פסח

מרגש: ארז יחיאל כפי שלא שמעתם מעולם

הזמר ארז יחיאל בסרטון מיוחד לערוץ 2000 ולחג הפסח מסביר לצופים את משמעות החג: "בניסן נגאלו ובניסן עתידים להיגאל בעזרת השם עוד השנה". בסיום מברך הזמר את צופי ערוץ 2000 ומרגש עם 'שמע ישראל'. צפו

דבריו הנוראים של רשב"י במעלת ליל הסדר

ליל הסדר זהו יום ההולדת של עם ישראל. אנחנו מספרים בהגדה של פסח את מה שקרה לנו ובסוף מודים לקדוש ברוך הוא על הניסים. כך אנחנו אומרים בתפילה: "אתה בחרתנו מכל העמים אהבת אותנו ורצית בנו ורוממתנו מכל הלשונות וקידשנו במצוותיך". יש כאן למעשה הודאה ותודה לבורא על עצם זה שהוא אוהב אותנו, שהוא בחר בנו. זאת זכות עצומה. אומר הזוהר הקדוש שבכל מקום שבו משפחה יושבת ועושה את ליל הסדר, הקדוש ברוך הוא ממש נמצא שם. לא משנה היכן: בדימונה, בתל אביב, בניו יורק, לונדון, מקסיקו וכו' זה דבר מדהים. הקדוש ברוך הוא ממש שותף עם עם ישראל בליל הסדר שבו אנחנו חוגגים למעשה את אהבתו אלינו ומודים ומשבחים על כל הטוב.

הרבי מסלנט: עד כמה צריך להקפיד בפסח?

אבי תנועת המוסר, רבי ישראל מסלנט, היה הולך כל שנה ומשתתף בעצמו באפיית המצות. שנה אחת לא עלה הדבר בידו. לכן הוא שלח את תלמידיו. רגע לפני, הם שאלו אותו כל איזה דברים כדאי לשים לב, במה לדקדק, אילו חומרות ישנן וכו' . רבי ישראל הביט בהם ואמר: אלו דברים חשובים, אבל שימו לב אל מי שמכינה את המצות שלא תצטערו אותה. היא אלמנה. גם אם היא עושה דברים לאט, הכי חשוב זה לשמור על כבודה, יותר מהכל. וזה הלקח שעלינו ללמוד מפסח: יש בחג הרבה חומרות אבל צריך להשים לב גם אל חברינו שחלילה לא נפגע בהם בצורה כזו או אחרת | צפו במסר החשוב מאת הרב אליעזר קפלן

רוצים להתחתן? סגולות לליל הסדר מהרב לוי

סגולה לפרנסה טובה ולזיווג: חג הפסח לפי האר"י על פי תורת הקבלה ועל פי חז"ל זה חג הפרנסה שבו נידונים על התבואה ומי שרוצה שיהיה כסף ושתהיה ברכה ושילך לדברים טובים זוכים לזה על ידי סידור הקערה בליל הסדר. בדף הראשון של ההגדה יש צילום של סדר הקערה: כרפס, חסה, ביצה, זרוע, 3 מצות. הבעל צריך לסדר את זה. המקובלים אומרים שהקערה זה סוד המלכות ושזה מוריד שפע גדול לאדם.עושים את זה השנה כשיוצאת השבת אז צריך להכין את הקערה. סגולה לרווקות ולרווקים שיזכו להתחתן עוד השנה- הרב אהרון קוטלר אומר שאחרי ברכת המזון שאומרים הלל ופותחים את הדלת אחרי הכוס השלישית בשפוך חמתך, כל בחורה תאמר ותתפלל שהיא רוצה להיות כלה. חתן אותיות נחת.

מה השתנה בעת עליית הנאצים? הרב עונה

בשנת תרצ"ט, במלחמת העולם השנייה, יושבים אב ובנו בליל הסדר. ההפצצות מסביב, המלחימה בעיצומה, הנאצים כובשים שטחים נרחבים והבן שאל: "האם אתה יכול להבטיח לי ששנה הבאה נחגוג גם את ליל הסדר ולשאול מה נשתנה?" אך האב לא היה יכול להבטיח לבנו הקטן. למרות זאת, אחרי כמה שבועות הילד שאל: "האם אני אוכל לשאול מה נשתנה ואת הקושיות?" וגם הפעם - האב נשאר דומם, לא ידע מה לענות. לאחר כמה ימים האבא אמר: העם היהודי תמיד ישאל את השאלות האלו בוודאות, וגם בעוד כמה שנים. כל עוד הקב"ה יחד עם ישראל רק אז נוכל לחגוג | הרב יהונתן ענבה במסר מצמרר

מצה טוב: סגולות נדירות באכילת מצה

בעת האכילה ראוי לכוון לקיים את הציווי 'שבעת ימים מצות תאכלו', שאוכלים המצות זכר ליציאת מצרים, לכוון לעשות רצון אבינו שבשמים, ולזכור על ידי האכילה את הניסים שעשה עמנו בהוציאנו ממצרים.

הצצה ל’הגדת פראג' שהודפסה לפני 500 שנים

מדובר בהגדה של פסח שיצאה לאור בפראג בשנת 1556. קדמה לה הגדה ידועה אחרת שהודפסה בשנת 1526. האלמנטים בהגדה הראשונה נמצאים גם בעותק שהודפס 30 שנים מאוחר יותר, ולמעשה אלו האיורים והאלמנטים שמאז ועד היום משפיעים רבות על הגדות הפסח שהודפסו אחר כך לאורך מאות השנים.

בכתב ידו: מורה שיש לאכול כזית מצה

"והנה, מדדו שיעור הכזית לפני מרן ז"ל [החזון אי"ש] ואני [הסטייפלר] עמדתי באותו מעמד": תשובה ארוכה להלכה ולמעשה בכתב יד קודשו של הסטייפלר בעניין גודל שיעור ה'כזית' לאכילת מצה בליל הסדר.