"בערב ילין בכי": הכל על דמעות ובכי
(צילום: Pressmaster/shutterstock) | מידע על הבכי

בריאות

"בערב ילין בכי": הכל על דמעות ובכי

למה אנחנו בוכים, אלו יתרונות בריאותיים יש להכין, ומה יקרה לנו אם לא נבכה? הבכי הוא עניין תרבותי. יש תרבויות שבוכים בהן יותר, ויש פחות. ככל שהבכי מביך יותר או מעורר רגשי אשמה כך בוכים פחות. לדמעות יש יתרונות בריאותיים רבים. מחקרים בדקו וגילו שבכי מנקה רעלים ומשמיד חיידקים. בכי הוא מנגנון הגנה טבעי.

   
"בערב ילין בכי": הכל על דמעות ובכי
(צילום: Pressmaster/shutterstock) | מידע על הבכי
אא

היעילות שיש בבכי: 

- כמו שהצחוק בריא, כך גם הבכי בריא. הוא מחזק את מערכת החיסון, מוריד לחץ דם, מרגיע ומאפשר תפקוד תקין של מערכות בגוף. אנשים חשים טוב אחרי בכי, כי הדמעות אחראיות לשחרור של קורטיזול, הוא הורמון הלחץ המיוצר בגוף. בכי ידוע ככזה העוזר לאנשים להרגיש טוב יותר, כי גם כאשר הבעיות שלהם אינן נפתרות, בכל זאת יש הרגשה מנחמת.

- כשמדכאים את תחושת הבכי בגוף, מתכחשים ועוצרים אותה – זה מזיק לבריאות. הגוף צריך את הבכי כדי לפרק ולנקות משקעים ו"מחסני רעילות". בכי עוזר לשחרר רעלים בדיוק כמו שטיפה של רעלים דרך נוזלי הגוף, כמו זיעה ושתן. הדחקת הבכי מייצרת סטרס ולחץ שגורם לקושי, ולפעמים לחוסר יכולת לתפקד בשעת משבר, או אפילו בהתמודדויות רגילות ושגרתיות.

- כשהגוף מלא במטענים שלא מאפשרים להם להתפרק ולהתפנות, נוצר קושי בהתנהלות היום יומית. ההסתכלות על מצבים פשוטים משתנה, והכל נראה קשה ומסובך. לכן נכנסים למשברים ולקושי בתפקוד השוטף. בעצם, הבכי תורם לבריאות מפני שהוא מהווה ניקוי ופורקן רגשי.

- צריך לזכור שכמו שהבכי הוא בריא, כך כאשר מדכאים את הדמעות אנחנו עלולים לגרום נזק לבריאותנו. רגשות קשים שלא מאפשרים להם פורקן עלולים לגרום לייצור של רעלים בגוף.

- יש קשר בין הדחקת רגשות ועצירה שלהם לבין לחץ דם לא מאוזן, בעיות לב ומחלות אחרות.

- באותו מנגנון במוח יש לנו הצחוק, שהוא, כידוע, חשוב מאוד לבריאות ולשמירה על איזון נפשי. בצחוק גם אם הוא אמיתי וגם אם הוא מזויף ומלאכותי, משתחררים הורמונים שמחזקים את מערכת החיסון, ותורמים לזרימת דם ולחידוש תאים בגוף. הצחוק והבכי יחדיו מונעים מחלות ומעודדים את ריפוי.

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך