בשל הבידוד - הפסק של הראשל"צ: "ניתן לשמוע שירים רגועים"
הרב יצחק יוסף (צילום: David Cohen 156/shutterstock)

חדשות

בשל הבידוד - הפסק של הראשל"צ: "ניתן לשמוע שירים רגועים"

פסק חריג של הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף פורסם היום לפיו ניתן לשמוע שירים רגועים בספרית העומר בשל הבידוד שמקשה על אנשים רבים.

   
בשל הבידוד - הפסק של הראשל"צ: "ניתן לשמוע שירים רגועים"
הרב יצחק יוסף (צילום: David Cohen 156/shutterstock)
אא

הראשון לציון והרב הראשי לישראל, הגאון רבי צחק יוסף, פסק כי השנה בשל נגיף הקורונה, אפשר להקל ולהאזין למוסיקה בימי ספירת העומר. דברי הראשל"צ כוונו ונאמרו על מוזיקה שקטה ורגועה שאינה מביאה לריקוד. הפסק של הרב יוסף מתפרסם בעקבות שאלות שהגיעו אליו מחולי קורונה ומאנשים שנמצאים בבידוד.

"בימים אלה הרבה אנשים סגורים בבתים, יש כאלה שנמצאים בבידוד, ויש כאלה שחולים במגיפה הזאת לא עליכם. יש הרבה נמצאים בצער שסגורים בבתים. גם סגרו את בתי הכנסיות ובתי המדרשות, הכל סגור ומסוגר. נמצאים בבית עם הילדים, צריך להעסיק אותם ורוצים להשמיע להם כלי שיר בהקלטה. שאלו אותי האם אפשר להקל רק השנה, בגלל המצב המיוחד שאנו נמצאים בו, להשמיע כלי שיר בהקלטה כדי להפיג את המתח והדיכאון, או לא?".

הרב הראשי הבהיר כי "בשולחן ערוך לא מבואר שאסור לשמוע כלי שיר בימי העומר. מה שכתוב זה שלא נושאים נשים בעומר, מכאן למדו – כמו שלא נושאים נשים שזה דבר של שמחה, כך לא שומעים שירים בימי העומר".

באשר לשירים ווקאלים אמר הראשון לציון "נראה שאפשר לשמוע בכל שנה ושנה, כל שכן בשנה זו, שירה בפה לא נאסרה מעולם. אם לא מביא לידי ריקודים - אין בזה איסור".

"יש לנו פוסקים שמקלים בזה וכך מסתבר, בפרט השנה הזו. מי שנמצא בבידוד, קשה לא להישאר בחדר לבד, אם ישמע שירים בהקלטה - יקל עליו הדבר. כל שכן חולה, ישמע שירים, שירה וואקלי, או אפילו שומע את זה עם כלי שיר - אפשר להקל".

הרב הראשי הדגיש "אני לא מדבר על כלי נגינה ממש - זה אין להקל גם בשנה זו. אני מדבר על הקלטה... וכן כשיש ילדים קטנים בבית, משגעים את ההורים משיעמום, מותר להשמיע להם כלי שיר בכדי להעסיקם. בהקלטה".

בנוגע לאנשים בריאים קבע הרב יוסף כי ''אין לפרוץ גדר ולהקל בשמיעת שירים עד ל"ג בעומר. אפשר להקל בשירת וואקלית, אפשר להקל בשירה שלא מביאה לידי ריקודים. אבל שירה ממש שמביאה לידי ריקודים - אין להקל".

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך