שידורחי
אמונה ושמחה מסביב לשעון
האזנה לערוץ 2000 מסר לאולפן לוח שידורים

מאמרים - זה חלק מהחיים! (לקראת שבועות )

מאת: הרב שלום ארוש  |  פורסם ב: 24.05.2018 / 14:23:58

זה חלק מהחיים! (לקראת שבועות )

חג השבועות שנחגוג בימים הקרובים הוא הוכחה חיה לשרשרת הרצופה של לימוד התורה מאב לבן ומרב לתלמיד, שרשרת שנמשכת כל הדרך חזרה עד למעמד הר סיני. והמצווה העיקרית שאנחנו צריכים ללמד את עצמנו ואת ילדינו היא מצוות האמונה.

הורה שיודע איך ללמד את ילדיו לחיות עם אמונה ולאהוב את הבורא, לא צריך עוד עצות בחינוך הילדים. רוב התיאוריות שמציפות היום את העולם הן לא יותר מאשר "פלסתרים", אם הן מתעלמות מכללי האמונה. משימת החינוך הופכת קשה יותר כאשר הילד לא לומד אמונה. ואם ההורה עצמו רחוק מהאמונה, כמובן שהבעיה הרבה יותר גדולה והוא צריך תחילה להיות דוגמה אישית לכל מה שהוא רוצה ללמד את ילדיו.

זו המשימה שלנו, ההורים – לחזק את עצמנו באמונה, ותמיד. זו המשימה העיקרית בחינוך הילדים. וכמו שציינתי כבר בפרקים הראשונים של הספר בגן האמונה, הורה חייב להפנים את שלושת הכללים העיקרים והבסיסיים של האמונה:

1. הכל מהבורא,
2. הכל לטובה,
3. לכל דבר יש מטרה ועם מסר אלוקי.

שלושת הכללים הנ"ל צריכים להיות מושרשים בילדים עוד כשהם קטנים. ואף ילד הוא לא קטן מדי ללמוד אמונה. ברגע שיש לילד אמונה, ללמדו הרגלים טובים זו משימה קלה. רבי נחמן מברסלב אמר שלרכוש אמונה זו המשימה העיקרית של האדם בעולם! וכאן אנחנו צריכים לשים את הפוקוס.


עלינו להיות בטוחים שאנו, ההורים, לא מקור ההשפעה היחיד על ילדינו. יכול להיות שנלמד אותם אמונה, אבל בבית הספר הם יכולים ללמוד משהו הפוך ואפילו מנוגד. וכן ההיפך הוא נכון – לילד יכולה להיות אמונה נפלאה מכיוון שיש לו מורה עם אמונה גדולה, אולם בבית יש הכל חוץ מאמונה. לילד, וגם למבוגרים, תמיד צריכה להיות גישה לערכי האמונה, הן בבית הספר והן בבית, מה שמוביל אותנו למצוא את המסגרת החינוכית-לימודית הטובה והנכונה עבור ילדינו, ובמקביל להמשיך להגביר את האמונה בתוכנו.

זה חשוב שכל ילד יגדל בסביבה שחיה עם אמונה. הקשר של הילד עם בוראו הוא חיוני והכרחי עבורו מכל הבחינות – רגשית, נפשית, פיזית. וההורה, כמו שכבר הספקנו להבין, חייב להיות הדוגמה האישית לילדיו.

דוגמאות אישיות של ההורים חשובות מאוד. עם המדיה והחברה בת ימינו ילד לא יכול לגדול עם כוח רוחני אם הוריו לא חיים ונושמים אמונה. הורה לא יכול להטיף מהבוקר ועד הלילה לילד אם הוא לא מקיים את מה שהוא דורש, כי הרי אומרים, נאה דורש נאה מקיים!...

הורה שמקיים בהחלט זוכה שמשימת חינוך ילדיו הופכת לאתגר מעניין ולתענוג גדול ואמיתי.

חג שבועות שמח.

תגובות הגולשים
*2610

עמוד הבית
אפליקציה
תוכניות
וידאו
מאמרים
הספרייה התורנית
מוסיקה

במידה ושכחת את סיסמתך נא הקליד/י את שם המשתמש ואת כתובת הדוא"ל כפי שהזנת בהצטרפות לאתר -
סיסמא חדשה תשלח לדוא"ל שלך.
במידה ושכחת את שם המשתמש שלך נא הקליד/י את סיסמתך ואת כתובת הדוא"ל כפי שהזנת בהצטרפות לאתר -
שם המשתמש שלך יישלח לדוא"ל שלך.