שידורחי
אמונה ושמחה מסביב לשעון
האזנה לערוץ 2000 מסר לאולפן לוח שידורים
תיקון הנפטרים

מאמרים - תמונת עולם אישית (סוכות)

מאת: רוחמה אפרתי  |  פורסם ב: 17.10.2017 / 19:41:02

תמונת עולם אישית (סוכות)

תמונות. אלבומים. אינספור רגעים וחוויות. חיוכים, חלקם מזויפים חלקם מאולצים חלקם גם לא. פוזות, הבעות, נצטלם שיהיה מה להראות לחבר'ה ומה לספר.. תמונות רקע, נוף, מכל מיני זוויות וסיטואציות, חגים, ימי הולדת, אירועים משפחתיים, טיולים בחו"ל ובארץ. נופשונים. טבע, ים, שמים. תמונות אינן מדברות בעד עצמן שהרי אנחנו כמו שחקנים מול מצלמה, לשבריר שניה משחקים את המשחק של חיים ורודים אבל בתסריט של החיים אנחנו יודעים שהדברים הם קצת אחרת.

זה אגב מה שקורה היום בעיקר בפייסבוק, אנשים מפוצצים את העמוד שלהם בכל מיני תמונות שמראות עד כמה הם שמחים, מאושרים, בליינים ועושים חיים משוגעים (ולא תרתי משמע..) העיקר להצטלם כדי לעלות את השקר המזויף שכולם יראו ויקנאו.. ויתפוצצו.. לחיים!
אבל לא על הפייסבוק ותוצרתו הדוחה רציתי לדבר (כדוגמת קנאה, תככנות, תחרות ועוד) – מפעל לייצור ציונים ותחרויות על אנושית מזויפת ושקרית.

תתפלאו שגם לא רציתי לדבר על המסכה האנושית שאנשים עוטים על פניהם וחייהם כחומת הגנה, כאילו לא הם חיים את תסריט חייהם אלא השכן ממול. תמונה כמבטאת סוג של מציאות. אומרים שתמונה שווה אלף מילים. אני טוענת שלא בהכרח, המשפט דיי לקוני וחסר משמעות. תמונה היא בסה"כ אוף של כמה מאות פיקסלים צפופים ביותר שיוצרים ביטוי של מצב נתון כלשהוא. האם זה מבטא גם את הרגשות האמתיים הכמוסים ביותר בלב? את זה אתם תשפטו.

אלבום אישי. אישי שלי. אני עם עצמי. פלא גדול איך ששנים עוברות ואיתם גם האנשים, הדמויות, מהלך החיים, צורתם ודרכם.
כאילו מדובר בפלסטלינה גומי שאפשר לקחת בשתי ידיים ולפסל בה כרצונך.. האומנם? אז זהו שלא. הפיסול מסתבר, מגיע בדרך לא דרך כקריאת עידוד מלמעלה. החיים שלך ממשיכים לכאורה באותו המסלול שאתה בחרת, אולם תוך כדי צצות כל מיני תהודות חלקן רכות חלקן קשות שגורמות לך לעצור, לחשוב ואפילו לעשות את השינוי המתבקש.

השינוי יכול להיות איטי או מהר. קצבי ופתלתל או חלק ורדום או למעשה בכל וריאציה שיכתיבו לך בהתאם אולי, לאופי ולטמפרמנט שלך או יותר נכון בהתאם למסלול המיוחד שלך מעצם היותך מי שאתה. למעשה לא משנה המעטפת אלא המהות. וכך, כמו בכל אלבום,  נראה את השינוי המהותי הפנימי מלבד זה החיצוני שאותו מכריע שינוי הזמן, הגיל והמצב הנפשי.

ומהו אותו שינוי פנימי? זה שמתחולל לפחות כמה וכמה פעמים במהלך החיים כמתבקש. רצף החיים על כל תנודותיו לא יכול להותיר אותנו אדישים מבלי להגיב. אז ישנם כאלו שישמינו, וכאלו שירזו, כאלו שיתקרחו, אלו שחזרו מחו"ל ואלו שירדו לארץ ניכר, אלא שמנסים להיות "אינים" בכל מחיר ולהישאר צעירים לנצח.. ויש את אלו, כן גם אלו שחזרו בתשובה. אותה אחת שנהייתה פתאום צדיקת הדור, וההוא נהיה צדיק הדור. (לכו תדעו אולי כן..).

אז איך כבר אמרנו, לא המעטפת היא זו שמשנה ועושה את ההבדל, על פניו נראה שאולי כן, אבל זה בהחלט לא נכון. השינוי המהותי הוא זה דווקא הפנימי. אז אם לראות את עצמך לפני כמה שנים בטי שירט וג'ינס בבית קפה תל אביבי זה משהו שמעורר געגוע אם בכלל, זה אולי בגלל השינוי עצמו או מרוצת השנים. אם להיות כנים עם עצמנו לא נראה לי שהעניין הוא דווקא השינוי אלא דווקא המהות שבו. מה הספקת לעשות ולאן הגעת ולאן פניך מועדות.. כלומר, העשייה עצמה היא זו שממלאת אותנו וגורמת לנו להיות מסופקים עם תחושות מלאות. השינוי עצמו יבוא ממילא השאלה היא איך אתה תעבור את השינוי המתחולל בך והיכן אם בכלל תשאיר חותם.

רבי נחמן אמר בהקשר הזה דבר נפלא מאוד, בכל רגע היה מתחדש מחדש ולא נותן לרגע להרדים אותו או להרגיש זקן. כל רגע היה חדש בשבילו כאילו נולד זה עתה מחדש. וכך, עשרות פעמים ביום אם לא מאות או אלפים היה אומר לעצמו "מגיע לי מזל טוב, נולדתי מחדש..". וכך גילה לנו את סוד ההתחדשות התמידית זו שלא תשאיר אותך אדיש, תלוש ומרוט. כך שלהבא אם תופסים אותך בתמונה תלמד להתחדש באמת מבפנים, תן את החיוך האמתי מכל הלב והנשמה, זה שאוהב ומלא תקווה כאילו רק זה עתה נולדת מחדש ואיך לך שום דאגה וייאוש בעולם בכלל.. תנסה את זה, זה באמת עובד!

רבי נחמן, במילים אחרות, מציע צו פיוס עצמי. קח אתנחתא קלה לרגע ותעצור! תנסה לבחון את המצב בצורה אחרת, תאפשר לעצמך גישה חדשה. תן למוח לנוח ואח"כ גם לחשוב אחרת. אז במקום להתעייף ולכעוס ולריב עם כל העולם ולהקתו ולהזדקן.. קח אוויר מלוא הריאות ותן חיוך כאילו זה הרגע ממש נולדת.. תחשוב לרגע, תינוק בן יומו כועס? מפחד? חושש? מודאג? מבטיחה לכם שאין לו שום דאגות, טרדות ופחדים. אצלו הכול על מיי מנוחות. מבטיחה. ואת הסוד הזה רבי נחמן מגלה לנו.. כשם שהתינוק אינו מודאג וחייו שלווים ומלאי רוגע ושמחה כך תהיה גם אתה בכך שתחדש את עמך ומחשבותייך ולא תיפול לייאוש הרגעי אלא באותו רגע ממש, תאמר לעצמך נולדת מחדש.. אם כך מה יש לי לדאוג, לחשוש לכעוס לפחד לקנא וכדומה.. אם בחרת להחליט שזה עתה נולדת שמחה , שלווה ורוגע הם מנת חלקך.

תמונת עולם אישית, בין שלי ובין שלך, בסופו של דבר כולנו בני תמותה על הגלובוס. כולנו נמצאים פה לזמן שאול. נשאלת השאלה המתבקשת, מה רצוננו לעשות בזממנו היקר וכיצד לגרום לעצמנו להיות יותר מסופקים, בטוחים ונינוחים. איך אנחנו יכולים לספק לעצמנו את השקט המיוחל מבלי ליפול למלכודות אש שהחיים מזמנים. ואם כך, למה שלא נתקדם עוד צעד קדימה אל יכולת החיפוש האדירה שקיימת בתוכנו אל תוך הטוב הבלתי נודע. ותודו שאתם לא מודעים עד כמה אתם באמת טובים ועד כמה אתם יכולים להגיע רחוק אתו. (אגב, גם פה ניתנן את מלוא הקרדיט לרבי נחמן, הוא הגאון שכתב את הפשטות הזו – כמה פשוט, אבל לך תיישם את זה.. זו כל החוכמה!).

בסוכה יש לנו הרבה זמן לעשות חושבים עם עצמנו, מעשינו, תפקידנו בעולם, חיינו, מטרתנו ותכליתנו.. בואנו נהיה פרקטיים וניקח את עצמנו בידיים ונתבונן. נשב בסוכה כמה דקות עם עצמנו בחום ובאהבה רבה, נבחן, נסקור, נשאל שאלות ולא נפחד להיות אמיצים ולהתחיל את השינוי הפנימי המתבקש.. שיבוא ממילא בין אם נרצה ובין אם לא.

חג סוכות שמח ומבורך, רוחמה.

תגובות הגולשים
*2610

עמוד הבית
אפליקציה
תוכניות
וידאו
מאמרים
הספרייה התורנית
מוסיקה

במידה ושכחת את סיסמתך נא הקליד/י את שם המשתמש ואת כתובת הדוא"ל כפי שהזנת בהצטרפות לאתר -
סיסמא חדשה תשלח לדוא"ל שלך.
במידה ושכחת את שם המשתמש שלך נא הקליד/י את סיסמתך ואת כתובת הדוא"ל כפי שהזנת בהצטרפות לאתר -
שם המשתמש שלך יישלח לדוא"ל שלך.