התגלה אוצר בתוך כד עתיק: "קופת חיסכון קדומה"
(צילום: דפנה גזית, רשות העתיקות)

ארכיאולוגיה

התגלה אוצר בתוך כד עתיק: "קופת חיסכון קדומה"

כד חרס קטן ובו ארבעה מטבעות זהב טהור בני יותר מ- 1,000 שנה מהתקופה האסלאמית הקדומה, נחשף בחפירות ארכיאולוגיות של רשות העתיקות

   
התגלה אוצר בתוך כד עתיק: "קופת חיסכון קדומה"
(צילום: דפנה גזית, רשות העתיקות)
אא

ומנותר קנקנים: ארבעה מטבעות זהב נמצאו בתוך כד עתיק

כד חרס קטן ובו ארבעה מטבעות זהב טהור בני יותר מ- 1,000 שנה מהתקופה האסלאמית הקדומה, נחשף בחפירות ארכיאולוגיות של רשות העתיקות.

הפכית נמצאה ע"י פקחית רשות העתיקות, יבגניה קפיל, בעבודות ראשוניות שנערכו במקום במהלך החגים. כעבור חודש, כאשר עבר מנהל החפירה, הארכיאולוג דוד גלמן, על הממצאים, הוא רוקן את הפכית מתוכנה ושטף אותה.

דוד גלמן מספר ש: "למרבה ההפתעה יחד עם החול, נשטפו אל תוך ידי ארבעה מטבעות זהב נוצצים. זו הפעם הראשונה שאני כארכיאולוג מגלה זהב, וההתרגשות עצומה. נראה שהפכית שמשה כקופת חיסכון קדומה".

לדברי ד"ר רוברט קול, מומחה למטבעות ברשות העתיקות, "המטבעות השתמרו במצב מעולה, וניתן היה לקרוא אותם מיד עם הוצאתם מהפכית, אפילו בלי לנקות אותם. המטבעות מתוארכים לתקופה די קצרה, בין סוף שנות ה-40 ל-70 של המאה ה-10 לסה"נ. זוהי תקופה של שינוים פוליטיים גדולים, כאשר השליטה על ארץ ישראל עוברת מהחליפות העבאסית הסונית, היושבת בבגדד שבעיראק, ליריביה השיעים - השושלת הפאטימית מצפון אפריקה, שכבשה בימים ההם את מצרים, סוריה וארץ ישראל.

"זו הפעם הראשונה אחרי חמישים שנה שמתגלה מטמון זהב מהתקופה הפאטימית בעיר עתיקה בירושלים. בחפירות הגדולות שניהל פרופ' בנימין מזר בעיר העתיקה אחרי מלחמת ששת הימים, התגלו חמישה מטמונים של מטבעות ותכשיטים מהתקופה, דרומית להר הבית".

"ארבעה דינרים היו סכום כסף לא מבוטל עבור רוב האוכלוסייה, שחיה באותם הימים בתנאי קיום בסיסיים. סכום זה, היה שווה למשכורת חודשית של פקיד זוטר, או לארבעה חודשי משכורת של עובד כפיים פשוט. לעומת האדם הממוצע דאז, קומץ קטן של פקידים וסוחרים עשירים היו בעלי הון ומשכורות עצומים. פקיד בכיר במנהל האוצר יכול היה להרוויח אז כ-7,000 דינר זהב לחודש, והיו מי שהכנסתם ממס על אחוזות כפריות, עמדה על מאות אלפי דינרי זהב בשנה."

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך