תופעה: הקדוש היהודי עושה הניסים מברזיל
(צילום: juerginho/shutterstock)

תופעה: הקדוש היהודי עושה הניסים מברזיל

תופעה משונה: בתוך בית קברות נוצרי בברזיל, נקבר הרב המפורסם. אוהדי כדורגל וגויים עולים אליו כדי להתפלל. יצאנו לבדוק מה עומד מאחורי זה

   
תופעה: הקדוש היהודי עושה הניסים מברזיל
(צילום: juerginho/shutterstock)
אא

אם תגיעו לבית הקברות הנוצרי קתולי בעיר מנאוס שבצפון ברזיל תופתעו לגלות תופעה משונה. במרכז המתחם הענק, בין מאות המצבות עם הצלבים והפסלונים של ישו, נוצרים רבים מגיעים לקבר מיוחד ושונה שגדר לבנה מקיפה אותו. הם מתפללים לידו, מניחים עליו זרי פרחים, וגם פתקים עם בקשות אישיות כמו בכותל המערבי. אלא שמתברר שלא מדובר בקבר של קדוש נוצרי אלא דווקא בנפטר יהודי שמכונה בפי התושבים המקומיים "הקדוש של מנאוס".

מדובר על הרב שלום עמנואל מויאל. הוא היה הרב של הקהילה היהודית במקום בעיר מנאוס בירת מדינת אמזונס שבצפון ברזיל. כמקובל באותם ימים הוא נשלח ממרוקו על ידי הרב הראשי של המדינה למנאוס בשנת 1908, כדי לשמש שם כרב.

היה מדובר בקהילת יהודים קטנה בלב יערות הגשם בצפון ברזיל שהיגרו מצפון אפריקה. אחרי שנתיים הוא נפטר מקדחת צהובה בראש חודש שבט ה'תר"ע (1910) ונטמן בבית קברות קתולי מכיוון שבית העלמין היהודי היה מלא.

אלא שבאופן מפתיע בשנים האחרונות הקבר שלו הפך למוקד עלייה לרגל לנוצרים קתולים. הם מכנים אותו "סנטו הודאו מילגררו דה מנאוס" כלומר "הקדוש היהודי עושה הניסים של מנאוס".

ליד המצבה שחרוטים עליה סמלי מגן דוד וכתובות בעברית מודבקים שלטים רבים בפורטוגזית. נכתב עליהם "תודה לרבי" וגם "מחולל הנסים" שקתולים תלו אחרי הביקור במקום. השלט הכי ישן במקום שמספר על זה הוא משנת 1975 וזה נמשך כמעט 50 שנים מאז עד היום. מי שעוד מגיע למקום במפתיע הם אוהדי קבוצת הכדורגל של ברזיל שמתפללים להצלחתו של הכוכב הגדול שלהם בעולם ועל הצלחת הקבוצה במשחקים.

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך