מסר לאולפן
X
מתרחש כרגע שידור חי האם תרצה להצטרף?לשידורסגירה
המירוץ לחיסון: מתי נצליח למצוא את החיסון לקורונה?
(צילום: MAMIAE T8/shutterstock)

המירוץ לחיסון: מתי נצליח למצוא את החיסון לקורונה?

חברות שונות, מדינות שונות ומרכיבים שונים עומדים כעת במרכזה של המלחמה בנגיף הקורונה, אבל המטרה של כולם היא אחת: מציאת חיסון יעיל לנגיף, וכמה שיותר מוקדם. הניסויים כבר נערכים. אז מתי זה יקרה?

   
המירוץ לחיסון: מתי נצליח למצוא את החיסון לקורונה?
(צילום: MAMIAE T8/shutterstock)
אא

243 חיסונים נמצאים בפיתוח, 10 בשלבים מתקדמים: לא ברור אם ומתי זה יקרה ובעיקר- לכמה אנשים יספיק החיסון. אז יצאנו לבדוק מה נמצא כעת בפיתוח ומתי צפוי החיסון המיוחל?

החיסונים של חברת פייזר האמריקאית ושל ביונטק הגרמנית, צפויות לכל המוקדם באוקטובר; מודרנה, צפויה בנובמבר וג'ונסון אנד ג'ונסון ונובה-ווקס, צפויות עד סוף השנה. אין מספיק מידע לקבוע אם החיסון הוא יעיל, וצריך להמתין עד סיום הניסוי.

בינתיים חברת מודרנה שחררה מידע שהראה שהחיסון בטוח לשימוש במבוגרים, ומייצר אצלם נוגדנים בכמות דומה לזו שנצפתה בצעירים. החברה עורכת את הניסוי ב-30 אלף איש בארה"ב כדי שיתאפשר לעבור לשלב 3.

לעומת זאת, בסין לא מחכים ומאות אלפי בני אדם במדינה קיבלו חיסון לנגיף תחת האישור לשימוש חירום, לפני סיומו של השלב השלישי לבדיקת הבטיחות והיעילות. הרשויות שם דיווחו שאין תופעות לוואי חמורות, אבל מומחים מטילים ספק.

ברשת "סקיי ניוז" דווח שהניסיון לפיתוח החיסון לקורונה יהיה כרוך בהריגתם של כחצי מיליון כרישים, הבריטית. החיסונים שנמצאים כרגע בשלבי פיתוח מכילים את החומר סקוואלן שמן טבעי שמיוצר, בין היתר, בכבד של כרישים.

השימוש בסקאוולן נפוץ בעולם הרפואה, כמרכיב שמשפר את יעילותם של טיפולי רפואה מונעת, בכך שהוא מגביר את התגובת החיסונית של הגוף.  כ-3 מיליון כרישים נהרגים בשנה לצורך הפקת סקוואלן, עבור ייצור של מוצרי קוסמטיקה ושמן מכונות. בארגוני שמירה על בעלי חיים זועמים וחוששים שהביקוש הגובר לחומר יאיים על אוכלוסיית הכרישים בעולם.

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך