יום הולדת ביהדות: מה ראוי לעשות ביום המיוחד הזה?
(צילום: Diego Cervo/shutterstock)

יהדות

יום הולדת ביהדות: מה ראוי לעשות ביום המיוחד הזה?

יום הולדת לערוץ 2000 זאת הזדמנות מיוחדת לדבר על יום ההולדת הפרטי של האדם. למה היום הזה מסוגל? מה ראוי לעשות בו?

   
יום הולדת ביהדות: מה ראוי לעשות ביום המיוחד הזה?
(צילום: Diego Cervo/shutterstock)
אא

הפעם היחידה בתנ"ך שבה מוזכר הביטוי יום הולדת זה בפרשת השבוע שלנו- יום הולדת את פרעה. להבדיל כמובן, ערוץ 2000 חוגג כעת 26 שנה להקמתו וזאת סיבה למסיבה לדבר על יום ההולדת ביהדות. הנה כמה דברים שכדאי לדעת:

עליה לתורה - ביום שבת הקודם ליום ההולדת הגברים עולים לתורה, ובנוסף עולים לתורה גם ביום ההולדת עצמו, כשיום זה חל באחד מימי קריאת התורה.

צדקה - הוספה בנתינת צדקה לפני תפילת שחרית ביום ההולדת וכן לפני מנחה. כשיום ההולדת חל בשבת או בחג - יש להוסיף בנתינת צדקה בערבב השבת או החג ומומלץ גם אחריהם.

תפילה- הוספה ששתבטא בתפילה עצמה - בכוונת התפילה, הן קודם התפילה -התבוננות בגדלות הבורא וכיוצא בזה והן באמירת ספר התהילים, ולכל הפחות אמירת אחד מחמשת הספרים (שספר התהילים מחולק לפי חמישה ספרים).

לימוד מזמור התהילים החדש שאומר כל אחד בהתאם לגילו. (לדוגמא: ילד בן 12,  אומר מזמור י"ג כנגד שנתו השלוש עשרה לתוכה  נכנס. נער בן 16 אומר מזמור י"ז כנגד שנתו השבע עשרה וכן הלאה.)

תורה - הוספה בלימוד תורה (נוסף לשיעורי הלימוד הקבועים).

אהבת ישראל - הוספה בהשפעה על הזולת מתוך אהבת ישראל.

חשבון נפש שבו האדם צריך להתבודד עם עצמו, להעלות זכרונות מהשנה שעברה עליו לבחון אותם ולשפר את דרכיו.

התחזקות בעניני תורה מצוות - לכבוד ראש השנה הפרטי של כל אחד ואחד - שהוא יום ההולדת, על האדם לקבל על עצמו התחזקות נוספת בשמירת התורה והמצוות - הידור מצוה או עניין חדש כלשהוא.

עריכת התוועדות מתוך שמחה של תורה ושמחה של מצוה כשבח והודיה לה'. ההתועדות תיעשה עם בני הבית, חברים וידידים. (אם אפשר, יש לברך בהתוועדות - יום ההולדת "שהחיינו", על פרי או בגד חדש. )

"ביום ההולדת, על האדם להתבודד, ולהעלות זכרונותיו ולהתבונן בהם, והצריכים תיקון ותשובה – ישוב ויתקנם" (מתוך הספר "היום-יום" ליום י"א בניסן, שהוא יום הולדתו של הרבי).

מזל טוב: יום הולדת לערוץ 2000 - חוגגים 26 שנה. צפו בתוכנית החגיגית

(צילום: Diego Cervo/shutterstock)

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך