סובלים מבעיות חניכיים וכאבים בגרון? פשוט תאכלו את הפרי הזה
אילוסטרציה (צילום: Zigres/shutterstock)

בריאות

סובלים מבעיות חניכיים וכאבים בגרון? פשוט תאכלו את הפרי הזה

מתברר שכל פירות ההדר מקורם בהכלאות שונות בין שלושה אבות קדמוניים שהם: מנדרינה, פומלה ואתרוג. כך שהתפוז הוא הכלאה של פומלה ומנדרינה.

   
סובלים מבעיות חניכיים וכאבים בגרון? פשוט תאכלו את הפרי הזה
אילוסטרציה (צילום: Zigres/shutterstock)
אא

תפוז הוא חיבור של המילים תפוח זהב. בספר משלי פרק כ"ה פסוק י"א כתוב: "תַּפּוּחֵי זָהָב בְּמַשְׂכִּיּוֹת כָּסֶף". אז נכון שהכוונה שם הייתה לתכשיטי זהב בדמות תפוחים, אבל לפני כמאה שנים, החלוצים בארץ ישראל קראו לתפוזים תפוחי זהב. אולי בגלל זה בשנות השלושים של המאה הקודמת, הבלשן יצחק אבינרי לנטרק הציע לקרוא להם תפוזים. 

מתברר שכל פירות ההדר מקורם בהכלאות שונות בין שלושה אבות קדמוניים שהם: מנדרינה, פומלה ואתרוג. כך שהתפוז הוא הכלאה של פומלה ומנדרינה. במשפחת התפוזים יש אחים רבים. תפוז ג'אפה שגדל בישראל מאז תחילת המאה העשרים. תפוז סיני שגודלו כמו זית גדול ו"תפוז דם" בגלל שהמיץ שלו בצבע אדום.

איך אוכלים את זה?

פלחים: כשאוכלים פלחים של תפוז מרוויחים גם את הסיבים התזונתיים שעוטפים את הפלחים. הסיבים התזונתיים מאטים את קצב ספיגת הסוכר של הפרי בגוף שלנו. שזה טוב.

מיץ: תפוז בגודל בינוני מכיל 90 מיליליטר של מיץ. שזה אומר, שכדי לקבל כוס מיץ צריך לסחוט לפחות שני תפוזים. רק שכאן מפסידים את הסיבים התזונתיים. חבל.

קליפות: אם קניתם תפוזים, יש סיכוי טוב שהקליפה הכתומה שלהם, מצופה בדונג מפוליאתילן (שזה תוצר של פלסטיק). כך שרק אם תקטפו תפוז מהעץ, תוכלו לגרר את הקליפה שלו לתוך העוגה בלי לקבל דונג סינטטי.

ערך תזונתי: תפוז בינוני ששוקל 210 גרם תורם לנו 180 מ"ל של מים, 112 מ"ג של ויטמין C שחשוב לחיזוק הגוף מפני מחלות, 83 מ"ג סידן שחשוב לחיזוק מערכת השלד, 63 מק"ג של חומצה פולית שחשובה לכדוריות הדם שלנו, 22 מק"ג של ויטמין A שחשוב לבריאות העיניים ועוד ועוד. לא חבל שתוותרו על פצצת הבריאות הזאת?

יש אנשים שכשהם מקלפים תפוז, הם זורקים את הקליפה הלבנה שלו. ממש חבל. בקליפה הלבנה יש סיבים תזונתיים שחשובים לתחושת השובע שלנו. שנית, בקליפה הלבנה יש ויטמין  P ובשמו השני: ביופלאבנואידים, שמסייע בספיגת וויטמין C שבתפוז. לכן, מקלפים תפוז בצורת ספירלה (כמו נחש), ומשתדלים שיישאר על התפוז כמה שיותר קליפה לבנה.

קחו תפוז: כל מה שלא ידעתם על הפרי החורפי. צפו

אילוסטרציה (צילום: Zigres/shutterstock)

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך