כוחו של הרהור תשובה: עובדות על בעל ’קצות החושן’ שנפטר לפני 208 שנה
(צילום:מאת Sf2000 - נוצר על ידי מעלה היצירה, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46305631)

יהדות

כוחו של הרהור תשובה: עובדות על בעל ’קצות החושן’ שנפטר לפני 208 שנה

י"ט בטבת התשפ"א, חל יום השנה ה-208 לפטירתו של רבי אריה לייב בן רבי יוסף הכהן הלר, הידוע בכינויו 'קצות החושן', על שם ספרו. כמה עובדות מרתקות על רבי אריה לייב הלר זצ"ל שנפטר לפני 208 שנה, וזכה שסִפרו יחדור לצורת הלימוד בישיבות.

   
כוחו של הרהור תשובה: עובדות על בעל ’קצות החושן’ שנפטר לפני 208 שנה
(צילום:מאת Sf2000 - נוצר על ידי מעלה היצירה, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46305631)
אא

- רבי אריה לייב הלר היה רב, פוסק וראש ישיבה. הוא התפרסם בעיקר בגלל ספרו הידוע קצות החושן, שהפך לספר יסוד בעולם הלימוד ופסיקת ההלכה. נפטר בי"ט בטבת התקע"ג.

- הרב נולד בעיירה קאלוש שבגליציה, לנכדו של רבי יום טוב ליפמן הלר, מצאצאי רש"י. כיהן ברבנות בעיירה רוזניאטוב בגליציה, ולימד תלמידים רבים. היה ידוע בחריפותו הרבה.

- הרב היה עני מרוד ובמאמצים גדולים כתב את ספרו "קצות החושן" - ביאור חריף ועמוק לשולחן ערוך, חלק חושן משפט. ספר זה השפיע רבות על צורת הלימוד בישיבות, ונכתבו עליו ביאורים וחידושים רבים. 

- בנוסף לחיבורו הידוע, הרב חיבר גם את הקונטרס "משובב נתיבות", את הספר "שב שמעתתא" ("שבע סוגיות" בארמית) - חידושים על שבע סוגיות, ואת הספר "אבני מילואים" על שולחן ערוך חלק אבן העזר, שיצא לאור לאחר פטירתו.

- בעל ה'דברי חיים' מצאנז הסביר פעם מדוע זכה בעל הקצות החושן שספרו יהפוך לנכס צאן ברזל בעולם התורה ויתפרסם בכל העולם: "מתחת לביתו של בעל הקצות היה מרתף, ובכל פעם לפני שיצא מביתו למסור שיעור לתלמידיו היה יורד למרתף, אותו תלמיד התחבא שם וראה כי בעל ה'קצות' נשכב על הרצפה ובדמעות שליש חזר על הפסוק: 'ולרשע אמר אלוקים מה לך לספר חוקי ותישא בריתי על פיך', כך במשך חצי שעה ויותר, ואז היה קם ויוצא אל שיעורו. מתוך הרהורי תשובה. לכן ספרו מקובל בכל תפוצות ישראל".

- רבי אריה לייב הסביר כיצד הוא עורך את ספרו: "כשאני משכים ללמוד, אני חוזר ומעיין במה שכתבתי אתמול, ומחפש מה צריך להוציא מהספר ואיך לתקן ולשפר את סגנונו, וכך נותרים רק החידושים המעולים, והם כתובים בסגנון נהיר".

- בהקדמה לספר, מתייחס הרב הלר לכך שבורא עולם חפץ בחידושי התורה של בני האדם: "אבל הקב"ה בחר בנו ונתן לנו את התורה כפי הכרעת שכל האנושי, אע"פ שאינו אמת, וא"כ המחדשו הוא חידוש גמור, רק שיהיה אמת בהכרעת שכל האנושי, וזו שהראה הקב"ה כל מה שתלמיד ותיק עתיד לחדש כי נתחדשו הדברים על פי התלמיד המחדשו".

- עוד ממשיך בעל ה"קצות" ומסביר את יכולתו של הלומד לחדש חידושי תורה מכוחו, למרות היותו בשר ודם: "על זה השיב הקב"ה: 'זהו רצוני, שתעלה אמת מן הארץ', והאמת יהיה כפי הסכמת החכמים בשכל האנושי ולשכון כבוד בארצנו וע"ד שאפרש בסמוך האמנתי כי אדבר. וזו היא ברכת התורה אשר נתן לנו תורת אמת שיהיה האמת אתנו וחיי עולם נטע בתוכנו".

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך