שידורחי
אמונה ושמחה מסביב לשעון
האזנה לערוץ 2000 מסר לאולפן לוח שידורים

מאמרים - אנשי הפירמידה

מאת: רוחמה אפרתי  |  פורסם ב: 16.08.2018 / 13:41:53

אנשי הפירמידה

שנים על גבי שנים הכתיבו לנו איך וכיצד לחשוב. נדמה היה כי , יש לנו את אפשרות הבחירה בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלת. לא העלנו ולו בצל קל של ספקות שגם את האג'נדה, סדר היום מכתיבם לנו. סדר היום כאמור יוצר את המציאות שבה אנחנו חיים, את מה שאנחנו חושבים, מדברים וחיים למעשה. אנחנו אנשים אינטליגנטיים, נאורים, משכילים וודאי גם יודעים מה לחשוב, מה נכון ומה לא, מהי הדרך הנכונה בידיעה שאנחנו ה-בוחרים הבלעדיים ושאין פה שליטה מוכתבת ומדויקת נעלמת ונסתרת. אולם הפתעה גדולה ותדהמה רבה הגיחה בשלהי שנות ה80 עם פרוץ מסכי הטלוויזיה לארצנו הקטנטונת. יחד אתה הגיעו גם המחקרים , התגובות והתהודות. נשאיר לכם לשפוט. ניתן לכם את הקרדיט לבחור האם יש צדק בדבר. הבה ונבחן יחדיו.

ובכן, קצת לפני תחילת שנות השמונים, לקראת אמצע סוף שנות ה70 הידועים "לעילה ולעילה" (תרבות הרוק והמוזיקה האמריקאית והבריטית, מוזיקת הדיסקוטקים ועוד) הגיחו לישראל גם מסכי טלוויזיה קטנטנים, פרימיטיביים לא משוכללים בצפייה של שחור לבן. להדליק את הטלוויזיה ולכבות היה נדרש לקום מבלי להשתמש בשלט. שעות השידור וכן הצפייה היו מוגבלים באופן יחסי ליממה עצמה. התכנים היו מאוד ספציפיים עם נישה מסוימת בדר"כ מתאים לקהל יעד ספציפי והז'אנרים עשו רושם כאלו מדברים אל כולם בשפה אחת. ברם, מאחר ולא היו אפשרויות של ערוצים נוספים, מה שהטלוויזיה שדרה זה מה שכולם ראו, ועל זה כולם גם דברו (יצירת שיחת סלון). 

וככזה ועוד, ההשפעה הייתה מאוד מסיבית, אקוטית ואפילו מכרעת. חשבו על 100% רייטינג פירושו מאה אחוז צפייה. כולם צופים בך ובמסר ובתכנים שאתה מעביר. תהודה עצומה ורחבה מבלי להתאמץ יותר מידי, ההשקעה מינימאלית והאימפקט מקסימאלי.                                                                                                 

מאחורי הפרגוד, אלו שהפעילו את כל שרשרת הטלוויזיה ובכללה גם התכנים והמסרים התוכניות וכן הלאה – היו ונשארו אלו שעמדו (ועדיין עומדים) למעשה גם בראש הפירמידה של החברה הישראלית, אלו הם בעלי ההון והשלטון שחברו יחד. בעלי ההון והשלטון הם אלו שלמעשה יצרו גם את האג'נדה היומית שלנו וגם החליטו ואף קבעו עבורנו מה נראה ואיזה מסרים יועברו אלינו כיצד ואיך ישפיעו עלינו.

ואנחנו נדמים לשקי תפוחי אדמה למול הטלוויזיה בכזאת פסיביות ונרקבות, אפילו לא טרחנו להעיף מבט ולהעביר ביקורת – מה קורה כאן ??!. כלומר קבלנו מידע והיינו ריקניים (גם במובן הזה כמו כלי קיבול שנשפך לתוכו מידע) ושאננים מבלי לדעת שיש קבוצת אנשים בצמרת הישראלית שהיא גם מכתיבה לנו בין היתר את הדבר הכי חשוב בחיינו, את החשיבה , שמהווה דרך וצורת חיים. וזו כאמור משפיעה לנו על כל המהות והתכלית שלנו! על מי שאנחנו וכן על מה שאנחנו. ההזנה מתבצעת כמו צינור הישר לתוך הוריד המוחי ואין שום אשפרות בחירה למעט אפשרות מילוט חד כיוונית של אין כניסה.

כלומר, במילים אחרות, אם נתבונן במשפט האחרון שאומר, שישנם קבוצת אנשים בחברה הישראלית אשר מכתיבה לנו במישרין את ה-דבר הכי חשוב לנו בחיים שהיא ההוויה והחיים בעולם הזה , משפיעה לנו על המהות והתכלית על מי ומה שאנחנו ובאופן בלתי מודע אפילו גונבת לנו את אפשרות הבחירה תוך הפעלת מניפולציה קשה ונעלמת מבלי שנבחין בה. נבין ש ונגיע לכמה מסקנות מתבקשות: שאין לנו אפשרות בחירה מחד, אין לנו אפשרות בחירה לתכנים שאנחנו מקבלים מראש וחושבים שככה זה צריך להיות , אולם ופה החידוש, יש לנו אפשרות בחירה – לא לבחור לצפות בזה! אם אין אפשרות לשנות את התכנים ממלא, יש אפשרות לבחור לא לבחור לצפות בהם! יפה אהה..? 

שנית, ההשפעה כ"כ מזיקה, ישירה בלתי מתפשרת והרסנית. ובידוע שכל מה שאנחנו מכניסים לתוך הראש משפיע בין במישרין ובין בעקיפין (כמו מזרק לתוך הוריד המוחי..) , אז בואו ונהיה חכמים ונתחיל להבחין בדברים. בואו ונשים לב למה שקורה סביבנו ואתנו. אל תתעלמו.

שלישית, נאמר שהייתם יודעם שיש מכשיר חשמלי שכל פעם שרוצים להדליק אותו הוא מוציא המון קרינה מזיקה , ברור שאע"פ שלא רואים את הקרינה יודעם שהיא כן קיימת ואפילו מזיקה, מראש לא הייתם קונים את המכשיר הזה ומתרחקים לחלוטין. הרי אף אחד לא רוצה חלילה להזיק ולהרע לעצמו. אם כך.. מה בקשר לתכנים הרסניים וקלוקלים שמועברים אליכם באמצעות המדיות ושמזיקים עליכם ישירות, מדוע פה אתם כן מאפשרים לפתוח דלת רחבה ונותנים אפשרות כניסה כמו מזרק לתוך וריד מוחי ??

בעולם של ימנו, בחיי המרוץ אחרי כלום כמעט.. ובסאגת הטירוף הבלתי פוסק שלא משאיר אוויר לנשימה, לדאבוני הרב נמצא כי, השיקולים והאינטרסים מונעים מתוך כדאיות כלכלית והגמוניה קפיטליסטית. באחד משיריה שרה אתי אנקרי בטרמינולוגיה צינית עם משחקי מילים בעלי  משמעות עמוקה "אנשים בלי כסף לא שווים פרוטה.." אשר מתחזקת כאמור ע"י דברי חז"ל, "עני חשוב כמת..". אולם מה זה עני? בגמרא כתוב, "אין עני אלא בדעת.."

ואם עסקינן בדעת, איזו דעת היא זו? באיזה דעת מדובר? איזו מן דעת היא זו אם נשללת מראש אפשרות הבחירה המתבקשת? איזו דעת אנחנו מקבלים הישר לתוך המוח כמו זריקה? איזו מדע משמש אותנו בחיי היום יום שמהווה למעשה מקור חיצוני להשפעה רחבת ממדים? איזו דעת שמוכתבת על ידי אנשי ההון והשלטון? ההגמוניה הקפיטליסטית? זו הדעת. זו גנבת דעת הבריות!

ברור שאנחנו יוצאים מתוך נקודת הנחה כי מדובר בדעת מאוד קלוקלת. דעת שלילית. דעת מכוונת עם אינטרסים ונגועה בחוליים רעים. דעת שמעצבת אישיות כמו רובוט. דעת ששורפת תאים חיים במוח. דעת שאינה מזינה אלא מרקיבה. דעת שגורמת לבזבוז זמן ולריקנות. דעת שמחלישה את הנשמה.

דעת שממיתה. 

תגובות הגולשים
*2610

עמוד הבית
אפליקציה
תוכניות
וידאו
מאמרים
הספרייה התורנית
מוסיקה

במידה ושכחת את סיסמתך נא הקליד/י את שם המשתמש ואת כתובת הדוא"ל כפי שהזנת בהצטרפות לאתר -
סיסמא חדשה תשלח לדוא"ל שלך.
במידה ושכחת את שם המשתמש שלך נא הקליד/י את סיסמתך ואת כתובת הדוא"ל כפי שהזנת בהצטרפות לאתר -
שם המשתמש שלך יישלח לדוא"ל שלך.