הערב זה רשמי: לאחר המתנה מורטת עצבים: ג’ו ביידן הוכרז כנשיא ארה"ב
(צילום: Christos S/shutterstock)

חדשות

הערב זה רשמי: לאחר המתנה מורטת עצבים: ג’ו ביידן הוכרז כנשיא ארה"ב

לפי כלי התקשורת, ג'ו ביידן גבר על דונלד טראמפ בפנסילבניה ובנבאדה ועבר את רף 270 האלקטורים. בכך הופך המועמד הדמוקרטי וסגן הנשיא בממשל אובמה לנשיא הנבחר.

   
הערב זה רשמי: לאחר המתנה מורטת עצבים: ג’ו ביידן הוכרז כנשיא ארה"ב
(צילום: Christos S/shutterstock)
אא

 אחרי המתנה מורטת עצבים, רשתות הטלוויזיה האמריקניות הכריזו שביידן ניצח בפנסילבניה, גרף את 20 האלקטורים שלה, וחצה את רף 270 האלקטורים הדרושים לניצחון בבחירות. 

הניצחון של ביידן מכניס את טראמפ לקבוצה המצומצמת של נשיאים אמריקנים שהפסידו בבחירות אחרי כהונה אחת בלבד. עם זאת הנשיא היוצא כבר הכריז: "הבחירות האלה לא קרובות לסיום".

ביממה שלאחר הבחירות אמר ביידן כי לא יכריז בעצמו על ניצחון עד הכרעה בנוגע לתוצאות הבחירות, אך ציין כי "ברור שאנחנו מנצחים במספיק מדינות כדי לזכות בנשיאות". ברקע דרישותיו של הנשיא דונלד טראמפ לעצור את ההצבעה, אמר ביידן, שנאם לצד סגניתו קמאלה האריס: "אף אחד לא יגזול מאיתנו את הדמוקרטיה, כל קול חייב להיספר".

הנשיא היוצא דונלד טראמפ מיהר להודיע שוב כי הוא אינו מכיר בניצחונו של ביידן. בהודעה שפרסם מיד אחרי ההכרזה הבטיח טראמפ ש"הבחירות האלה רחוקות מלהיגמר" וטען כי ביידן "ממהר להכריז על עצמו באופן שקרי כמנצח". בהודעה מסר טראמפ כי הקמפיין שלו יתחיל לקדם הליכים משפטיים בעניין ביום שני. זמן קצר לפני ההכרזה הספיק טראמפ לצייץ בטוויטר: "ניצחתי בבחירות האלה, בפער גדול!".

ביידן היה סגן נשיא ארה"ב בין השנים 2009-2016 תחת הנשיא ברק אובמה. לפני שנבחר לסגן הנשיא, כיהן ביידן במשך 36 שנים בסנאט של ארצות הברית כנציג מדינת דלאוור מטעם המפלגה הדמוקרטית. הוא יהיה הנשיא המבוגר ביותר שאי פעם נבחר לתפקיד, וכשיושבע לתפקיד בינואר 2021 הוא יהיה כבר בן 78. מי שקבע את השיא הקודם היה טראמפ עצמו, שנכנס בגיל 70 לבית הלבן.

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך