מסר לאולפן
הפרה בידוד וסיכנה את היולדת ואת עוברה (צילום: People Image Studio/shutterstock)

הפסק של הגר"י זילברשטיין: בזמן הלידה - שהתה חולת קורונה בחדר, האם צריך לשלם שכר לתומכת?

שאלה מעניינת הגיעה לפתחו של חבר מועצת גדולי התורה הגאון רבי יצחק זילברשטיין: תומכת לידה שלא גילתה ליולדת על חולת קורונה בחדר, האם היולדת צריכה לשלם לה שכר טרחה?

   
הפרה בידוד וסיכנה את היולדת ואת עוברה (צילום: People Image Studio/shutterstock)
אא

שאלה מעניינת הגיע לפתחו של הגאון רבי יצחק זילברשטיין, חבר מועצת גדולי התורה. יולדת שכרה תומכת לידה והבטיחה לה 2000 .₪ בהגיע זמן הלידה באה התומכת בזמן ועשתה את עבודתה להפליא, היתה ליד היולדת כל הזמן והרגיעה אותה, הכל במקצועיות רבה.

לאחר שעבר הכל לשלום, בבואה לקבל את שכרה, הבעל לא רצה לשלם לה. נודע לו שהייתה בחדר אחד עם חולת קורונה מאומתת, ולפי  הוראות משרד הבריאות הייתה צריכה להיות בבידוד ולא לצאת מחדרה.

היא אכן היתה חסרת אחריות בזה שיצאה מחדרה, וסיכנה את היולדת ואת עוברה, ולכן לא מגיע לה שכר. התומכת אמרה שאכן ידעה שהיא צריכה בידוד, אבל ידעה שהיולדת זקוקה לה מאוד כי היא מאוד לחוצה, ורצתה להרגיעה. האם מגיע לה תשלום?

תשובה : שאלה מעין זו הגיעה בעבר. ראובן שגר בארה"ב החליט לטוס לא"י עם משפחתו לחגוג בר מצוה לבנו בכותל המערבי. בסיום בר המצוה רצה לעשות טיול לכל המשפחה בעיר העתיקה ובסביבותיה.

לצורך זה שכר בארץ  מלווה עם רכב החמוש בנשק. המלווה השתתף בבר מצוה, ולאחר מכן ערכו את הטיול בעיר העתיקה, וב"ה הכל עבר לשלום. בסיום הטיול ראובן ביקש מהמלווה לראות את נשקו, וזה נתן לו, ולפתע התברר שאין בו  כלל תחמושת.

שאל ראובן את המלווה כיצד רצה לאבטח אותם עם נשק ללא תחמושת? אמר המלווה, מה זה משנה, הרי ב"ה הכל עבר לשלום, ואתם הייתם רגועים. אמר לו ראובן הרי שכרתי אותך לשמירה ולא לצורך הרגעה. האם מגיע תשלום למלווה?

רע"א הסתפק בשומר שכר שלא שמר כראוי על החפץ אבל מהשמים לא אירע מאומה לחפץ, האם זכאי לשכר או לא? האם השכר הוא עבור טירחת השמירה, והלא לא טרח, או שמא השכר הוא עבור השמירה מגניבה ואבידה.

אם החפץ היה נגנב ודאי צריך לשלם. נראה, שהשכר הוא עבור טירחת  השמירה. למעשה בענין המאבטח, היות וברשלנותו הפקיר את חיי המשפחה שלא דאג שהנשק יהיה טעון, ולכן כל שכירותו היא מקח טעות.

בענין שאלתנו, על תומכת הלידה, זה שונה, היא לא נשכרה להמלט מקורונה אלא  להרגיע את היולדת ולהכניס בה רוח בטחון, וזאת עשתה, רק יש צד של קורונה, זה לא קשור לישוב הדעת של היולדת.

את המאבטח שכרו לשמירה והא לא שמר. לתומכת הלידה מגיע שכר מדין נהנה, היא סיפקה את השרות שלשמו שכרו אותה, על הדבר הצדדי , הקורונה, הקב"ה שמר. לכן מגיע לה תשלום מלא. למעשה היא  ראויה לנזיפה, כי עלולה הייתה להדביק את היולדת בנגיף. לכן מוטל על בי"ד לנזוף בה ולהתרות בה שאם תחזור על מעשיה, ישללו את רישיונה לשמש כתומכת לידה.

 

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך