קרחון אדיר מימדים נמצא במסלול התנגשות עם איי ג’ורג’יה
(צילום:.Tetyana Dotsenko/shutterstock)

חדשות

קרחון אדיר מימדים נמצא במסלול התנגשות עם איי ג’ורג’יה

קרחון אדיר מימדים התנתק ממדף קרח במערב אנטארקטיקה והוא נמצא במסלול התנגשות עם איי ג'ורג'יה הדרומית באוקיינוס האטלנטי הדרומי. לפני כמה שנים נערכה במקום סיום מסכת. האם זה קשור?

   
קרחון אדיר מימדים נמצא במסלול התנגשות עם איי ג’ורג’יה
(צילום:.Tetyana Dotsenko/shutterstock)
אא

גודלו של הקרחון מוערך בכ־5,800 קמ"ר, כרבע משטחה של מדינת ישראל, ומשקלו כטריליון טונות. הקרחון התנתק מאנטרקטיקה בשנת 2017 ומאז הוא נסחף צפונה. כעת הוא נמצא במרחק של כ-400 קילומטרים מהאי, כאשר התנגשות ביבשה עלול להוביל לאסון אקולוגי אדיר בגלל שבעלי החיים שנמצאים על האדמה כמו פינגווינים, כלבי ים, אריות ים ובעלי חיים ימיים אחרים לא יוכלו לצוד וימותו ברעב.

פרופ' ג'ראנט טרלינג שחבר בארגון הבריטי לסקר קרחונים מספר ש"הקרחון הנוכחי יגיע בדיוק בעונה שבה הפינגוונים וכלבי הים מאכילים את הצאצאים שלהם, ואם הוא יחסום את הים המשמעות היא רעב המוני כי ההורים לא יוכלו לצוד דגי קירל ואחרים. עלינו להיות מודאגים מאוד לגבי מה שנראה כשלב מתקדם בהתפרקות של מדף הקרח הגדול ביותר שנותר באזור הארקטי",

גרינלנד, האי הגדול ביותר בעולם, ממוקם בין האוקיינוס הארקטי לאוקיינוס האטלנטי. כ-79 אחוז משטחו מכוסה בקרח. גרינלנד מאבדת שטחי ענק של קרח בעשורים האחרונים.

לפני כשנה יצאה לדרכה קבוצה של מטיילים למסע של 11 ימים באנטרקטיקה. המטיילים עשו ביבשת "סיום" של מסכת תענית. "אנחנו עושים היסטוריה היום. לקחנו את התורה לכל מקום, אבל אף פעם לא עשינו את זה ביבשת השביעית".

הקבוצה כללה לא מעט יהודים שיצאו מישראל, מאירופה ומארצות הברית, שחלקם אף שמרו כשרות. לצורך כך, הם נערכו מראש ואספו אוכל בקנדה. בסך הכל יצאו 51 יהודים דתיים למסע.

ההיערכות למסע הייתה מאתגרת במיוחד בגלל שמדובר בדתיים. כמו כן, היה צורך לוודא שרוב הנוסעים בספינה לא היו יהודים, כדי שהספינה תוכל להמשיך לשייט בשבת. לקראת המסע הוכנו בקייטרינג כשר במונטריאול לא פחות מ-1,500 מנות. בין היתר, סיפקו בקייטרינג גם אוכל ל"קידוש" ביום שבת בבוקר לאחר תפילה.

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך