חדיש אבל מזיק: סטיביה משבשת את האיזון הרצוי בגוף
סטיביה|(צילום: mariva2017/shutterstock)

בריאות

חדיש אבל מזיק: סטיביה משבשת את האיזון הרצוי בגוף

מחקר חדש, שנעשה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, מראה שהממתיק שנחשב כבטוח לשימוש וכתחליף פופולרי לסוכר עלול לשבש את המאזן בין החיידקים במעי

   
חדיש אבל מזיק: סטיביה משבשת את האיזון הרצוי בגוף
סטיביה|(צילום: mariva2017/shutterstock)
אא

המחקר, שפורסם בכתב העת  Molecules גילה שקיימת השפעה של חומרי הסטיביה על התקשורת בין חיידקים במעי. חיידקים בסביבה נתונה מעבירים מסרים כימיים ביניהם על מנת לסנכרן את פעילותם ולבטא יחדיו גנים הקשורים להישרדות ולעמידות, תוך יצירת יתרון תחרותי על פני זני חיידקים אחרים.

מסרים אלו מקודדים באמצעות מולקולות כימיות קטנות, המייצגות אותות שמועברים בין תאי החיידקים ומאפשרים להם למנות את בני מינם – מעין מפקד אוכלוסין המתבצע לשאר החיידקים בסביבתם.

החוקרים בדקו את ההשפעה של תמציות סטיביה, סטיוויול וסטיבוזיד על התקשורת הבין-חיידקית. באמצעות סילמולציות ממוחשבות, הציג המחקר מנגנון פעילות משבש של הסטיביה ומרכיביו על קולטן המטרה. במסגרת המחקר נבדקו גם מספר מערכות תקשורת חיידקיות, ונראה כי צריכה ניכרת של סטיביה עלולה לשבש את האיזון בין חיידקים במעיים.

ד"ר גולברג מסבירה "מערכת התקשורת בין החיידקים במעיים היא חיונית, והיא שמאפשרת התנהגות חיידקית מוסדרת ומיטבית. זו מערכת המאפשרת לחיידקים להתאים את הגנים שלהם בהתאם לצפיפות החיידקים, ואם מופר האיזון העדין הזה עלולות להופיע השפעות בריאותיות".

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך