מסר לאולפן
מדהים: גוזל התנשמת שומע לראשונה רעם
(צילום: שימוש לפי סעיף 27א’ לחוק זכויות יוצרים, מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות)

רץ בוואטסאפ

מדהים: גוזל התנשמת שומע לראשונה רעם. צפו

"שכוחו וגבורתו מלא עולם": גוזל התנשמת בסרטון, רק בן חודשיים וחצי. לאחר שהעז לראשונה לעוף מהקן, חזר להסתתר בתוכו לקראת הגשם הראשון. מה שקרה באותו לילה יהפנט אתכם למסך. צפו

   
מדהים: גוזל התנשמת שומע לראשונה רעם
(צילום: שימוש לפי סעיף 27א’ לחוק זכויות יוצרים, מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות)
אא

גוזל התנשמת בסרטון, רק בן חודשיים וחצי, עושה את צעדיו הראשונים בעולם. שבועיים אחרי שהעז לראשונה לעוף מהקן, הוא חזר להסתתר בתוכו לקראת הגשם הראשון. המצלמה תיעדה אותו מגיב בבהלה לשמע הרעם הראשון בחייו.

הסרטון הנדיר תועד בידי חוקר בריטי בשם רוברט פולר שעוקב אחרי ינשופים ותנשמות באמצעות מצלמות מעקב זעירות אותן הוא שותל בתוך אזור הקינון שלהם בעצים, ודרכן הוא משתף את הגולשים בחייהם המפתיעים של דורס הלילה. התיעוד מסביב ליממה הפך לפופולרי בקרב גולשים, שעוקבים אחרי הדורסים ואורחות חייהם. 

על התנשמת שמוזכרת בתורה בתוך העופות האסורים באכילה, כתוב בגמרא במסכת ברכות, שמי שרואה תנשמת, מברך "ברוך אתה... מלך העולם משנה הבריות". הסיבה לכך היא הדמיון במבט שלהם לבני האדם. 

יש פוסקים שאומרים שיש להימנע מהסתכלות על התנשמת, אולם מרן הגר"ע יוסף זצ"ל פסק , שמותר ללכת לגן חיות על מנת לראות בנפלאות ה', ואף לברך ברכה זו על ראיית אותם בעלי חיים.

התנשמת כמו העטלף פעילה בעיקר בלילה, והיא נפוצה בארץ ובכל העולם למעט אנטרטיקה. 

חקלאים בישראל מקימים תיבות קינון ליד השדות שלהם לטובת התנשמות, מאחר שהן צדות מכרסמים שפוגעים בשדות, וכך החקלאים מבצעים באמצעותם הדברה ביולוגית בריאה ולא מזיקה.

צפו: המצלמה הנסתרת קלטה את תגובתו של גוזל התנשמת - לרעש הרעם הראשון: "שכוחו וגבורתו מלא עולם"

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך