מסר לאולפן
הפנקסים המרגשים של מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל נחשפים
(קרדיט: בידספירט)

הפנקסים המרגשים של מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל נחשפים

לאחרונה נחשפים עוד ועוד מסמכים שונים שהיו בשימושו של מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל. קיבצנו כמה מיוחדים מהם

   
הפנקסים המרגשים של מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל נחשפים
(קרדיט: בידספירט)
אא

כך למשל- פנקס השירים האישי שהכין לעצמו הרב עובדיה כשהיה בשנות ה-40 לחייו. הפנקס כולל בתוכו 29 עמודים שכתובים בכתב ידו. מתאריך פנימי באחד העמודים ניתן להבין שהפנקס נכתב בסביבות שנת 1965.

בפנקס נכתבו למעלה מ-700 שמות של שירים ומשוררים, בעברית ובערבית – כל שיר בשורה. חלק מהשירים מחולקים לקטגוריות – שם השיר, מחבר וקצב השיר. כך, נכתב: 'מי יתנך כאח לי'. מחבר: יוסף יחזקאל. מקאם: נהוו'ד, חג'אז.

בנוסף כולל הפנקס גם סקיצות והכנות של שירים לאירועים מכתבים שכתב הרב. כך למשל נכתב ל'שבע ברכות בחתונת עדינה ועזרא' (הבת הבכורה של הרב) 'תכנית קול ישראל קבלת שבת ניסים שלום דוד ריאחי', 'פורים תשכ"ג משגב ונורא ופתיחה ראשט עם אבא', 'משה אליהו בבית הכנסת עדס ל"ג בעומר תשכ"ו'. 'שירי קודש עברית'. 'סליחות מצריים'.

הרב עובדיה היה ידוע בסדר שבו היה כותב את ענייניו, בלשון קצרה וקולעת. בעמוד שבו הוא כותב על חלוקת הספר "חזון עובדיה" שעוסק בחג הפסח, הוא מביא רשימה של עשרות שמות של רבנים ואישים חשובים שמיועדים לקבל או שקיבלו את ספרו.

וכך גם באירועים משפחתיים: רשימה ממוספרת של 173 דיינים, רבנים, תלמידים, משפחה ומכרים שמוזמנים לחגיגת הבר מצוה של הרב יעקב יוסף בנו הגדול. רשימה נוספת היא למשלוח של הזמנות לאירוע משפחתי. ברשימה מובאים מעל 200 אישים, ביניהם רבנים ודיינים.

מסמך היסטורי מיוחד נוסף הוא רשימת תלמידי מרן הרב עובדיה יוסף שלימים הפכו לגדולי ישראל בחתימת הרב עובדיה. מדובר על רשימת התלמידים של הרב בישיבת חזון עובדיה בשנת תשמ"ד. ביניהם כאלו שנהפכו לגדולי ישראל כגון: הרב יצחק יוסף, הרב דוד יוסף, הרב פנחס זביחי, הרב אליהו פנחסי, הרב מרדכי טולדנו ועוד. למטה יש את חתימת ידו של הרב.

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך