מסר לאולפן
X
מתרחש כרגע שידור חי האם תרצה להצטרף?לשידורסגירה
אנשים עם כוחות על טבעיים
אילוסטרציה (צילום: John Gomez/shutterstock)

מיסטיקה וקבלה

אנשים עם כוחות על טבעיים

כולנו מכירים את בלעם, הקוסם המקראי. כך גם את בעלות האוב בתקופתו של שאול המלך וכמובן את ציווי התורה על איסור מכשפות. בגמרא מסופר ששמעון בן שטח תלה 70 מכשפות ביום אחד

   
אנשים עם כוחות על טבעיים
אילוסטרציה (צילום: John Gomez/shutterstock)
אא

ישנו כאן מסר האומר שמצד אחד יש כוחות של קדושה שעלינו לנתב לדברים חיוביים אך מצד שני כל העיסוק במאגיה שרווח בתקופות שונות הביא רבנים שונים לאסור את הדבר.

קוסם בן זמננו נקרא "מאחז את העיניים" וסה"כ זוהי אחיזת עיניים וזריזות ידיים. יש פוסקים שאסרו בגלל מושב לצים ויש שהתירו בתנאי שהקוסם יאמר שזוהי זריזות ידיים, או שיבקש מהקהל לגלות את סודו. יש פוסקים שהתירו במגמה לשמח אנשים.

קחו את הקוסם הגדול ג'ספר מסקליין. הוא בעצם היה תעלולן שהצליח לעשות דברים באמצעות טריקים מגניבים.

מדובר על אומן אשליות וקוסם, בן למשפחת קוסמים ידועה, והוא שינה קרבות בצפון אפריקה בצורה דרמטית באמצעות קסמים ואשליות.

כך למשל, הוא יצר צבא דמה של משאיות מחופשות לטנקים, והם נסעו לאורך החזית מול הכוחות הגרמנים בפיקודו של גנרל רומל. הצוות של מסקליין עשה שימוש בקרשים וביריעות בד כדי לגרום לג'יפים להיראות כמו טנקים, ולגרום לטנק להראות כמשאית תובלה תמימה. הם גם פיתחו כל מיני דרכים לזיוף והסוואה של כלי רכב במדבר ששם נערכו הקרבות.

הוא גם עשה קסם מדהים של הזזת נמל אלכסנדריה, במטרה להונות את חיל האוויר הגרמני. הוא הרכיב צוות של אנשים מוכשרים ויצירתיים – כימאים, נגרים, ציירים, מהנדסים וחשמלאים, שנודעו כ'כנופיית הקסם' והם יצרו דגם אורות מוקטן של הנמל שלושה קילומטרים מהמיקום המקורי.

העיר המדומה כללה אורות, רחובות, בניינים ואפילו מגדלור. להשלמת האשליה הם פיזרו גם הריסות וחביות עשן בנמל האמיתי. זה אכן עבד. בלילות המפציצים הגרמנים חשבו שהם טעו בחישובים של המיקום והגובה והפציצו את הדגם. מסקליין בנה גם שורה של מראות ענק מסתובבות לאורך תעלת סואץ. הם סינוורו את הטייסים של האוייב וגרמו להם להחמיץ את המטרה.

במבצע ברטראם, שהתרחש לפני הקרב המפורסם באל-עלמיין המשימה הייתה לגרום לכוחות הגרמניים לחשוב שההתקפה הבריטית תגיע מדרום, בזמן שגנרל מונטגומרי תכנן לפתוח במתקפה מהצפון. הטנקים שהמתינו בגזרה הצפונית הוסוו כמשאיות, ובדרום יצרו אנשיו של מסקליין אלפי טנקים מזויפים, מסילות ברזל וקווי מים מדומים. זה היה נראה כאילו שכוח בריטי גדול מתאסף בדרום.

בימים הגרמנים ספרו את הטנקים, ובלילות המשאיות חזרו בנתיב נסתר. אחרי כמה שבועות נוצרה האשליה כאילו דוויזיות שלמות שינו את המקום שלהם. ההונאה אפשרה את אחד הניצחונות הגדולים של המלחמה בקרב אל-עלמיין.

ג'ספר לא עסק רק בהונאות ענקיות אלא ערך בעצמו מבצעים בסגנון של ג'יימס בונד. באחד מהם הוא הופיע בארמון של מלך מצרים. בהפסקה הוא התגנב ופרץ מנעולים עד שאיתר את מטרתו – משגר גרמני שהוחבא בארמון.

האם יש אנשים עם כוחות על טבעיים? הרב זמיר כהן עונה. צפו

אילוסטרציה (צילום: John Gomez/shutterstock)

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך