מסר לאולפן

נפלאות הבריאה

זן חדש של דולפין נצפה באילת

בתיעוד ממפרץ אילת נצפו לראשונה באופן נדיר שני דולפינים מסוג מגובנן, האחד צעיר יותר והשני בוגר. פועלים שניקו את החוף במפרץ אילת, הבחינו בדולפינים ותיעדו אותם בצורה המרהיבה ביותר • צפו

גורמת למוות: הצפרדע המסוכנת ביותר בעולם

זו יכולה להיות צפרדע נחמדה, אבל מדובר באחת החיות המסוכנות בעולם. נגיעה קלה בצפרדע עלולה לגרום לה להיבהל ולהשתמש ברעל קטלני במיוחד כהגנה עצמית. כמה טיפות מהרעל שנופלות על עור אנושי עלולות לגרום להפסקת הלב תוך דקות ספורות. מסתבר שיש גם צד חיובי לצפרדע הרעילה - חוקרים בשנים האחרונות הצליחו לייצר מהרעל שלה משככי כאבים יעילים במיוחד, שמעלימים את הכאבים אבל משאירים את האדם בחיים.

הסיפור מאחורי התמונה שזכתה בפרס העולמי

השבוע זכתה התמונה הזו להיכנס אל לבבות רבים ברחבי העולם, ולרגש אלפים. הצלם שצילם אותה - תושב אוסטרליה בשם טוביאס באומגרטנר, זכה בפרס יוקרתי, בטקס פרסי הצילום של מגזין הטבע Oceanographic, לשנת 2020. מה כל כך מיוחד בה?

כי ימצא חלל בקרבך: תמונות נדירות מהחלל

טלסקופ החלל האבל מציין השנה 30 שנה מאז שוגר למסלול שסביב כדור הארץ. הוא הספיק להיכנס עמוק לתוך הגלקסיה ולחזור משם עם תמונות שהדהימו את קהילת המדע ואת הציבור שנחשף אליהם, ולכבוד חגיגות העשור השלישי פרסמה השבוע סוכנות החלל האמריקנית נאס"א 30 תמונות נוספות שצילם האבל במהלך שנותיו בחלל. הטלסקופ – הקרוי על שם אדווין האבל, נבנה על ידי נאס"א בשיתוף סוכנות החלל האירופית ומותקן בתוך לוויין החג במסלול נמוך סביב כדור הארץ, בגובה של כ-589 קילומטרים. בסוכנות החלל מסרו: "התמונות צולמו במשך 30 שנות הפעילות של הטלסקופ כשהן נחקרו ועד כה לא שוחררו לעיונו של הציבור. כעת, הן עובדו ומצויות בקטלוג", מסרו בסוכנות החלל. לצד כל תמונה מצורף הסבר ואיור של האזור בשמיים בה ניתן לצפות בעצם המצולם, זאת כדי שגם חובבים יוכלו לצפות עם טלסקופים בעצמים האלו וליהנות מהיופי הרב שיש ביקום. הנה טעימה.