מסר לאולפן
הלך לעולמו היהודי המבוגר בישראל בן 117: "עד המגפה היה מגיע לבית הכנסת"
שלמה סלאיימן יהודה ז"ל (צילום: אלבום פרטי)

חדשות

נפטר היהודי המבוגר בישראל בן 117: "עד המגפה היה מגיע לבית הכנסת"

הלך לבית עולמו רבי שלמה יהודה סלימאן ז"ל האיש המבוגר בישראל שנפטר בגיל 117. נכדו סיפר כי בתקופה האחרונה סבל מבדידות.

   
הלך לעולמו היהודי המבוגר בישראל בן 117: "עד המגפה היה מגיע לבית הכנסת"
שלמה סלאיימן יהודה ז"ל (צילום: אלבום פרטי)
אא

הלך לעולמו היהודי המבוגר ביותר בישראל שהתגורר בנתניה והוא בן 117 בפטירתו. נכדו מספר כי "הוא היה הולך לבית הכנסת גם בגיל 116. הבדידות והעובדה שלא יצא מפתח ביתו, תרמו כנראה להידרדרות".

רבי שלמה סלימאן יהודה זצ”ל, שכיהן בתואר הישראלי הקשיש ביותר נפטר השבוע בביתו בגיל 117, כשמשפחתו לצידו.

רבי שלמה יהודה עלה ארצה מתימן בשנת 1949 עם אשתו וארבעה ילדים. שני ילדים נוספים נולדו בישראל. הוא התגורר עם משפחתו בנתניה, ולאחר שירותו הצבאי עסק בחקלאות ונמנה על מקימי הישוב אביחיל.

לפני מספר שנים, נפטרה רעייתו בגיל 94, והוא נותר בגפו. על אף הבדידות, המשיך רבי שלמה – סלימאן באורח חייו הצנוע. הוא הלך מדי יום לבית הכנסת, ונחשב לידען רב בהלכות.

הרב שי ויצמן ספד לו בפייסבוק והביא סיפורים מנכדיו של סלאיימן. ''חכם שלמה סלאיימן ז"ל הלך לעולמו וזכה לשיבה טובה, אריכות ימים ושנים. בן 117 שנים נדרש לבית דין של מעלה והיה נחשב לאחד האנשים המבוגרים ביותר בעולם.

''אבל בעיני הדבר המדהים כאן לא פחות הוא הדרך בה נכדיו מתארים את חייו ואת אריכות הימים לה זכה. בקצרה: לא כבוד, לא כסף, לא זהב ולא יהלומים.

''סבא הלך מדי יום לבית הכנסת, ונחשב לידען רב בהלכות היהדות- הוא היה צלול עד הרגע האחרון. כולם היו באים ושואלים את מילתו, ועשו כדבריו על פי מה שקבע לאחר שהיה מביא לכך סימוכין בכתובים.

''סבא היה אוכל בכמויות קטנות מאוד. בבוקר לבן עם פרוסת לחם, בצהריים עוף, דג או ביצה עם אורז, ובערב סלט עם ביצה. סבא היה הולך הרבה מאוד ברגל, וכשעבד היה גומע מרחקים. מאביחיל בקצה הצפוני של נתניה עד ביתו, כשלגבו שק תפוזים.

''עד לתקופת הקורונה, סבא היה הולך לבית הכנסת. גם בגיל 116... סבא היה מאוד עניו והיה עושה את הדברים בצנעה, לא רצה שיפארו את שמו. סבא אהב מאוד את החיים, וכל מי שהתווכח איתו, הוא ניסה לשכנע בטוב טעם, ובנועם הליכות''.

הרב ויצמן הוסיף: ''תודה לך חכם סלאיימן על השיעור הפשוט והחשוב הזה של החיים. תהא מנוחתך עדן. מִזְּקֵנִים אֶתְבּוֹנָן כִּי פִקּוּדֶיךָ נָצָרְתִּי (תהילים קיט')''.

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך