תאונה מחרידה: "אני פורץ בבכי לא מסוגל לדבר"
אילוסטרציה (צילום: Photo Spirit/shutterstock)

לקראת שבת

תאונה מחרידה: "אני פורץ בבכי לא מסוגל לדבר"

הרב מנחם וייס מספר על התאונה המחרידה שבה קיפח את חייו רבי י.מ. יחד עם בנו בכורו הילד מוישי ז"ל: "אני פורץ בבכי, לא מסוגל לדבר". פרשת השבוע ואתחנן, מלמדת אותנו, כי רצון ה' לבל ידח ממנו נידח, שאף במצב הגרוע ביותר יש שוב קבלת התורה מחדש, חיים כולכם היום.

   
תאונה מחרידה: "אני פורץ בבכי לא מסוגל לדבר"
אילוסטרציה (צילום: Photo Spirit/shutterstock)
אא

יום שישי. ערב שבת קודש פרשת בא תשס"א, תאונה מחרידה, הצדיק המופלא איש החסד בכל גופו ונפשו, שלא על מנת לקבל פרס, רבי י.מ. מקפח את חייו יחד עם בנו בכורו הילד מוישי ז"ל, רעיתו שתחי' עם שלשת ילדיהם מובאים להדסה עין כרם.

פצועים וחבולים בכל חלקי גופם, השבת נכנסת. אבל וכאב בקהילה. מוצ"ש ביקשו ממני לקחת את אחיותיה להדסה, שישהו לצידם של האלמנה והילדים המאושפזים, בקול דממה דקה אני שואט עם רכבי לבית החולים, ומשם ללויה קורעת הלב של ידיד נפש שלי ז"ל, אני לא מעכל, מנסה לחשוב, ויותר לא לחשוב.

וידום אהרון, אני נוסע לנחם את האבא הצדיק החסיד התמים רבי נח שליט"א, יושב בצד, מבקשים ממני לדבר על החבר היקר ז"ל, אני פורץ בבכי. לא מסוגל לדבר, האבא שליט"א לוחש מספר מילים, בני הצדיק, גאון החסד השלים את חייו בפחות משלושים שנה, עקידת יצחק זועק אחד המנחמים, וילכו שניהם יחדיו, ממשיך אח הנפטר, ומסכם האב השכול בדיבור של אמונה תמימה.

מחזק, מצטט "מפי עליון לא תצא הרעות, מה יתאונן אדם, נשא לבבינו אל כפים אל קל בשמים, באש הצתה, באש אתה עתיד לבנותה", ובמילים אלו אני קם ומנחם את המשפחה, אותה אש שהציתה, אותה אש אתה עתיד לבנותה, 

שבת נחמו, נחמו נחמו עמי, יאמר אלוקיכם, במדרש לקו בכפליים, ומתנחמים בכפליים, שלש הפטרות של פורענות, בימי בין המצרים שעברו עלינו, כנגדם שבע שבתות של נחמה, עד לראש השנה הבא עלינו לטובה לכתיבה וחתימה טובה. 

פרשת השבוע ואתחנן, תוכן הפרשה "ואתם הדבקים בה' אלוקיכם חיים כולכם היום", קבלת התורה, קריאת שמע, "שמע ישראל ה' אלוקינו ה' אחד". מצוות "ואהבת את ה' אלוקיך", הרה"ק מסלונים זי"ע מביא בנתיבות שלום, בשם רבו הבית אברהם זי"ע, שלאחר ימי בין המצרים שהם שיא החושך, באה שבת נחמו, לאחר שעברנו כזו חשכות ונפילה שבימי בין המצרים, צריך להתחזק ולהתחדש ולקבל את התורה מחדש, התורה מלמדת אותנו, כי רצון ה' לבל ידח ממנו נידח, שאף במצב הגרוע ביותר יש שוב קבלת התורה מחדש, חיים כולכם היום, ואהבת, 

"נחמו נחמו עַמי", שאל הרבי מלכוביץ זי"ע, במה נחמו, במה נתנחם? והשיב, עַמי יאמר אלוקיכם, בזה שאתם עַמי תתנחמו, כך זה דרך לכל אחד מאיתנו בפרט בקורה איתנו בחיי היום יום, יש ימים ותקופות של בין המצרים, נפילות בגשמיות ורוחניות, לזכור שאחרי תשעה באב מגיע נחמו, ובפרט בשנה זו, תהפוכות על טבעיים, קורונה הקורה את העולם, אין מקרה אין טבע, הכל מאיתו יתברך, יש מנהיג לבירה, אמונה ורק אמונה, חצי שנה של מן המיצר, ואנו בקראתי י-ה, נקבל בקרוב עננו במרחב י-ה, ועוד איזה מרחב, נחמו נחמו, בכפל כפליים של שפע עד בלי סוף, לכלל ולפרט, עם בשורת הגאולה בחסד וברחמים בקרוב. 

באש הצתה הטרגדיה של משפחת ו. אז לפני 19 שנה, ובאש אתה עתיד לבנותה, לאחרונה השתתפנו בחתונת הילד השלישי של הצדיק רבי י. מ. זצ"ל, כל שלשת הילדים זכו והקימו בתים מפוארים בלי עין הרע, האבא ז"ל ליווה אותם משמים בהשגחה מופלאה, לבל יחסר להם כלום בגוף ובנפש. וגם את אמם תחי' אלמנתו, שגם זכתה והקימה ביתה מחדש בנישואין מאושרים בזיווג שני, האבל והנחמה חבוקים ואגודים יחדיו.

בידינו הדבר לאוגדם או לפרקם, המאמין באמונה שלימה, "מפי עליון לא תצא הרעות" זוכה ומתקיים בו, חדש ימינו כקדם, המאמין באמונה שלימה שאתה ה' באש הצתה, זוכה ומתקיים בו, ובאש אתה עתיד לבנותה. ונזכה לתכלה שנה ומגפותיה, תיכף ומיד ממש. ונזכה לתחל שנה וברכותיה, תיכף ומיד ממש. 
נשתמש בסגולה של רבינו האור החיים הקדוש זי"ע בתחילת הפרשה, "ואתחנן": 
א. להתחנן בהכנעה ובהתבטלות, ובחינם, לא מגיע לי כלום מתנת חינם 

ב. "אל ה'" - נתפלל היישר אל ה' בלתי לה' לבדו, 
ג. "בעת ההיא" -  בעת רצון,  
ד. "לאמור" - נפרט את בקשתינו, כבן המתרפק לאביו, ונזכה לתתקבל תפילתינו ברחמים וברצון.

הרב רפאל אוחיון - מה הקשר התקף לב לשמירת שבת? צפו

אילוסטרציה (צילום: Photo Spirit/shutterstock)

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך