מסר לאולפן
X
מתרחש כרגע שידור חי האם תרצה להצטרף?לשידורסגירה
האם לפי ההלכה צריך לשים מזוזה ברכב?
(צילום: Ilya Brin/shutterstock)

יהדות

האם לפי ההלכה צריך לקבוע מזוזה ברכב?

חשבתם פעם לשים מזוזה ברכב? או בפתח המעלית בבניין שלכם? מתברר שלמצווה הידועה שנמצאת על כל כניסה ברחבי הארץ יש גם אפשרות להיות במקומות פחות שגרתיים.

   
האם לפי ההלכה צריך לשים מזוזה ברכב?
(צילום: Ilya Brin/shutterstock)
אא

מקור המצווה הוא בתורה שבה נכתב וּכְתַבְתָּם עַל מְזוּזֹת בֵּיתֶךָ וּבִשְׁעָרֶיךָ והפשט הוא לכתוב אותם בצורה סמלית על כתלי הבית. חכמים תיקנו שצריך לשים אותה על המשקוף בתוך מתקן קשיח. למזוזה מוכנס קלף קטן ועליו כתובות בכתב מיוחד של סופר סת"ם שתי פרשיות מן התורה- "שמע ישראל" ו"והיה אם שמוע".

פוסקי ההלכה כתבו שצריך לקבוע את המזוזה רק במקום שבו גרים כלומר בחדרי שינה ועל משקופי הכניסה לבתי מגורים, אבל המנהג כיום הוא לשים מזוזה גם בכניסה לבתי כנסת, למחסנים, לחנויות ולסופרמרקטים. אלא שמתברר שאפשר למצוא אותה גם במקומות נוספים שלא רק שלא גרים שם אלא שמדובר על שימוש ארעי. בחדרי מדרגות, בכניסה למעליות ואפילו רכבים.

מתברר שבעיר נתיבות וגם בירושלים ניתן למצוא מעליות עם מזוזה בפתח. בגלל שהדלת נסגרת כל פעם שנכנסים ויוצאים הפיתרון הוא לשים אתה על המשקוף שבכניסה בכל קומה. לפי הספר חובת הדר שעסק בהלכות מזוזה נכתב ש"בקומת הכניסה המזוזה נמצאת בצד ימין ובקומות למעלה המזוזות בצד שמאל". הסיבה היא שצד ימין זו הכניסה לחדר וצד שמאל זו היציאה. הסיבה היא שבהלכה נכתב שגם בית שער כלומר מבוא שעוברים בו בדרך לדירה צריך מזוזה וייתכן שמעלית היא סוג של בית שער אבל כמעט בשום מקום לא עושים את זה.

רוב הפוסקים שעסקו בשאלה אומרים שאין בזה חיוב כמו הרב שלמה זלמן אויירבך והרב אלישיב. אבל הרב יעקב בלוי פסק שזו חובה ממש וגם המנחת יצחק פסק שזו חובה. הרב עובדיה כתב  "מעלית- יש אומרים שאינה חייבת במזוזה כיון שלא עשויה לדירה אלא דירת עראי, שהרי היא מטלטלת ואין בה מקום קבע וגם הפתח הקבוע שבבנין, שדרכו נכנסים למעלית, פטור מן המזוזה. ויש אומרים שהמעלית חייבת במזוזה. והמנהג כסברא ראשונה. והמחמיר לקבוע שם מזוזה בלי ברכה, תבוא עליו ברכה."

מה שיותר מפתיע הוא העובדה שיש אנשים שמים מזוזה במכונית. העניין הוא שהמזוזה הפכה ממצווה שנועדה להזכיר את החיוב לשמור את ההלכה לסוג של סגולה להגנה כמו שכותב אחד המפרשים הידועים בשם הטור ולכן זה כמו תפילת הדרך שנועד לשמירה. ובכן, אתרי מכירות שונים של יודאיקה כמו ארט יודאיקה מציעים דגמים וצורות שונות למזוזה בתוך הרכב. יש מזוזת שעשויות מעץ, ניקל או נחושת, ויש בציפוי אפוקסי. פשוטות, מהודרות, מיוחדות ובגדלים שונים, מה שתבחרו. אבל השאלה היא האם צריך להשים את המזוזה רק בפתח של הנהג, בארבעת הדלתות או אולי בכל הדלתות שיש?

מוזר: 10 שנים המזוזה נבדקה ואף אחד לא ראה. צפו

(צילום: Ilya Brin/shutterstock)

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך