נכנס יין, יצא נזק: 10 הסכנות שאתם חייבים לדעת
(צילום: Dimaris/shutterstock)

בריאות

נכנס יין, יצא נזק: 10 הסכנות שאתם חייבים לדעת

שותים אלכוהול? בירה? כדי לכם מאוד לקרוא את העובדות הבאות. אומנם יין ישמח לבב אנוש אבל מתברר גם כמזיק מאוד לבריאות שלו

   
נכנס יין, יצא נזק: 10 הסכנות שאתם חייבים לדעת
(צילום: Dimaris/shutterstock)
אא

1. אלכוהול גורם לביטול עכבות, סרבול מוטורי, שינוי התנהגות, בלבול, קומה, דיכוי נשימה ומוות – ע"פ הריכוז בדם.

2. בבדיקות מעבדה, רמות גמא גלוטמיל טרנספפטידאז גבוהות אצל 80% מהאנשים עם בעיות אלכוהול, ונפח כדורית הדם גבוה בכ-60% מן המקרים. כמו כן יש לעתים עליה באנזימי כבד, חומצה אורית וטריגליצרידים.

3. שימוש באלכוהול, אפילו לזמן קצר, יכול להעלות הצטברות של שומנים ושל חלבונים המביאים למצב של כבד שומני. שימוש באלכוהול באופן כרוני ומופרז מביא בסופו של דבר להתפתחות של מחלת כבד אלכוהולית המאופיינת בשלוש צורות נזק עיקריות- כבד שומני, דלקת כבד ושחמת הכבד.

4. לטווח הארוך, שתיית אלכוהול פוגעת גם בכבד וגורמת להשמנה. הפגיעה מתרחשת בעטיה של שתייה מוגזמת בשל עומס יתר הנוצר על הכבד, מתוקף תפקידו בסילוק האלכוהול מהגוף. אחד המשקאות האלכוהוליים המזיקים לבריאות במיוחד הוא הבירה.

5. אפקטים נוספים כוללים עליה בלחץ הדם, עליה בסיכון לאוטם שריר הלב ולמחלות צרברוווסקולריות- עלול להביא לעליה בסרטן הראש, הצוואר, הגרון, הקיבה, הכבד, המעי הגס והריאה. היפוגליקמיה עלולה להיגרם כתוצאה מהרעלה קשה.

6. מבחינה נפשית, האלכוהול מאפשר להשיג הנאה מהירה או אמצעי הגנה יעילים מפני מצבי מתח, תסכול וחרדה. שתייה מרובה עלולה להביא להתמכרות ולגרום למעין מחזוריות של תחושות רעות, הגורמות לשתיית אלכוהול, שגורמת לתחושות רעות וחוזר חלילה, עד שהאדם הופך לאלכוהוליסט.

7. לאלכוהול יש גם נטייה להקצין את מצב הרוח בו היה נתון האדם לפני ששתה. מטבע הדברים, נטייה זו עשויה להיות מזיקה אם אדם שותה כאשר הוא נתון במצב רוח רע.

8. האלכוהול גורם להתרחבות העורקים ולשרשרת תגובות כימיות, כשהוא הופך לחומצות שומן אשר מכסות את פני סיבי העצב, חוסמות את קצותיהם ומעכבות הפרשת נוירוטרנסמיטרים לתוך ומתוך המרווחים (סינפסות) שבין הנוירונים (תאי העצב).

9. השפעת האלכוהול יכולה להיות מסוכנת במיוחד אם הוא נצרך בזמן מזג אוויר קר. שתיית משקאות חריפים אמנם גורמת בתחילה להרגשת חמימות, אך אין זו אלא אשליה מסוכנת. התרחבות העורקים הנגרמת כתוצאה מצריכת האלכוהול מגדילה את פני השטח דרכם נפלט חום מהגוף, ובכך למעשה מקררת את הגוף.

10. אלכוהול הוא טרטוגן - חומר הפוגע בהפתחות העובר. נזקו המרכזי לעובר - פגיעה בהתפתחות המוח. צריכתו במהלך ההריון היא הגורם הנפוץ ביותר לפיגור שכלי בעולם המערבי. האלכוהול גם פוגע בהעברת חומצה פולית מהאם לעובר, החיונית להתפתחותו התקינה.

הרב רפאל זר - סכנת אלכוהול. צפו

(צילום: Dimaris/shutterstock)

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך