הרמב"ם ותולדות חייו: 12 עובדות ש(אולי) לא ידעתם על הרמב"ם
(צילום: David Cohen 156/shutterstock)

יהדות

הרמב"ם ותולדות חייו: 12 עובדות ש(אולי) לא ידעתם על הרמב"ם

האם דיוקנו האמיתי מפורסם, מהם הספרים שלא הספיק להשלים? 12 עובדות מרתקות על גדול הפוסקים, רבי משה בן מיימון, לרגל יום פטירתו שחל הערב, אור לכ' בטבת.

   
הרמב"ם ותולדות חייו: 12 עובדות ש(אולי) לא ידעתם על הרמב"ם
(צילום: David Cohen 156/shutterstock)
אא

1. רבי משה בן מימון נולד בשנת ד´תתצ"ה (1135) בעיר קורדובה שבספרד לאביו רבי מיימון, שהיה דיין בקורדובה. הוא נפטר במצרים בכ´ טבת ד´תתקס"ה (1204). על-פי מספר מסורות, שושלת היוחסין של הרמב"ם הגיעה עד לרבי יהודה הנשיא, חותם המשנה.

2. הרמב"ם החזיק במשנה שכלתנית מובהקת וחדשנית אשר הגיעה גם מחוץ לתחומי היהודים, עד כדי כך שהוא הוכר כפילוסוף גם בתרבות הערבית והאירופית. בערבית הוא מוכר כמוסא בן מימון.

3. היקף הפעילות וההשפעה שלו הם שיצרו את מעמדו: הרמב"ם היה איש מדע ורופא, מחשובי הפילוסופים בימי הביניים, ואף מנהיג קהילות מצרים וסביבתה. הוא היה הדמות היהודית המפורסמת ביותר בדורו, ונחשב לאחד מגדולי הפוסקים בכל הדורות.

4. בעודו בן 13 עקרה משפחתו של הרמב"ם מקורדובה שבספרד, בעקבות רדיפת היהודים, והיטלטלה ברחבי ספרד ללא מנוחה. בהמשך הגיעה המשפחה לעיר פאס שבצפון אפריקה. גם שם הקנאות המוסלמית גברה, ורבי יהודה הכהן אבן שושן, רבו של הרמב"ם, אף נהרג במהלך הפרעות על קידוש השם. משם עלה הרמב"ם לארץ ישראל. כעבור זמן ירד למצרים והשתקע בה.

5. בזמן שהתגורר בעיר פוסטאט נשא הרמב"ם את בתו של ר´ מישאל הלוי בן ר´ ישעיהו החסיד הלוי אלתקא, זמן קצר לאחר מכן נולד שם נולד בנו היחיד, הרב אברהם (1186 - 1238).

6. הרמב"ם התפרנס שנים רבות מהשקעת כספים בידי אחיו, דוד, שעסק במסחר באבנים ירקות, והיה בעל ספינה. בשנת 1,177 נהרג האח לאחר שספינתו טבעה, מה שהביא את הרמב"ם לאבל כבד שאף לווה בנפילה למשכב לאורך שנה תמימה. בהיעדר מקור הכנסה חלופי התמחה הרמב"ם בתחום הרפואה, והפך תוך זמן קצר לאחד מבכירי הרופאים בקהיר. 

7. בשנת 1,185 החל לשמש כרופאו של הווזיר אל-אלפאצ´ל (המשנה למלך) וכעבור זמן נוסף הפך לרופאו של המלך צלאח א-דין ובנו אלפאצ´ל.

8. הרמב"ם נהג להשיב לקהילות רבות ביהדות התפוצות על שאלות רבות בהלכה ובאמונה. אחת הקהילות ששמרה על קשר מתמיד עם הרמב"ם הייתה יהדות תימן, שאף קיבלה אותו כפוסק וכמנהיג. בעקבות הפרעות שנערכו בתימן הוא כתב לקהילה את "אגרת תימן" המפורסמת.

9. רובנו מכירים את חיבוריו ההלכתיים המפורסמים "מורה נבוכים", "משנה תורה" וכמובן פירוש המשנה וספרים נוספים, אולם לא רבים יודעים שבצעירותו כתב הרמב"ם מספר חיבורים שלא הספיק להגיהם ולהוציאם לאור. 

10. בנוסף הוא כתב גם 11 ספרי רפואה שראו אור, ביניהם "ספר הקצרת", "פרקי משה", "מאמר הטחורים", "שמות התרופות", "על קץ החיים" ועוד.

11. מקור הדיוקן המפורסם של הרמב"ם באיור המופיע בספר Thesaurus antiquitatum sacrarum ("אוצר העתיקות המקודשות") שיצא אור במאה ה-18. לטענת הכותב מדובר באיור שמבוסס על תחריט עתיק, אבל הדעה הרווחת היא שמדובר בדמות דמיונית.

12. הרמב"ם אמנם נפטר במצרים אבל הוא קבור בטבריה. על זה העיד האר"י הקדוש על ידי תלמידו ר´ חיים ויטאל. כך שמעיד ר´ יוסף סמברי איש מצרים: "וקברו אותו בבית המדרש שלו... במצרים, ומשם הוליכו אותו לא"י וקברוהו בטבריה".

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך