מסתורי מערת המכפלה נחקרו: "היינו בהלם, מפוחדים"
(צילום: נעם ארנון)

ארכיאולוגיה

מסתורי מערת המכפלה נחקרו: "היינו בהלם, מפוחדים"

בדיקת כלי חרס שנמצאו במעבה המערה מגלה שהם שימשו לפולחן דתי, והובאו למערת המכפלה עוד במאה השמינית לפני הספירה ממקומות אחרים בארץ, בהם ירושלים. נעם ארנון, שהיה בין מגלי המערה לאחר שנאטמה מאות בשנים: "היינו בהלם, מפוחדים. אבל הסקרנות המדעית גברה על הכול"

   
מסתורי מערת המכפלה נחקרו: "היינו בהלם, מפוחדים"
(צילום: נעם ארנון)
אא

מחקר חדש חושף: מערת המכפלה הייתה מקום פולחן דתי עוד בתקופת בית ראשון. צוות ארכיאולוגים בחן כלי חרס מתקופת בית ראשון שהוצאו ממערת המכפלה לפני כ-40 שנה, והצליח לקבוע על פי הרכבם כי הם שימשו אנשים שהגיעו לעיר חברון ממקומות אחרים בארץ.

מתברר שזה מחקר מהפכני כי "מערת המכפלה מעולם לא נחקרה כמו שצריך. אם עד כה תיארכו את המבנה לתקופת המלך הורדוס (ימי הבית השני), הרי שהמחקר החדשני מגלה כי כבר בתקופת בית המקדש הראשון מילא המקום תפקיד דתי מיוחד, וביקרו בו עולי רגל ממקומות גיאוגרפיים שונים".

נעם ארנון שהיה עם קבוצת הצעירים שזחלו בחשאי בשנת 1981 אל מעמקי המערה הקדומה וחשפו לראשונה את אוצרותיה מספר: "במחקר המדובר זוהו 4 כלי חרס שונים ועצמות אדם שהגיעו ממרחבי ארץ יהודה, והיוו עדויות המצביעות על נוכחות של מבקרים מאזורים שונים, שרק חיזקו את חשיבותו של המקום. מעבר לעניין הדתי, מאז ומתמיד האתר היה מוקד משיכה חזק לכל מי שמכיר ויודע תנ"ך ומחובר למורשת שלו. האתר חשוב לא רק ליהודים, אלא גם לנוצרים ולמוסלמים שפוקדים את המקום".

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך