ז’ חשוון – התחיל החורף: מתי אומרים "ברך עלינו"?
(צילום: ChameleonsEye/shutterstock)

יהדות

ז’ חשוון – התחיל החורף: מתי אומרים "ברך עלינו"?

ז’ חשוון, בעוד שרובנו חשים 'סתיו', על פי חז"ל היום בערב מתחילה עונת ה'חורף'. לאחר שבשמחת תורה התחלנו לומר 'משיב הרוח ומוריד הגשם', היום בערב ז' חשוון מתחילים אף לבקש את הגשם. מה הסיבה שרק עכשיו? והיכן המקום בתפילה לבקש על הגשם? ומה הדין בחוץ לארץ?

   
ז’ חשוון – התחיל החורף: מתי אומרים "ברך עלינו"?
(צילום: ChameleonsEye/shutterstock)
אא

ז' חשוון? מדוע מתחילים לבקש גשמים החל מלילה זה?
בארץ ישראל שואלים את הגשמים בברכת השנים לומר "ותן טל ומטר לברכה", החל מליל שבעה בחשוון בתפילת ערבית, עד המנחה של ערב יום טוב הראשון של פסח. ואף על פי שהיה ראוי להתחיל לבקש טל ומטר תיכף ומיד אחר החג, תיקנו חז"ל לעכב שאלת טל ומטר עד שיעברו 15 יום אחר החג, כדי שיספיקו עולי הרגל להגיע למחוז חפצם ולא יעצרם הגשם, ומפני תקנת עולים אלה איחרו את השאלה של טל ומטר ל-ז' חשוון. 

מתי אומרים נוסח "ברך עלינו"?
מנהג הספרדים ועדות המזרח בברכת השנים, לומר בקיץ "ברכנו", ובחורף "ברך עלינו", וכוללים בה בקשת טל ומטר, והוא מנהג נכון על פי הקבלה. ובנוסח ספרד של האשכנזים אומרים לעולם "ברך עלינו", אלא שבחורף כוללים בה "ותן טל ומטר לברכה".

ז’ חשוון - מתי אומרים "ברך עלינו"? (צילום: leshiy985/shutterstock)

דיני מי ששכח לומר ברך עלינו

ממתי אומרים ברך עלינו בחוץ לארץ?
בחוץ לארץ [לבד ממקומות שהאקלים דומה לשל ארץ ישראל], מתחילים לבקש על הגשמים כחודש וחצי לאחר ארץ ישראל, מתפילת ערבית של יום הששים שאחר תקופת תשרי [מובא בלוחות השנה זמן התקופה]. וטעם ההבדל בין חוץ לארץ לארץ ישראל, מאחר ובחוץ לארץ גשמיהם מרובים ואינם צריכים לגשמים כל כך מיד בתחילת החורף, לא כן בארץ ישראל שאין הגשמים מרובים וזקוקים להם יותר, לכן מקדימים לבקש מליל ז' בחשוון.

הרב רביד נגר: חודש חשוון - מזל עקרב. האזינו

(צילום: ChameleonsEye/shutterstock)

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך