מסר לאולפן
מפתיע: הכומר היהודי החליט לחזור בתשובה
(צילום: Yeti studio/shutterstock)

יהדות

מפתיע: הכומר היהודי החליט לחזור בתשובה

מגיפת הקורונה, גורמת לקשישים להימנע מהתקהלויות חברתיות לכן כולל חב"ד מספק מנות אוכל חמות מידי יום לבתיהם. אחת המתנדבות בארגון שוחחה עם אחד הקשישים. היא שאלה איך ניתן לעזור לו בתקופת הקורונה הלא פשוטה. ואז הגיעה התשובה המפתיעה

   
מפתיע: הכומר היהודי החליט לחזור בתשובה
(צילום: Yeti studio/shutterstock)
אא

במהלך השיחה הוא סיפר לה ש"נולדתי בגטו על יד ווילנה, וכאשר נראה היה שמצבם של היהודים אינו מזהיר, מסרה אותי אימי לגויה נוצרייה, שלא היו לה ילדים. הגויה גידלה אותו באהבה ובמסירות. המלחמה הסתיימה, אך הורי לא שבו לקחתי. המשכתי להתגורר במשפחה הנוצרית, והפכתי ברבות השנים לכומר".

מתברר שקוראים לו יעקב וקסלר. הוא נולד ב-1940 למשפחה יהודית שורשית מווילנה, שנה אחרי פרוץ מלחמת העולם השנייה. הוא הועבר למשפחת ושקינל, משפחה פולנית-קתולית וגדל שם בכל שנות המלחמה. המשפחות סיכמו שעם תום המלחמה הם ישובו לאסוף אותו. אלא, שכל משפחתו נרצחה על ידי הנאצים הארורים ימ"ש.

יעקב, לא היה מודע למשפחתו המקורית, המשיך בשגרת חייו כשהוא עושה חייל בלימודיו ומעמיק את זהותו הנוצרית. בחילת שנות העשרים לחייו הוא החליט ללמוד כמורה.

האמא המאמצת שלו בישרה לו על ערש דווי שהוא בן לעם היהודי. יעקב לא ידע את נפשו. מצד אחד הוא רצה מאוד את שורשיו היהודיים, אבל מצד שני הוא לא היה מוכן לוותר על זהותו הנוצרית.

יעקב עלה לישראל וקשר בה את גורלו. הוא השתקע באולפנה בקיבוץ שדה אליהו וקיים מצוות התורה לצד דבקותו באמונה הנוצרית. הוא תיאר את נפשו כ"קרועה".  
לפני שנתיים, כשהיה בן 79, הוא הביע את רצונו לחסות תחת כנפי היהדות באופן סופי. הוא ביקש לעבור בדיקת DNA שתאמת את זהותו באופן רשמי, והאמת הייתה בהירה: יעקב, הכומר הנוצרי לשעבר, הוא יהודי ללא ספק.

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך