לשבט או לחסד: דברים מופלאים על החודש של הטבע
(צילום: Mny-Jhee/shutterstock)

יהדות

"שנתבשר בשורות טובות": דברים מופלאים על החודש של הטבע

החודש החמישי לחודשי השנה מבריאת העולם, והחודש האחד עשר לחודשי השנה בתורה ליציאת מצרים, הוא חודש שבט. הנה כמה דברים מרתקים על החודש הזה

   
לשבט או לחסד: דברים מופלאים על החודש של הטבע
(צילום: Mny-Jhee/shutterstock)
אא

כמה עובדות מרתקות על חודש שבט:

- השם שבט מוזכר פעם אחת בתנ"ך, בספר זכריה: "ביום עשרים וארבע לעשתי עשר חודש הוא חודש שבט, בשנת שתים לדריוש היה דבר ה' אלא זכריה בן ברכיהו בן עדוא הנביא לאמר".

- השם שבט כמו כל החדשים עלה מבבל, ובאשורית הוא נקרא בשם "סבטו" מלשון מכה על שם הרוחות הנושבות בו.

- יש הטוענים, כי שם החודש שבט הוא מלשון ענף זמורה, המסמל את פריחת האילנות בחודש זה. ואכן, קיים צמח הנקרא "שבטבט" וענפיו דומים לשבטים.

- דורשי רשומות דרשו חודש זה בראשי התיבות: "שנתבשר בשורות טובות".

- חודש שבט לעולם הוא בן שלושים יום.

- בראש חודש שבט, התחיל משה רבנו לדבר לעם ישראל את דברי התורה בעבר הירדן, עד יום מותו בז' באדר, כפי שנאמר בתחילת ספר דברים: ויהי בארבעים שנה בעשתי עשר חודש באחד לחודש, דבר משה אל כל בני ישראל ככל אשר צוה ה' אותו אליהם".

- בט"ו בשבט (ולפי בית שמאי בא' בו), חל ראש השנה לאילן לעניין מעשרות, כדי לדעת אם לעשר מעשר שני או מעשר עני ולדעת לאן לשייך את הפירות שחנטו. אי אפשר לתרום מפירות של שנה שעברה על פירות של שנה זו, ואם תרם אינה תרומה.

- מזל חודש שבט הוא מזל דלי, על שם הפסוק: "יזל מים מדליו", כדי לרמז שחודש זה חל בסוף תקופת הגשמים והוא מסמל את הבורות המלאים והדליים שבהם שואבים את המים כדי להשקות את העצים והנטיעות.

- הדלי מסמל הוצאת מים קדושים ומים חיים היא התורה הקדושה מהבארות של האבות הקדושים, וכן הדלי אותיות ילד שיש כוח בחודש זה להעניק לילד את המשך התורה וקיום המצוות. 

- חודש שבט מסמל את תחילת השנה החקלאית והפרחים מתחילים להוציא ניצנים ופריחה מחודשת. עצי ההדר מתחילים ללבלב ומתרבים פרחי הבר בשלל צבעים המרנינים את הלב.

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך