נמצא הפתרון לסובלים מ-OCD
(צילום: shutterstock/Photographee.eu)

בריאות

נמצא הפתרון לסובלים מ-OCD

הפִתרון להפרעה טורדנית כפייתית או OCD נמצא ע"י מחלקת הפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית. הם מצאו כי ניתן להתגבר על הנטייה האובססיבית דרך שתיית כוס קפה. הפרעה זו מתבטאת גם ע"י שטיפת ידיים בתדירות גבוהה מאוד. בגלל זה עולה רמת העוררות במוח, והיא הסיבה לחזרתן התכופה של מחשבות הטורדניות.

   
נמצא הפתרון לסובלים מ-OCD
(צילום: shutterstock/Photographee.eu)
אא

הפרעה טורדנית כפייתית הנקראת גם בקיצור הלועזי OCD, היא הפרעה הנפשית שמתבטאת דרך מחשבות פולשניות.
במהלך המחקר החוקרים בדקו על ארבעים ושבעה אנשים שציינו כי הם סובלים מפחדים הקשורים לזיהומים, כמו כן יש להם הרגלי ניקוי טורדניים וכפייתיים ברורים. הנבדקים חולקו לשתי קבוצות – כאלה שנדרשו לשתות בניסוי כוס קפה עם קפאין (כ-200 מ"ג), וכאלה שנדרשו לשתות כוס קפה נטול קפאין (0-10 מ"ג).

הנבדקים התבקשו לפתור משימה שניתנה להם במחשב. החוקרים מצאו כי הקבוצה הראשונה ששתתה את המשקה המכיל כ- 200 מ"ג קפאין הראו יכולות אינהיביציה (דיכוי תגובות) גבוהות במשימה במחשב. בה הם הפגינו מצוקה פחותה באופן משמעותי, וחוו דחף נמוך יותר לשטוף את ידיהם. לעומתם, הקבוצה השנייה לא צלחה את המשימה.
 

המשתתפים מהקבוצה ששתתה קפה עם קפאין הצליחו גם להמתין זמן רב עד לשטיפת הידיים, שהיה כפול מהזמן של קבוצת הנבדקים השנייה. בנוסף, נמצא לאחר סיום שטיפת ידיים לא נמצאו הבדלים משמעותיים בין הקבוצות ביחס לתחושות המצוקה והדחף הרגעי להתנהגות כפייתית-אובססיבית.

טענת החוקרים היא: "המחקר הנירו-קוגניטיבי מראה לנו שהמערכות המוחיות שמעורבות בעוררות יכולות להשפיע באופן ישיר על מערכות אשר קשורות לדיכוי התנהגויות ומחשבות לא רצויות. המחקר הנוכחי הוא הניסיון הראשון שהראה באופן ישיר כי שינויים ברמות העוררות שלנו משפיעים גם על יכולתנו להתנגד לדחפים או התנהגויות כפייתיות".

מחשבות טורדניות - OCD ודאגות. חושבים שניסיתם הכל מולם? דרכים מעשיות להתמודדות. צפו

(צילום: shutterstock/Photographee.eu)

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך