מסר לאולפן
הופתע לגלות את תמונת אמו בשער העיתון ’ניו יורק טיימס’
(צילום: lev radin/shutterstock)

חדשות

הופתע לגלות את תמונת אמו בשער העיתון ’ניו יורק טיימס’

תמונת הילדה היהודיה בת ה-11 בשער הנ"י טיימס, חשפה בפני משפחתה פרטים מרתקים על עברה של ניצולת השואה ב'ירושלים דליטא'. בימים אלו הוקמה תערוכה מקוונת לזכרה, שמאפשרת הצצה בתלת מימד לחיי היהודים בקהילה המפוארת - לפני 90 שנים

   
הופתע לגלות את תמונת אמו בשער העיתון ’ניו יורק טיימס’
(צילום: lev radin/shutterstock)
אא

ספר שכתבה ילדה בת 11 באירופה בערב השואה, התגלה לפני 3 שנים במרתף כנסיה, והפך כעת לתערוכה מקוונת במוזיאון היהודי במנהטן. התערוכה נקראת על שמה של מחברת השפר - "בּוֹבֶּה אפשטיין", והוא מספר את סיפורה המרתק של הנערה ששרדה בנס את השואה, ובאמצעותה על חיי היהודים בווילנה - המכונה גם 'ירושלים דליטא'.

מייקל לבנטל, עורך דין יהודי מלוס אנג'לס, הופתע לגלות בוקר אחד בשער העיתון 'ניו יורק טיימס' את תמונתה של אמו ניצולת השואה, שנפטרה רק 5 שנים קודם לכן. התמונה פורסמה במסגרת ידיעה מרעישה, על אוצר של 170 אלף מסמכים היסטוריים, אותם שדדו הנאצים ימ"ש מספריית מכון המחקר היהודי 'ייווא" בוורשה, והוחבא עד לאחרונה בתוך מרתף של כנסיה בפולין. האוצר שכתוב כולו ביידיש, שופך אור מרתק על חיי היהודים במזרח אירופה ערב השואה.



עד לאותו בוקר ידע מייקל מעט מאוד על חייה של אמו, שכל משפחתה הקרובה נספתה בשואה. בּוֹבֶּה (סבתא ביידיש) אפשטיין, שנפטרה בשנת תשע"ב (2012), נולדה לפני 98 שנים בווילנה שהיתה אז חלק מפולין. במסגרת תחרות שהתקיימה בבית הספר שלה, כתבה בבה בת ה-11 ספר על חייה, שנכתב כולו ביידיש - שפת האם שלה. 

בית הכנסת של הגאון מווילנא, ליטא, תשצ מתוך התערוכה

בבה שנשלחה תחילה על ידי אביה להתחבא מחוץ לגטו, החליטה בהמשך המלחמה להיכנס אל תוך הגטו, לאחר שלא הצליחה לקבל עוד מכתבים ממשפחתה. כשנכנסה גילתה שכל בני משפחתה נרצחו בידי הנאצים ימ"ש, ובחסדי שמים היא שרדה עוד 2 מחנות ועברה אחרי המלחמה לניו יורק, שם הקימה משפחה ונפטרה בהמשך בשיבה טובה. 

התערוכה הדיגיטלית במוזיאון במנהטן, מאפשרת לצופים "טיול" וירטואלי בתלת מימד ברחבי וילנה שלפני המלחמה, בתי הכנסת בו התפללו, בית הספר בו למדה וחיי קהילתה.

מרגש עד דמעות: סיפור שואה מצמרר שלא ישאיר עין יבשה. צפו

(צילום: lev radin/shutterstock)
שואה

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך