שידורחי
אמונה ושמחה מסביב לשעון
האזנה לערוץ 2000 מסר לאולפן לוח שידורים

מאמרים - הלו משטרה? תפסו את הגנב בבקשה

מאת: רוחמה אפרתי  |  פורסם ב: 16.08.2018 / 13:41:39

הלו משטרה? תפסו את הגנב בבקשה

הכותרת הסנסציונית עשויה להעלות פליאה, באיזה גנב מדובר ובאיזה מעשה מרמה עסקינן. אך ברצוני להפתיע אתכם הקוראים, שהכותרת אומנם קשורה אסוציאטיבית אולם אין מדובר בגנב אמיתי והפנייה אינה מכוונת למשטרה אלא דווקא לבורא עולם בכבודו ובעצמו.

ביום חמישי האחרון הלכתי לקניות באחת מהרשתות המזון הגדולות והמוכרות, בעודי מחכה בתור צדו עיניי בנטלה קטן לילדים. מזה כמה ימים שחשבתי לקנות נטלה לסטודיו שבו אני מתעמלת, "ובכן", אמרתי לעצמי "הנה שעת כושר. נטלה קטנה לילדים בצבע ניטרלי שלא מושך תשומת לב, וגם אם יעקמו אף הרי מדובר בנטלה קטנטנה ונחמדה שלא מזיקה וודאי שאינה תופסת הרבה מקום ותשומת לב".                                                        

"סליחה," פניתי אל הגברת שבתור המקביל ושאלתי אותה היכן מצאה את הנטלה וכמה היא עולה, ואז גם אמרתי בקול רם "שזה ממש מצא חן בעיני וברצוני לקנות לסטודיו שבו אני מתעמלת כי אין שם נטלה וזה עשוי לשרת את הבנות ששומרות תורה ומצוות וכן לזיכוי הרבים." הבחורה הדתייה שהייתה לפני בתור השתתפה אף היא בשיחה , שאלה שאלות ואמרה שלא נראה לה שיסכימו אע"פ שזה רעיון טוב.

אחה"צ הגעתי לסטודיו שמחה וטובת לב. בקשתי לדבר עם המנהלת כדי לקבל אישור לשים את הנתלה במקום המיועד. הפקידה התקשרה אליה ונעניתי בחיוב, לפתע אמרה אחת הפקידות, "את רוצה לשים פה נתלה? לא יאומן.. הייתה פה משהיא בבוקר ושמה כבר ביחד עם ברכת אשר יצר". "זה לא יאומן! ממש לא יאומן"! אמרה, "לא היה פה אף פעם נתלה, והיום קבלנו שניים. האחת בבוקר ואת מביאה את השנייה". חייכתי בלב והבנתי טוב מאוד מה קרה פה.. בכ"ז השארתי את הנתלה במטבח אולי גם שם משהיא תזכה לעשות בו שימוש.

הסיפור השני אף הוא מתייחס לעשיית מצווה ועזות דה קדושה שגם בו נרטיב "הרעיון שנגנב" חוזר על עצמו אומנם בווריאציה שונה אבל הרעיון דומה.

"כבוד הרב, יש לי רעיון מצוין להפצה", פניתי למורי ורבי כבוד הרב שלום ארוש שליט"א, "עוד מעט שבוע הספר וב"ה אני רוצה להקים דוכן עם בעלי ואחי שישתתפו בפרויקט ויעזרו בהקמה ובמכירה עצמה".  "רעיון מצוין", אמר כבוד הרב ונתן את ברכתו בשמחה.         אולם, בסופו של דבר מפאת לחץ זמן ופנייה מאוחרת העלנו חרס ולא עלה בידנו להשתתף בשבוע הספר בת"א אע"פ הפצרות ובקשות ותפילות. שנה לאחר מכן, כבוד הרב מספר לי שאיזה בחור לקח על עצמו להקים דוכן בשבוע הספר בת"א, מה שלא עלה בידינו שנה קודמת לכן. אני אכן מודה שבפועל זה קצת צבט את הלב אע"פ שגיליתי קור רוח.

הרעיון של שבוע הספר דובר וסופר בפרהסיה, ואומנם לא יצא לפועל ומומש על ידי וברוך השם מישהו אחר זכה.
הסיפור השלישי והאחרון, מצד אחד שמח אותי מאוד ברמה הטכנית שיצא לפועל וזה הרי הדבר החשוב שבעניין, וברמה הבינאישית העליתי גיחוך "שהנה, זה קורה שגונבים לי את הרעיון ועושים בו שימוש..". אבל ניחא, אמרתי לעצמי העיקר שהגיעו לרבנו הקדוש – רבי נחמן מברסלב. סוף כל סוף אע"פ שלא הייתי בפועל, גם אני מהווה ב"ה שליחה טובה לא פחות מזה שהוציא לפועל.

באחד הפגישות עם מקבלי החלטות נכבד ומוכר שאוחז במשרה משפיעה , העליתי בפניו את הרעיון לארגן קבוצת מנהלים בכירים מהחברה, בדרגה גבוהה שמשפיעים ומקבלים החלטות לנסוע לאומן, לרבי נחמן. הצעתי כסקיצה סוג של מסלול שעשוי להיות רלוונטי וכן את עזרתי כמארגנת ומנחת הטיול. (מאחורי הרעיון עמד רעיון כוללני והרבה יותר מתוחכם שאותם מנהלים יוכלו להשפיע על העובדים שלהם ולתת המלצות לנסיעה בתור משפיעים ובתור אנשי קשר מסועפים). להפתעתי הרבה, דיי נדהמתי לגלות שאחרי זמן מה אותו יהודי עשה שימוש ברעיון שלי וטס עם הקבוצה לאוקראינה. האמת? פרגנתי! ומכל הלב הייתה לי עין טובה בנדון. שמחתי גם בעובדה שזכיתי בצורה כזו או אחרת לשלוח אנשים לרבנו הקדוש.

ישנם פעמים וכל שכן מקרים בחיים, שהנך נוכח לדעת שפשוט אין לך זכות לקיים דבר מצווה, ולהיות גם אולי הראשון, בבחינת הוגה יוזם ומוציא לפועל. ייתכן שגם העובדה שהרעיון שהגיתי נעשה ובוצע על ידי אחרים עלול לקומם עוד יותר.. ובפרט שקיימת התחושה שזה יכול היה להיות שלך וזה נלקח ממך. 

קיים מושג מכובד העונה לשם "קניין רוחני", מושג פופולארי ושימושי למכביר בעריכת דין. בקצרה ניתן לומר כי קניין רוחני הוא שם כללי לזכויות הקשורות במשאבים שאינם מוחשיים, ושהם יציר האינטלקט של האדם. קרי, הדוגמאות שכתבתי. במילים אחרות, אדם שהוגה, יוזם רעיון שהוא פרי מחשבתו נחשבים בבחינת הקניין הרוחני שלו. כלומר במילים אחרות, גם אם אפילו לא הביא עדיין למימוש את הרעיון זה עדיין בבחינת הקניין שלו. עד כאן הכוונה המשפטית.

אולם, אין עסקינן בכוונות משפטיות רדיקאליות אלא בערכים רוחניים ונשגבים. ברם, קניין רוחני אומנם יכול להיות פרי מחשבתו של אדם מסוים, אבל באותה נשימה נוכל לומר כי הוא לא הבן אדם שנבחר גם לבצע את המשימה, או אם לדייק השליחות. כלומר, לחשוב ולהגות רעיון זה דבר אחד. ליזום ולהוציא הלכה למעשה זה נדבך נוסף. ולא בהכרח אתה תוכל לבצע את שני הדברים גם יחד.

סיכומו של דבר, הכול עניין של פרספקטיבה וזווית ראיה. רוצה לומר במילים פשוטות יותר, שהתגובה שלנו תלויה באיך שאנחנו מגיבים בסיטואציה. אם נשמח שזכינו בצורה כזו או אחרת , ולא משנה באיזו רמה , היינו תוצר מוגמר או לא, כלומר באופן עקרוני אם הוצאנו לפועל ומימשנו את הרעיון,  או שרק יזמנו/הגינו אותו, ואף על פי כן נשמח בזה שהאחר קידם אותו הלאה הלכה למעשה והצליח להביא אותו לידי עשייה ממשית דיינו. אולם, אם נרים גבה, נעקם את האף ונתלונן שגנבו לנו קניין רוחני כאילו זה שלנו ואנחנו הבעלי-בתים הבלעדיים של הרעיונות שלנו זה וודאי יכעיס, ימרמר וייצור אצלנו תגובה עוינת , אנטי וחשדנות.                                                                                                         

בשורה התחתונה, אם נשכיל להבין ונקבל בהבנה שגם להוציא לפועל ולממש רעיון צריכים להיות זריזים למצווה כפי שאנו מצווים, "קום ועשה" – אז במקום לדבר ולספר סיפורים פשוט לעשות ו.. מהר! מהר לפני שיגנבו לנו את הרעיון, לפני שמישהו אחר יזכה לעשות אותו במקומנו. בנוסף, בל נשכח שגם להוציא את המצווה לפועל אנחנו צריכים להיות זכאים.. כי כאמור, להגות זה דבר אחד ולהוציא לפועל זה ממד נוסף.
בהצלחה. 

תגובות הגולשים
1. אהבתי
מאת: חגית דוודיאן ב 15.06.2012 / 01:21:33.
היי רוחי יקירה אהבתי מאוד
2. וואוו! חגית יקירה איזו הפתעה לפגוש אותך פה.. שנים.. שמחת אותי..
מאת: רוחמה ב 17.06.2012 / 19:55:34.
קיפ אין טאץ'.. :))
*2610

עמוד הבית
אפליקציה
תוכניות
וידאו
מאמרים
הספרייה התורנית
מוסיקה

במידה ושכחת את סיסמתך נא הקליד/י את שם המשתמש ואת כתובת הדוא"ל כפי שהזנת בהצטרפות לאתר -
סיסמא חדשה תשלח לדוא"ל שלך.
במידה ושכחת את שם המשתמש שלך נא הקליד/י את סיסמתך ואת כתובת הדוא"ל כפי שהזנת בהצטרפות לאתר -
שם המשתמש שלך יישלח לדוא"ל שלך.