איום חדש: ישפיע על איכות הסביבה שלכם ב-450 שנים הקרובות
(צילום: Sergei Drozd/shutterstock)

חדשות

איום חדש: ישפיע על איכות הסביבה שלכם ב-450 שנים הקרובות

לקורונה אמנם יש חיסון, אך היא תשאיר אחריה נזקים כבדים בתחומים אחרים • לפי דו"ח של ארגון סביבתי, המסכות ימשיכו לזהם את האוקיינוסים במשך 450 שנה.

   
איום חדש: ישפיע על איכות הסביבה שלכם ב-450 שנים הקרובות
(צילום: Sergei Drozd/shutterstock)
אא

מסתבר שההשפעה של הקורונה על העולם הולכת להישאר לשנים רבות, כשבתחום מסכות הפנים מדובר במוצרים שתהליך הכלייה שלהם לוקח בממוצע 450 שנה. 

ארגון בין לאומי שעוסק בחקר האוקיינוסים בשם OceansAsia פרסם לאחרונה דו"ח, לפיו בשנה הבודדת לבדה הגיעו לאוקיינוס 1.5 מיליארד מסכות פנים שמצטרפות לכמות העצומה של פסולת פלסטיק שכבר מצויה בים. 

מדובר במוצרים במשקל של לפחות 3 גרם למסכה ובהערכה כוללת מדובר בתוספת של בין 4,680 ל6,240 טון פסולת לאוקיינוסים. 

בארגון הציגו את הנזק השנתי לבעלי החיים באוקיינוסים: "בעקבות הזיהום במים מתים מאה אלף יונקים ימיים וצבים, למעלה ממיליון עופות ימיים ומספר עצום של דגים וחסרי חוליות ימיים בכל שנה".

"כדאי להתחיל לחייב את האזרחים ללבוש מסכות רב פעמיות ולא כאלו לשימוש חד פעמי. התחלנו לנסות לחסוך ולהקטין את ייצור מוצרי הפלסטיק הלא מתכלה, אך השנה האחרונה הסיגה אותה מאוד לאחור בתחום והזיהום עולה גם בים עקב הקושי של מדינות להתמודד עם הפסולת שלהן. מדובר לא רק בנזק לסביבה, אלא בהפסדים של 13 מיליארד דולר לתעשיית הדיג ככה שיש כאן גם אינטרס כלכלי לתיקון המצב".

אחת הבעיות עם המסכות היא גם צורת הייצור השכבתית שלהם, שהופכת אותם לשרידות ולכאלו שמתפרקות לאט. המשמעות היא שגם אחרי שהמסכה החלה להתפרק היא נותרת כחלקיקי פלסטיק זעירים שנכנסים אל גופם של בעלי החיים שאנו צורכים, וכך לא רק הם נפגעים אלא גם האנושות עצמה שצורכת כך בעצמה שוב את המוצרים איתם היא זיהמה את הסביבה שלה. 

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך