ברית מילה (צילום: natushm/shutterstock)

חשש גדול: הרבנים יאסרו קיום ברית מילה "זה עלול ליצור תקדים קשה"

חשש גדול באירופה מאיסור קיום ברית מילה על ידי רבנים בשל התפשטות נגיף הקורונה. כ-50 מבכירי רבני אירופה שיחת חירום בזום ודנו בנושא.

   
ברית מילה (צילום: natushm/shutterstock)
אא

חשש גדול באירופה מאיסור קיום ברית מילה על ידי רבנים בשל התפשטות נגיף הקורונה. כ-50 מבכירי רבני אירופה שיחת חירום בזום. המצוקה הגדלה והצורך להגן על הקהילות הביאו את הרבנים לדון באפשרות לאסור קיום ברית מילה.

הרב פנחס גולדשמידט, נשיא ועידת רבני אירופה המשמש גם כרבה של מוסקבה הוביל את השיחה ואישר את הדברים. "אנחנו מתקרבים ל-400 נפטרים בקהילה היהודית באירופה. רק בבריטניה מדובר על כ-135 נפטרים, ובציריך שבשוויץ, נערכו השבוע 4 לוויות".

לדברי הרב גולדשמיט, "אנחנו כל הזמן בוחנים את הנושא, אנחנו בקשר עם שירותי הרפואה בכל מדינות אירופה ומקווים שיום אחד ימצאו את התשובה הרפואית להתפרצות הווירוס ולמיגורו".

השיחה התבססה בין היתר על פסק הלכה, שהוציא הגאון רבי אשר וייס, שקבע כי במדינות שבהן הממשלה אוסרת על עריכת ברית מילה בעת הזו, על הקהילה היהודית במקום לקבל את האיסור.

רבים בקרב הקהילות היהודיות טוענים כי הפסיקה של הרב וייס מבוססת על מידע לא מדויק שהובא בפניו, לפיו ממשלת צרפת אסרה לערוך בריתות במדינה. הטענה היא כי מידע זה אינו מדויק משום שהממשלה הצרפתית לחצה על הרבנים בצרפת, אך מעולם לא אסרה לקיים ברית בעת הזו.

המוהל הרב יהודה מחפוד אמר ל'ישראל היום': "הרבה מאוד אנשים אומרים לי: הממשלה בצרפת לא אסרה, אבל עכשיו, ממשלות אחרות באירופה יכולות להגיד, תראו יש פה רב גדול מישראל, שפסק שצריך לקבל בהבנה החלטה של ממשלות לאסור על המילה -  זה עלול ליצור תקדים קשה",

לדבריו, "זה עלול ליצור אפקט של דומינו, לעודד ממשלות נוספות באירופה לאסור גם הן על ברית מילה. מתוך הבנה שהחלטה כזאת, קשה ותקדימית ככל שתהיה, תעבור בשתיקה ולא תוביל למחלוקת על רקע דתי עם הקהילות היהודיות המקומיות". 

"אנשים עכשיו חוששים שבעקבות הפסיקה של הרב וייס, שבאמת הוצגו בפניו נתונים לא מדויקים, מוהלים בפרט והציבור בכלל יטעו לחשוב שהממשלה הצרפתית באמת אוסרת על המילה ויחליטו לדחות את הברית. החשש הגדול בקהילות בצרפת ובאירופה בכלל, הוא מכך שמאות ואלפי תינוקות לא יעברו ברית מילה כלל. הורים רבים שיחליטו לדחות כעת את הברית, בסוף לא יערכו אותה בכלל. בקהילות לא יודעים מי ערך ברית לילד ומי לא. לא ניתן יהיה לפנות להורים ולהזכיר, לסייע ולתת להם מידע אם דרוש להם".

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך