מסר לאולפן
התגלה מחזור עם מאות הגהות קבליות בכתב ידו של הרמח"ל
(צילום: בידספירט)

יהדות

התגלה מחזור עם מאות הגהות קבליות בכתב ידו של הרמח"ל

בין היתר הוא חיבר את הספר "מסילת ישרים" שנחשב לספר יסוד בעולם הישיבות ועוד חיבורים רבים בחכמת הקבלה והמוסר. יש בו מאות הגהות ופירושים, ביאורים וכוונות עפ"י חכמת הקבלה. יש גם עשרות הגהות ארוכות במיוחד על נוסח התפילה עצמו לפי השיטה שלו בכתיבה איטלקית רהוטה. את כולם הוא כתב בכתב יד צפוף.

   
התגלה מחזור עם מאות הגהות קבליות בכתב ידו של הרמח"ל
(צילום: בידספירט)
אא

מדובר במחזור שבו הוא התפלל כשהיה החזן הראשי בבית הכנסת המרכזי הגדול של קהילת האשכנזים בפאדובה. יש בו ביאורים וכוונות על פי הקבלה לתפילות הימים הנוראים. הוא יצא בונציה בשנים תע"ב-תע"ה 1712-1715 בדפוס בראגדין.

המחזור נמצא במקרה. יש בו מאות הגהות ופירושים, ביאורים וכוונות עפ"י חכמת הקבלה. יש גם עשרות הגהות ארוכות במיוחד על נוסח התפילה עצמו לפי השיטה שלו בכתיבה איטלקית רהוטה. את כולם הוא כתב בכתב יד צפוף.

הרמח"ל כתב את הפירושים והכוונות בשולי דפי המחזור ובין השורות. בשוליים הוא כתב קטעים ארוכים ובהם הקדמות לכוונות, שבהן הוא מבאר את עניין התפילה או הפיוט באופן כללי, על פי תורת הסוד והקבלה.

אחד הסימנים לכך שהרמח"ל השתמש במחזור הזה בזמן שהוא היה חזן הם סימוני ה'טעמים' המיוחדים מעל חלק מהמילים במחזור כמו בתפילות כל נדרי ועלינו לשבח שבהם יש מנגינה מיוחדת. הם דומים בצורה שלהם לטעמי המקרא והוא סימן אותם כדי שיעזרו לו  לנגינה בזמן שהוא עבר לפני התיבה. ויש גם כוונות שהוא כתב לפסוקים האחרונים של הפיוטים, שעליהן הוא חזר בקול רם.

נמצאה גם תפילה מיוחדת שהוא חיבר להצלחתו כשליח ציבור "אלקי הרוחות לכל בשר, לבי יחיל בקרבי, יראה ורעד יבא בי, וכל עצמותי מתגעשים ומיתרי רוגזים מעמוד לפניך... ואת קולי תקבל באהבה... ותפתח כל שער לתפלתינו, ותחדש עלינו שנה טובה ומתוקה, שנת רחמים גאולה וישועה, ותברכני בברכת טובתך, ובישועתך תשמחנו, ותמהר לגאלנו... חזקני ואמצני לשורר לפניך, ואל יארע לי שום נזק ותקלה, ואזכה לשמוח בנעימות ימינך לנצח...".

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך