ארכיאולוגיה

ה' נסתר: פסוקים מהתנ"ך התגלו במדבר יהודה

גילוי היסטורי כ-60 שנה מאז התגלו בפעם האחרונה קטעי מגילה מקראית בחפירה ארכיאולוגית: במבצע אתגרי של רשות העתיקות במדבר יהודה נחשפו עשרות קטעי מגילה מקראיים מימי בר כוכבא, שלד ילדה והסל השלם הקדום ביותר בעולם

גביע הקידוש של הרבי הקדוש מריבניץ | צפו

כוס הקידוש של האדמו"ר מריבניץ הרה"ק רבי חיים זנוויל אברמוביץ, בה היה מקדש על היין בשבתות ובימים טובים, במשך תקופה ארוכה. חפץ קדושה ראשון במעלה של אחד ומיוחד מצדיקי הדורות האחרונים. צפו בוידאו - האדמו"ר מריבניץ

נחשפת לראשונה: החרב הקבלית של גדול הדור

חרב קבלית עתיקה שהייתה ברשותו של רבי הלל מקולומיאה וממנו עברה לחתנו בעל 'לב העברי' רבי עקיבא יוסף שלזינגר. הונגריה, המאה ה-15. חרב בעלת קת עשויה עצם, ולהב מתכתי עליו חריטה באותיות זהב טהור, האותיות מצטרפות יחד למלים עבריות היוצרות את ה'שם המפורש', ועוד שמות קודש וקטעי פסוקים. חריטת האותיות נעשתה באמנות מיוחדת, תוך כדי יציקת הלהב ולכן הכיתוב השתמר בצורה מיטבית, גם כעבור מאות שנים מייצורה של החרב, כולל ברק הזהב המיוחד. מפאת קדושת החרב והשמות החקוקים עליה, הכין רבי עקיבא יוסף שלזינגר תיק בד מיוחד לכיסוי, כעין תיק התפילין. על התיק כתב בכתב ידו, בלועזית, את שמו וכתובתו שבירושלים. צפו

נחשפה: אחת ממגילות אסתר הנדירות בעולם

המגילה, הכתובה על עור, היא אחת העדויות הבודדות והראשונות לקהילת יהדות ספרד ופורטוגל בימי הביניים. בעיתוי חגיגי במיוחד – לכבוד חג פורים – קיבלה הספרייה הלאומית תרומה חשובה ונדירה: מגילת אסתר ספרדית הכתובה על עור בכתב יד המיוחס לקהילת יהדות ספרד מהמאה ה-15.

מתחת לבית: תושבי עילבון גילו מערכת מערות

תגלית ארכיאולוגית מתחת לבית פרטי בכפר עילבון בגליל התחתון הפכה לזירת שוד עתיקות: מערכת מערות מהתקופה הרומית (לפני כ-2000 שנה), שככל הנראה שימשה כמחסן וכאורווה לאורך מאות שנים, נחשפה בסתר מתחת לביתם של תושבי הכפר. הגילוי נוצל לחיפוש הרסני אחר עתיקות תוך ניפוץ אבני המערה הקדומות וניסיון בזיזת הממצאים העתיקים.

בית שני: המקום שממנו הגיע המידע על התק'

אתר מערות הקומראן שוכן למרגלות המצוק הזקוף של מדבר יהודה, המתנשא מעל חופי ים המלח. במאה ה-2 לפנה"ס התיישבו במקום בני כת המדבר, כותבי המגילות הגנוזות הנחשבות לממצא הארכיאולוגי החשוב ביותר שהתגלה במאה ה-20, מהם ניתן ללמוד על אורח החיים מצית הדמיון של תושבי קומראן הקדמונים.

מזעזע: ערבים הורסים את המזבח בהר עיבל

"אנחנו טוחנים את האבנים מהמזבח בהר עיבל בשביל הכביש גישה ליישוב". כך באין מפריע הרשות הפלסטינית הרסה את האתר הארכיאולוגי מזבח יהושע - והשתמשה בשרידיו כחצץ לסלילת כביש. ככה, אחד אחרי השני, נהרסים פה אתרי מורשת יהודיים כמעט באין מפריע.

הידעת? - איך התלבש דוד המלך?

מחקר פורץ דרך: ארכיאולוגים חשפו פיסות אריג צבועות בצבע הארגמן המלכותי מתקופת המלכים דוד ושלמה. החוקרים: "הצבע מיד משך את העין שלנו, אבל לא האמנו שמצאנו ארגמן אמיתי מתקופה מוקדמת כל כך".

נוכל בעתיד ליהנות ממצאי ההיסטוריה שלנו?

מרדפים אחרי שודדים, איסוף מודיעין, מארבים מאתגרים בשטח, והרבה, הרבה, עתיקות. זו רק טעימה קטנה משגרת יומם הסוערת של אנשי היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות. איך נלחמים בתופעה רחבה, הפוגעת בהיסטוריה ובמורשת של כולנו לשם בצע כסף? כמה מקרי שוד התרחשו בישראל במהלך השנה האחרונה? מהן ההשלכות של כל הגנבות? והאם הן מזיקות לנו?

מרגיז: הפכו אתר קדום וקדוש לבית מגורים

משפחה ערבית פלשה לאתר ארכיאולוגי בצפון השומרון והפכו אותו לבית מגורים. בתנועת רגבים פנו למנהל האזרחי, בדרישה לסילוק מיידי של הפולשים. האתר משמר את השם המקראי 'פרש' (מצאצאי מנשה) ואת השם התלמודי 'כפר פרשאי'. באתר התגלו לאורך השנים שרידי יישוב גדול מתקופת הברזל, התגלו בו שרידים כמו מקווה טהרה מערות קבורה ומערכות תת קרקעיות מימי בית שני, ועוד.

מערה בת 1500 נגלתה מתחת לגן שעשועים

לפני 14 שנה התקבלה ידיעה לרשות העתיקות על רח' רחל אימנו בירושלים ברשות לפיה החול שבארגז החול במגרש המשחקים נבלע בבטן האדמה. בבדיקה שערך אז ד"ר יובל ברוך, ארכיאולוג רשות העתיקות, התברר שארגז החול בנוי על גבי מאגר מים. בעקבות הגילוי, תועד המקום בצלילה ע"י הארכיאולוג ד"ר עוזי דהרי והמהנדס עופר כהן מרשות העתיקות, שירדו אל המאגר ומיפו אותו בעת שהיה מלא במים.

נפל האסימון: מטבע שחיטה יהודי מ-1900

״גאבעללה״, היה מס עקיף שהוטל על השחיטה הכשרה של עופות ובקר, והוא נכפה באזורים של רומניה ובולגריה. ההכנסה מימנה את הפעילות השירותים והצדקה של הקהילה היהודית. כעת מוצע למכירה אסימון כזה בהקשר של איסור השחיטה היהודית בבלגיה

התגלה נר של חנוכה מתקופת החשמונאים

נר שמן תמים מסוף תקופת החשמונאים (בן כ-2,000 שנה) שהשתמר בשלמותו התגלה בחפירות הארכיאולוגיות שמקיימת רשות העתיקות בעיר דוד שבגן הלאומי סובב חומות ירושלים. "מדובר בין היתר על שימושים בטקסיים דתיים כמו נרות שבת ונרות חנוכה."

   1 2 > >>