מסר לאולפן
הרב חיים קנייבסקי (באדיבות המצלם)
הרב חיים קנייבסקי (באדיבות המצלם)

הגר"ח קנייבסקי: "החובות לא נותנים לי לישון"

מה הם החובות של מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי? "גם לי יש עיקולים בשינה בגלל החובות שלי" - התבטא הגר"ח קנייבסקי בפני אחד ממקורביו.

   
הרב חיים קנייבסקי (באדיבות המצלם)
הרב חיים קנייבסקי (באדיבות המצלם)
אא

בעלון דברי שי"ח הובא מעשה מפעים ממרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי. מעשה המלמד על הערך הכביר של מרן שליט"א ללימוד התורה.

המחבר כתב כך: "הנה כידוע מורינו ורבינו עשה לעצמו סדר ללמוד בכל יום ויום דברים קבועים ובכל שנה ושנה מסיים ש"ס בבלי וירושלמי רמב"ם ושו"ע וכו', וקורא רבינו שליט"א לסדרי לימודו הנ"ל "החובות", וידידי הגאון רבי גדליה הוניגסברג שליט"א חיבר לאחרונה ספר שלם אשר בשם "ספר החובות" יכונה, בו מפרט את כל סדר לימודו של הרב בצירוף עובדות השייכים לענין זה".

המחבר מוסיף ומספר כי "פעם אחת ניגש יהודי אחד קמיה רבינו שליט"א והגיש לו פתק ובו כתב שיש לו חובות מרובים של ממון, ומחמת ריבוי חובותיו הבנקים עיקלו את חשבונותיו ושאר דברים שלו ופשוט אינו יכול להמשיך לחיות בצורה זאת וביקש ממרן שליט"א שיזכה להינצל מכך ושיהיה לו פרנסה בשפע. אמר לו רבינו בהאי לישנא "גם לי יש חובות", והצביע לו על ספריו שבהם לומד מידי יום ביומו את סדר לימודיו".

אמר אותו האיש למרן הגר"ח קנייבסקי, 'אבל יש הבדל בין החובות שלי לחובות של הרב, שהחובות שלו גרמו שיעקלו את ממונו, מה שאין כן החובות של מרן שליט"א אינם גורמים לעיקולים'. אמר לו הגר"ח קנייבסקי 'גם החובות שלי גורמים לעיקולים'. ותמה אותו האיש מה שייך עיקולים בחובותיו של הגר"ח קנייבסקי.

הסביר לו הגר"ח שחובותיו מעקלים לו את שנתו, שכל עוד שאינו מסיים את חוק לימודיו אינו יכול לישון.

המחבר הוסיף עוד: "ובעיני ראיתי כמה פעמים שרבינו שליט"א עלה על יצועו לנוח את מנוחת הצהרים ופתאום אחר כמה דקות קם מן המיטה, וכשהפציר בו הנכד שלא הספיק לנוח אפילו רבע שעה וחשוב לבריאותו שישכב עוד מעט, אמר לו רבינו "החובות לא נותנים לי לישון". אשרי הדור שזכה שרבינו בתוכו".

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך