מסר לאולפן
לאחר שחלה בקורונה: בקשתו של הגר"ח קנייבסקי
(צילום: באדיבות המצלם)

חדשות

לאחר שחלה בקורונה: בקשתו של הגר"ח קנייבסקי

הרב גדליה הוניגסברג, נכדו ונאמן ביתו של מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי סיפר על הנהגותיו של סבו הגדול בתקופה זו בה נדבק בנגיף הקורונה

   
לאחר שחלה בקורונה: בקשתו של הגר"ח קנייבסקי
(צילום: באדיבות המצלם)
אא

בתקופה האחרונה העתיר כל בית ישראל לרפואתו השלמה של רבן של ישראל מרן שר התורה הגאון רבי חיים קנייבסקי, עת שנדבק בנגיף הקורונה, וב"ה בחסדי שמים עצומים ונפלאים זכינו לראות כיצד גם בימי ההדבקה המשיך בשגרת יומו בחוק לימודיו והשלמת סדרי 'חובותיו' בכל מכמני התורה, חרף החולשה שאחזה בו.

סיפר נכדו, הרה"ג רבי גדליה הוניגסברג: "הייתה זו הזדמנות נפלאה בשבילי לראות דברים מיוחדים עליהם מקפיד רבינו שליט"א בכל מאודו אף בחולשה גדולה".

"לדוגמא, בסעודות שבת מרן שליט"א מהדר ומאוד דואג על כך שיהיה זימון של עשרה אנשים, עם כוס של יין ועם כל ההידור. גם כאשר בקושי אכל בסעודה, על דבר אחד לא ויתר ושאל שלוש פעמים בסעודה: "יש פה מנין של זימון?" אדם ללא כח, אך זה מה שהטריד את מנוחתו".

"פרט נוסף ששמתי לב: כל חייו מקפיד רבינו לישון על הצד, כפי שנפסק להלכה. כאשר נשכב לנוח בחולשה גדולה וסייעתי בעדו, אך כפי הנראה לא היה זה על הצד ממש, הזדעזע רבינו שליט"א וביקש ממני בבהלה לסייע לו לנוח על הצד".

"באותם ימים של חולשה, כאשר נכדו נאמן הבית הרה"ג ר' יעקב קניבסקי שליט"א, שאלו: "סבא רוצה משהו?" אמר לו רבינו שליט"א כמה פעמים: "אני רוצה גמרא, רוצה גמרא, רוצה גמרא!".

"אדם נבחן בזמן החולשה שלו, כשמעיקר הדין אף אינו מחויב לנהוג בהידורים, ואילו אצל רבינו בגילו המופלג וגם בימי החולשה שעברו עליו, כמה דקדוק הלכה ראינו באופן שזה לא יאומן ולא ישוער".

"פעם אחת כשלקחו ממנו בדיקת דם ולאחר מכן הלך ליטול ידיו, הבחין בטיפת דם על ידו שאף אחד כלל אינו שם לב לכך ושאל: "הרי יש כאן חציצה".

"כסדר, אנו זוכים לראות דברים שאנו כלל לא שמים לב אליהם, אך אצל רבינו שליט"א דקדוק ההלכה, הלימודים שלו, גם כשהיה חלש ומיוסר, כה הקפיד עליהם. כל הזמן דיבר רק על הגמרא ולא וויתר על קוצו של יו"ד בהלכה. הדברים הללו יכולים לחזק מאוד כל אדם ואדם כשהוא בתוקפו".

"יש ווארט חסידי האומר, "ונח מצא חן בעיני ד'", כי "את האלוקים התהלך נוח", הוא לא התהלך רגע אחד בלי האלוקים ולכן מצא חן. אצל רבינו שליט"א רואים כל כך בחוש כיצד לרגע אין שום היסח הדעת מהתורה, מהשולחן ערוך, מהתפילה, מבין אדם לחבירו, כל הדברים".

"לפני מספר שנים כאשר אושפז רבינו שליט"א במרכז הרפואי מעיני הישועה, תוך רגע אחד נהפך חדרו של רבינו לספריה של בבלי וירושלמי וכו'. הגיע מנהל המחלקה ושאל מה זה הדבר הזה, זו מחלקת טיפול נמרץ. אמרו לו, אם רבינו שליט"א כאן, זה חלק ממנו, לא שייך כלל להפריד את הספרים ממנו. כל מקום שהולך בית מדרשו עמו".

"כמה הדברים הללו מחייבים כל אחד מאתנו. בכל פעם שהיו באים לקחת דם מרבינו שליט"א, כאשר רק החלו להרים את שרוול החולצה עצר רבינו שליט"א ושאל אם זה לא יפריע לתפילין. השאלה הראשונה כשנוגעים לו ביד".

"מעשה דומה ראינו גם אצל מחותנו, רבן של ישראל מרן הגראי"ל שטינמן זצוק"ל, באחד מאשפוזיו במעייני הישועה, בגילו המופלג, סירב לבקשת הרופאים ללבוש את בגד בית החולים וזאת למרות שמרן זצוק"ל לא היה מתעקש על דברים כאלה".

"כשהרופאים יצאו שאל נכדו מדוע סירב. אמר רבינו זצוק"ל, "אני יודע שזה בית חולים דתי, אבל תגיד לי את האמת, אין בזה חשש של שעטנז? אם אתה יודע מידיעה שזה בסדר גמור, אני לובש את זה".

להחזיק ראש בכזה פרט עדין, בזמן חולשה באשפוז בבית חולים ובגיל מופלג?! אלו דברים נשגבים ונעלים. נודה לד' יתברך על חסדיו המרובים ונמשיך להתפלל שנזכה ל"ימים על ימי מלך תוסיף שנותיו בכל דור ודור".

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך