הידעתם? מוצרים ביתיים שגורמים לסרטן
(צילום: shutterstock/Reshetnikov_art)

בריאות

הידעתם? מוצרים ביתיים שגורמים לסרטן

ממתיקים מלאכותיים, מטהרי אוויר, משחות שיניים ושמפו נגד קשקשים - הם ארבע סכנות העיקריות שיש במוצרים שלכולנו יש אותם בבית, וגם הבאנו באיזה תחליפים ניתן להשתמש במקומם.

   
הידעתם? מוצרים ביתיים שגורמים לסרטן
(צילום: shutterstock/Reshetnikov_art)
אא

היום כבר ידוע שמוצרים כגון סירי טפלון, ממתיקים מלאכותיים מטהרי אוויר ובקבוקי פלסטיק כולם מכילים חומרים מסרטנים.

התפרסמה רשימה ע"י 'הקואליציה האמריקנית למניעת סרטן' בה נרשמו מוצרים רבים כמו חומרי ניקיון, שמפו, מרכך שיער, טלק (של ג'ונסון אנד ג'ונסון, שמשווק גם בארץ), מייק אפ, משחת שיניים של המותג Crest מטהרי אוויר ועוד.

12 מוצרים סך הכל, ונמצאים בכל בית מומצע.

אז מה עושים? ארבעה מתוך המוצרים שמופיעים ברשימה הזו, מכילים בתוכם חומרים מסרטנים:

ממתיקים מלאכותיים

למרות נטיית החשיבה שלנו היא שאנחנו מאמצים דרך 'בריאה' כאשר אנחנו מחליפים את הסוכר הלבן בתחליפים כגון אספרטם, סוכרלוז, סורביטול ואצסולאם האשלגן התוצאה היא בדיוק הפוכה. הם חומרים שבטווח הקצר לא יגרמו לנזק כמו הסוכר, אבל לטווח הארוך הם מכילים תרכובות כימיות מלאכותיות שעשויות לגרום לסרטן.

מחקרים רבים קושרים את האספרטם למשל לסרטן העור, ואת הסוכרלוז לסרטן בשלפוחית השתן. הסורביטול גם גורם לשלשולים, נפיחות וגזים.

אז באילו תחליפים ניתן להשתמש?

סטיביה, אריתריטול, סירופ אגבה וסילאן (האחרון לא מומלץ לסוכרתיים).

מטהרי אוויר

מחקר שנעשה לאחרונה מצא שהגזים שנפלטים ממטהרי אוויר בעת הלחימה עליהם מסוכנים פי כמה מהנזק שמחולל עישון הסיגריה לגופנו. אותם גזים גורמים לשיבושים ומחלות בדרכי הנשימה, שיבושים בפעילות ההורמונלית, ומכילים כמות גדולה של חומר בשם פורמלדהיד חומר מסרטן שקשור במישרין לסרטן האף והגרון.

לכן אפשר להשתמש בשמנים אתריים שמהולים במים כדי לפזר ריחות נעימים בבית, ויש כאלו שמעדיפים את שמן היסמין או הרוזמרין שמרוממים את מצב הרוח ומשפרים את התפקוד של מערכת העצבים. היחס צריך להיות 15 טיפות על כל חצי כוס מים מזוקקים.

משחות שיניים

משחות השיניים המסחריות מכילות ממתיק מלאכותי בשם סכרין, שמתיקותו כפולה פי 350 מסוכר, ופלואוריד. שני החומרים הללו נמצאו כמסרטנים.

מחקרים שנעשו על הפלואוריד והשפעותיו השליליות גילו כי לא די בעובדה שהוא גורם לעששת אלא גם עשוי לגרום לפגיעות קשות בבלוטת התריס. הפִתרון הוא להשתמש בשמן קוקוס שמהווה תחליף טבעי יעיל לא פחות ואם לא יותר מכל משחות השיניים המסחריות.

שמפו נגד קשקשים

שמפו נגד קשקשים המכיל חומר בשם מתילכלורויסאוטיאזולינאון. שם קצת ארוך ולא מעניין, אבל המשמעות העומדת מאחוריו דווקא כן. על סמך מחקרים רבים שנעשו עליו, החומר הזה התגלה כמסרטן וכאחראי הישיר על גרימת מוטציות גנטיות.

חומר מסוכן נוסף שמכילים סוגי השמפו הללו הוא סולפט לאורט אמוניום שיכול לגרום לצריבה קשה בעיניים, במידה שהוא נכנס אליהן.

במה משתמשים במקום זה? ניתן לחפוף בשמפו רוזמרין טבעי לחיסול קשקשים.

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך