שיתוף פעולה עם מוסלמים: משרד התפוצות בוחן שיתוף פעולה איתם כדי לבטל את ’גזירת השחיטה’ באירופה
(צילום: Juver/shutterstock/premkamon)

שיתוף פעולה עם מוסלמים: משרד התפוצות בוחן שיתוף פעולה בכדי לבטל את ’גזירת השחיטה’ באירופה

במשרד התפוצות בוחנים שיתופי פעולה עם גורמים מוסלמים באירופה, בניסיון לבטל את גזירת השחיטה באירופה, שפוגעת גם במוסלמים וגם ביהודים. לפני שבועיים החליט בית הדין לצדק של האיחוד האירופי להשאיר על כנו את איסור השחיטה הכשרה במדינה. וזאת לאחר עתירת הקהילות היהודיות והמוסלמיות בבלגיה, יחד עם הובלת הקהילה היהודית.

   
שיתוף פעולה עם מוסלמים: משרד התפוצות בוחן שיתוף פעולה איתם כדי לבטל את ’גזירת השחיטה’ באירופה
(צילום: Juver/shutterstock/premkamon)
אא

על פי קביעתו העקרונית של בית הדין, יותר למדינות החברות באיחוד האירופי לחוקק חוקים האוסרים על קיום שחיטה כשרה, וחוקים מסוג זה אינם מפרים, כשלעצמם, את זכויות חופש הדת הכלולות באמנת זכויות היסוד של האיחוד האירופי. 

פסק הדין מנוגד לחוות דעת שניתנה בתחילת ספטמבר 2020 ,על ידי היועץ המשפטי של ביה"ד לזכויות אדם באיחוד. 

בקהילות היהודיות האירופיות עולה כעת חשש כבד מפני השלכות על שורת מדינות אירופיות, שיאסרו אף הן את השחיטה הכשרה בעקבות החלטת בית הדין לצדק. משרד התפוצות בהובלת השרה עומר ינקלביץ', מגבש אסטרטגיית פעולה יחד עם משרדי ממשלה שונים, קהילות וארגונים יהודים באירופה, ושותפים נוספים בעולם כדי לאפשר המשך שחיטה כשרה וחופש דת ליהודי אירופה. 

בין יתר הפעולות שנבחנו במשרד התפוצות, עלתה האפשרות של העברת חקיקה ספציפית במדינות, של יציאה לקמפיין חובק יבשות ושל שיתוף פעולה עם ארגוני יהודיים בכל העולם בכדי לאפשר קיום מרקם חיים יהודיים באירופה. מיד עם קבלת הפסיקה, כינסה שרת התפוצות ינקלביץ' את צוות המשרד בכדי להכין אפשרויות פעולה. בצעד ראשון, קיימה השרה פגישת חירום בזום עם שר החוץ של פורטוגל, אוגוסטו סאנטוס סילבה. 

פורטוגל היא נשיאת האיחוד האירופי הנכנסת, ולהצהרה שלה בנושא יש משמעות רבה. בסיום הפגישה השר סילבה הבטיח לבחון לעומק את הסוגיה ולבדוק מה ניתן לעשות. בנוסף, קיימה השרה שיחות עם נשיא ועידת רבני אירופה הרב פנחס גולדשמידט ועם אנשי ציבור נוספים מהעולם היהודי במטרה לגבש תוכנית פעולה. 

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך