הסוד של המקובל רבי חיים ויטאל: להפוך מתכת לזהב
(צילום: 3dfoto/shutterstock)

מיסטיקה וקבלה

הסוד של המקובל רבי חיים ויטאל: להפוך מתכת לזהב

המקובל הקדוש רבי חיים ויטאל, תלמידו של המקובל האר"י ז"ל, הקדיש שנים רבות לחיפוש אחרי המתכון להפיכת מתכת לזהב. השנה מציינים 400 שנה לפטירתו

   
הסוד של המקובל רבי חיים ויטאל: להפוך מתכת לזהב
(צילום: 3dfoto/shutterstock)
אא

הרב חיים ויטאל התעסק באלכימיה וגם בצורפות וכתב על כך באריכות ב"ספר הפעולות". יש בו מסורות, מרשמים רפואיים, סגולות, קמעות, נוסחאות וחישובים שונים ומגוונים, שבחלקם התנסה רבי חיים ויטאל באופן אישי ואת חלקם קיבל מאחרים.

חלק ניכר בספר מוקדש לאלכימיה ולצורפות, החל מאופן הכנת כור המצרף וכלה בהדרכות לזיוף מטבעות וצביעת נחושת כך שתיראה כמו זהב, תחת הכותרת "פעולות הקימ"ייא בענין ז' המתכות".

ביומנו האישי של רבי חיים ויטאל, "ספר החזיונות", הוא מספר כשהוא היה בן עשרים וארבע הוא השתקע לחלוטין בלימוד של תחומי הצורפות והאלכימיה והקדיש להם שנתיים וחצי. רבי חיים ויטאל לא התעניין בתורות הפילוסופיות של האלכימיה, אבל קיבל את התיאוריה שעמדה בבסיסה: אפשר להפוך במעבדה מתכות פשוטות כמו בדיל ועופרת – לזהב.

ב"ספר הפעולות" רבי חיים ויטאל מביא קרוב למאה מרשמים שעוסקים בהיבטים שונים של האלכימיה, כמו למשל: טיפול במתכות, טיפול בכליו של האלכימאי, דרכים להבחנה בין מתכות דומות, דרכים לזיהוי מתכות לא טהורות ולהבחנה באיכויות של זהב וכסף, שיטות לניקוי וטיהור מתכות – וגולת הכותרת: מרשמים לשינוי סוגי מתכות, שאחד מהם הוא אפילו מייחס לרמב"ם.

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך