הסוד מאחורי פיוט ’מי כמוך’ "ויתעשר עושר גדול"
פיוט ’מי כמוך’ (צילום: DstockIL/shutterstock)

יהדות

הסוד מאחורי פיוט ’מי כמוך’ "ויתעשר עושר גדול"

הפיוט הנודע שחיבר רבי יהודה הלוי, בנוי בחלקו בצורה אלפבתית. למה הבית של האות ר' כפול, ואיזה שידוך נרקם בצילו?

   
הסוד מאחורי פיוט ’מי כמוך’ "ויתעשר עושר גדול"
פיוט ’מי כמוך’ (צילום: DstockIL/shutterstock)
אא

בשבת הקרובה - שבת זכור, נהגו בקהילות ישראל בני ספרד ועדות המזרח, לקרוא את פיוט ' מי כמוך' שחיבר רבי יהודה הלוי.


בשרשרת הפיוט לפי אותיות הא' ב', ניתן להבחין שבהגיע האות ר', ישנם שני בתים המתחילים באות זו; "רצה האחד לשמור כפלים" ומיד לאחריו שוב "רחשה אסתר למלך באמרי שפר". מה פשר כפילות זו?


בספר 'סדר הדורות' העתיק מספר 'שלשלת הקבלה' בשם 'ספר יוחסין' (ערך אבן עזרא), מופיע מעשה נפלא סביב התעלומה:


רבי יהודה הלוי היה עשיר גדול, והיתה לו בת נאה וחסודה. כשבגרה, לחצה אמה שוב ושוב על בעלה רבי יהודה להשיאה בהקדם, עד שהחליט הרב להשיאה ליהודי הראשון שיבוא לפניו. והנה למחרת בפתע פתאום, הגיע לפניו רבי אברהם אבן עזרא שהיה עני ובא בלבוש בלוי. בראות אשת הרב שזהו החתן המיועד לבתה, נפלו פניה, והתחילה לחקרו מה שמו ומה מדעו. ויתנכר האיש שלא יכירוהו, והסתיר ממנה את האמת כי הוא רבי אברהם אבן עזרא הנודע. ותלך האשה אל בעלה ותבכה לפניו. ויאמר לה רבי יהודה, אל תיראי, אני אלמדהו תורה. ויקראהו רבי יהודה ויחקרהו, אך רבי אברהם הערים ולא רצה לספר את האמת. 


באותם הימים, היה רבי יהודה עוסק בבית מדרשו בעריכת הפרק הראשון של הפיוט "מי כמוך" על סדר א' ב', וכשהגיע לאות ר' לא הזדמן לו לעורכו. אחר שישב והתמהמה, באה אשתו והפצירה בו שיבוא לסעוד את לבו ולאחר מכן ימשיך בכתיבה. פנה הרב אל ביתו, או אז הגיע רבי אברהם אבן עזרא לבית המדרש ומצא את הפיוט ערוך לפניו וחסר בו האות ר'. ויקח קולמוס ויתקן בפיוט בשנים ושלושה מקומות, וכשהגיע לאות ר' כתב את כל הבית בזה הלשון: "רָצָה הָאֶחָד לִשְׁמֹר כִּפְלַיִם, מִשְׁמַרְתּוֹ וּמִשְׁמֶרֶת חֲבֵרוֹ שְׁתֵּי יָדַיִם, וְהַשֵּׁנִי סַם בְּסֵפֶל הַמַּיִם, שָׁם שָׂם לוֹ". כשחזר רבי יהודה לבית מדרשו, ראה שהושלם הקטע. אחר דרישה וחקירה, מצא כי ידיו של רבי אברהם כוננו זאת. או אז התגלה שהוא רבי אברהם אבן עזרא המפורסם בחריפותו ובחכמתו, במליצותיו ובמשליו, ושמח מאוד לקראתו, ויחבקהו וינשקהו, ויאמר לו: עתה ידעתי כי אברהם אבן עזרא אתה, וחתן אתה לי. אז העביר רבי אברהם המסווה מעל פניו, והודה על האמת. ויתן לו את בתו לאשה ויתעשר עושר גדול.

אחר כל זאת, חזר רבי יהודה הלוי וכתב אות ר' בזה הלשון: "רָחֲשָׁה אֶסְתֵּר לַמֶּלֶךְ בְּאִמְרֵי שֶׁפֶר, בְּשֵׁם מָרְדְּכַי וְנִכְתָּב בַּסֵּפֶר, בֻּקַּשׁ וְנִמְצָא לִפְנֵי צְבִי עוֹפֶר, כִּי בוּל הָרִים יִשְׂאוּ לוֹ". ולכבודו של חתנו הפרשן על התורה רבי אברהם אבן עזרא, השאיר גם את הקטע שכתב הוא.

ובפירוש רבנו יצחק אברבנאל על התורה (פרשת כי תשא) כתב: "ואטה אוזני לדברי הרב אברהם בן עזרא, ומצד אחר לדברי רבי יהודה הלוי חותנו".

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך