מסר לאולפן
אחרי יותר מ-100 שנה: שעון שמש חדיש נחנך בירושלים
(צילום: יח"צ- המכון המדעי טכנולוגי להלכה)

חדשות

אחרי יותר מ-100 שנה: שעון שמש חדיש נחנך בירושלים

על החזית של בית המכון המדעי טכנולוגי להלכה בכניסה לשכונת בית וגן בירושלים, נקבע השבוע שעון שמש חדיש, שיוצר ונבנה במשך זמן ממושך על-ידי הגאון רבי חיים בניש, מחבר הספר 'הזמנים בהלכה'

   
אחרי יותר מ-100 שנה: שעון שמש חדיש נחנך בירושלים
(צילום: יח"צ- המכון המדעי טכנולוגי להלכה)
אא

על החזית של בית המכון המדעי טכנולוגי להלכה, בכניסה לשכונת בית וגן בירושלים, נקבע השבוע שעון שמש חדיש, שיוצר ונבנה במשך זמן ממושך על-ידי הגאון רבי חיים בניש, מחבר הספר ‘הזמנים בהלכה’ שנחשב מומחה בר-סמכא בעניינים אלו של זמני היום.

בירושלים של פעם היה מקובל להציב שעוני שמש על חזית בתי הכנסת, כמו ב’חורבת רבי יהודה החסיד’, בית-כנסת ‘זהרי חמה’, בית הכנסת של שכונת שערי חסד ועוד.

נוהג זה נפסק עם הכיבוש הבריטי במלחמת העולם הראשונה, הואיל והבריטים שינו את שעון הזמן המקובל בארץ, לשעון אזורי שמרכזו בקהיר, ונקרא על-ידי יושבי ירושלים ‘שעון קהיר’, כאשר בכך איבד שעון השמש את האפקטיביות שלו.

לאחרונה פנה הרב בניש אל הנהלת המכון המדעי טכנולוגי להלכה, שמשמש ככתובת המרכזית לכל נושאי שילוב ההלכה עם המדע, בהצעה לערוך שעון שמש יחודי משולב, שיתאים גם לשעון הזמן האזורי, ואחרי עמל ויגיעה רבה הצליח אכן להתקין שעון שמש לזמן הנהוג בארצנו.

בקרוב מתעתדים לחנוך את השעון במעמד מיוחד, שבו אמורים הרב בניש ורבני המכון להסביר את עקרונות השעון החדש ונחיצותו בענייני הלכה.

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך