מסר לאולפן
למרות הפיצוץ וההרס - בית הכנסת מגן אברהם בביירות לא נפגע
אילוסטרציה (צילום: Alex Gakos/shutterstock)

חדשות

למרות הפיצוץ וההרס - בית הכנסת היחיד בלבנון לא נפגע

בית כנסת אינו פעיל, אולם הוא עדיין עומד על תילו, והרשויות בלבנון אף משמרים אותו כאתר היסטורי. בית הכנסת שוכן ברובע ואדי אבו ג'מיל במרכז ביירות

   
למרות הפיצוץ וההרס - בית הכנסת מגן אברהם בביירות לא נפגע
אילוסטרציה (צילום: Alex Gakos/shutterstock)
אא

תמונות עדכניות שמפורסמות ברחבי העולם מראות כי בית הכנסת מגן אברהם בביירות נותר שלם אחרי הפיצוץ האדיר שהתרחש בנמל בביירות לפני שלושה חודשים, וזאת לאחר פרסומים מוטעים שהוא ניזוק.

בעיתון 'המבשר' דווח כי בית כנסת אינו פעיל, אולם הוא עדיין עומד על תילו, והרשויות בלבנון אף משמרים אותו כאתר היסטורי. בית הכנסת שוכן ברובע ואדי אבו ג'מיל במרכז ביירות, במקום שבו היה בעבר הרובע היהודי של העיר, במרחק של קילומטרים ספורים מנמל ביירות.

בית הכנסת נבנה בשנת תרפ"ה ונקרא על־שם בנו של אברהם ששון מכלכותה אשר תרם לבניית בית הכנסת.

משנת תשנ"א לא נותרו ברחוב ואדי אבו ג'מיל בביירות אלא שני יהודים בלבד. בית הכנסת מגן אברהם בביירות (צילום גוגל מפות)בלבנון כולה נותרו 60 יהודים בלבד, והקהילה חדלה להתקיים למעשה. בתום מלחמת האזרחים החליט ראש ממשלת לבנון רפיק אל־חרירי לשקם את בית הכנסת ולהקיף אותו בגן, אולם התכנית לא יצאה לפועל. 

ב־2010 יהודים יוצאי לבנון המתגוררים בשווייץ, ביניהם משפחת הבנקאים ספרא, תרמו ושיפצו את בית הכנסת אשר הוכר על ידי שלטונות לבנון כמבנה דת לשימור. בית הכנסת מגן אברהם בביירות (צילום גוגל מפות)שחזור בית הכנסת, הממוקם בשכונה היהודיתהעתיקה ואדי אבוג'מיל. שופץ באישור כל המפלגות הפוליטיות, כולל המיליציה השיעית והמפלגה הפוליטית – חיזבללה.

"אנו מקבלים את כל האנשים: נוצרים, יהודים, ושאר דתות", הדגיש הדובר איברהים מוסאווי בזמן השיפוץ. "לחיזבללה" הוא הסביר אז, "אין שום בעיה עם יהודים, רק עם ישראל".

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך