בשורה: פייזר הכריזה שהחיסון הניסיוני שלה לקורונה יעיל ב-90%
(צילום: Konektus Photo/shutterstock)

חדשות

בשורה: פייזר הכריזה שהחיסון הניסיוני שלה לקורונה יעיל ב-90%

אחרי שחברת התרופות האמריקאית דיווחה כי תוצאות הניסוי הוכיחו שהחיסון שפיתחה לנגיף יעיל ב-90% מהנבדקים, הבטיח המנכ"ל כי הוא יינתן לכל אזרח אמריקאי - ללא צורך בתשלום. ישראל לא צפויה להיות בין הראשונות לקבל חיסון מהחברה

   
בשורה: פייזר הכריזה שהחיסון הניסיוני שלה לקורונה יעיל ב-90%
(צילום: Konektus Photo/shutterstock)
אא

חברת פייזר האמריקאית, אחת מהחברות המובילות במחקר ופיתוח חיסון לנגיף הקורונה, הנמצאת בשלב השלישי - ניסוי בבני אדם, דיווחה כי החיסון שלה היה יעיל ב-90% מהמקרים, במחקר שהקיף עשרות אלפי נבדקים. הנתונים אמנם מעודדים, אך מדובר בבדיקות ראשוניות ביותר. 

יעילות של 90% נחשבת גבוהה עבור חיסון, דומה לחיסונים למחלות ילדות, הרבה יותר טובה מיעילות החיסון לשפעת, שנעה בין 19% ל-50% (זה אומר כי מכל 100 נחשפים למחלה ברמה שאמורה לגרום להדבקה, 19-50 לא ידבקו).

בכירים בממשלה מעריכים שגם אם ייחתם הסכם עם פייזר, ישראל לא תהיה בין המדינות הראשונות שאליהן יגיע החיסון ושהעדיפות תינתן למדינות גדולות. המישור הריאלי יותר להשגת החיסון הינו בקשה מהממשל האמריקני להקצות לישראל חיסונים מהכמות שפייזר אמורה למכור לו. 

כדי להשלים את הניסוי על פייזר להמתין לראות 164 חולים בקרב המתנדבים שלה, ולבדוק את החלוקה שלהם בין הקבוצות. אולם, ייתכן שהיא תבקש אישור חירום לחיסון עוד לפני השלמת הניסוי. כדי לקבל אישור חירום, היא תצטרך לספק מידע על בטיחות החיסון שנאסף מכל 43,538 המתנדבים בניסוי לאורך חודשיים. מידע זה יהיה בידיה בתוך כמה שבועות.

לאחר מכן ייתכן שה-FDA, רשות המזון והתרופות האמריקאית, כבר תאפשר לחסן את מי שנמצאים בסיכון מוגבר להידבק במחלה ובסיכון מוגבר להיפגע ממנה משמעותית.

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך