מה מסתתר מתחת למערת המכפלה?
(צילום: verdell galeana/shutterstock)

מה מסתתר מתחת למערת המכפלה?

לאורך השנים היו מספר כניסות לתוך מערת המכפלה שחשפו ממצאים מרתקים

   
מה מסתתר מתחת למערת המכפלה?
(צילום: verdell galeana/shutterstock)
אא

לאורך כל הדורות ועד ימינו רבים מגיעים להשתטח על קברי האבות במערת המכפלה. המבנה המוכר כיום כמערת המכפלה הוקם בתקופת בית המקדש השני. מערת המכפלה התת- קרקעית לא מוכרת כיום למבקרים.

היכן היא אותה מערת המכפלה? ומהי המכפלה? האמוראים רב ושמואל נחלקו: האם הכפילות המוזכרת מתייחסת לחללים כפולים הצמודים לגובה או לחילופין לחללים הצמודים לרוחב?

"חד אמר: שני בתים זה לפנים מזה, וחד אמר: בית ועלייה על גביו" (בבלי עירובין, נג ע"א).

רק כשהתחיל המחקר והתאפשרה כניסה לתוך המערה היה אפשר לנסות ולהכריע ביניהם. הכניסה הראשונה למערה למטרת חקר וגילוי התקיימה לאחר מלחמת ששת הימים, בסתיו התשכ"ט (1968). הפתח המוכר היחיד למערה היה צר, ולכן הראשונה שירדה לבחון את מעבה המערה הייתה ילדה בת 13 ושמה מיכל ארבל. היא צילמה את המקום ושרטטה את מבנהו, וממצאיה הוצגו לפני שר הביטחון משה דיין.

בשנים שלאחר מכן היו כמה כניסות נוספות למערה. כיום ידוע שכמה מטרים מתחת למרכז רצפת המתחם שבו נערכות התפילות, קיים חדר תת-קרקעי גדול המכונה 'חדר הנרות'. בחדר זה יש שלוש מצבות, ועל אחת מהן נמצא כתוב בלטינית השם 'יעקב'. מחדר זה יורד פיר והוא מגיע למערה סגלגלה שקוטרה כ-5.3 מ', וממנה יוצא מעבר צר למערה סגלגלה נוספת בקוטר של כ-5.1 מטר.

מבנה זה של מערות צמודות זו לזו מתאים למתואר בגמרא על מערה שהיא 'שני בתים, זה לפנים מזה'. בתוך המערה נמצאו ממצאים של כלי חרס ושברי עצמות אדם מתקופת הבית הראשון. ממצאים אלו הוכיחו שהמערה הקדומה, מתקופת הברונזה התיכונה הייתה מוכרת ופעילה גם בימי הבית הראשון, במאה ה-10 עד המאה ה-8 לפני הספירה.

גילוי המערה עורר סקרנות מדעית וארכיאולוגית יחד עם התרגשות דתית גדולה.

בביקור האחרון שהתקיים במערה בשנת התשמ"ב (1981) השתתפו נציגי צה"ל, נציגי הוואקף בירושלים ונציגי רשות העתיקות. במקום נכח גם מפקד מערת המכפלה, סרן יאיר בלומנטל, וכך הוא כתב בעקבות הביקור: "משהגעתי למקום אחזה בי התרגשות עזה. ביקשתי מהחיילים, שאבטחו את הכניסה למעלה, שישלשלו לי סידור. משהגיע לידי התיישבתי והתחלתי להתפלל. החיילים ביקשו שאתפלל לתוך מכשיר הקשר, כדי שגם הם יוכלו לשמוע, וכך קראתי את פרשת עקדת יצחק, וכן תפילות לקיומה של מדינת ישראל ותקומת ישראל בארצו. זוכר אני שמרוב התרגשות אף בכיתי" (במחנה, א' בחשוון תשמ"ו 1985.10.16 ,גיליון 7 ).

הרב יצחק בצרי - בעקבות צדיקים: מערת המכפלה. צפו

(צילום: verdell galeana/shutterstock)

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך