הקשיש בן ה-93 שצם 6 ימים רצופים
(צילום: Slatan/shutterstock)

יהדות

הקשיש בן ה-93 שצם 6 ימים רצופים

מה מביא יהודי קשיש שחצה מזמן את גיל ה-90, לצום ששה ימים רצופים? ידיעה חדשותית בעיתון דבר משנת ה'תשכ"א (1961 למנינם), ממחישה באופן מדהים את התייחסותם של אבותינו לימי השובבי"ם.

   
הקשיש בן ה-93 שצם 6 ימים רצופים
(צילום: Slatan/shutterstock)
אא

בידיעה מיום 17 לפברואר 1961 מתואר כי הזקן פריג' מסעוד בן ה-93 ממעברת בית ליד, צם -בשבוע שלפני הידיעה- ששה ימים רצופים (!) ללא אוכל ושתיה. בידיעה מתואר כי הישיש לא ידע להסביר הרבה את טעמו של צום זה שקרא לו "צום שובבי"ם", מלבד העובדה כי את הצום קיבל כמסורת מאבותיו.

"הלכנו לחבר הכנסת הרב פ. זוארץ, ושאלנו מה טעם לימי תשובה אלה בחודש שבט, כשיש לנו ימי-תשובה באלול?" מתאר הכתב, "הסתבר מדבריו שגם בחודש אלול נהגו יהודי טריפולי לצום 40 יום מראש חודש אלול ועד ליום כיפור (פרט לשבת וחג)".

ממשיך הכתב לצטט מהרב זוארץ "צום שובבי"ם – הוא ראשי-תיבות של פרשיות השבוע (שמות, וארא, בא, בשלח, יתרו, משפטים), יסודם בפסוק "שובו בנים שובבים" (ירמיה ג' י"ד). בשבועות אלו נהגו לצום בכל שני וחמישי, והמקפידים צמו ששה ימים רצופים, וקראו לזה שבוע צום".

"עתה אין עוד רבים המקיימים צום זה –מספר הרב זוארץ- אך לעומת זה מקיים חלק ניכר גם בימים אלה צום אחר, והוא "תענית דיבור", לכפר על חטאי הלשון. בתענית זו שעורכים באחד הימים הראשונים בשבט, לא מוציאים הצמים הגה מפיהם, משעת הקימה עד אחר תפילת מעריב, פרט לתפילות. במשך כל היום נמצאים בבית הכנסת, קוראים פרקי תהילים, ואוכלים ארוחות קלות שמביאים להם בבית הכנסת".


הקשיש בן ה-93 שצם 6 ימים רצופים

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך