שידורחי
אמונה ושמחה מסביב לשעון
האזנה לערוץ 2000 מסר לאולפן לוח שידורים

מאמרים - מנהרת הזמן ושיר נוסטלגי

מאת: רוחמה אפרתי  |  פורסם ב: 15.03.2017 / 16:07:11

מנהרת הזמן ושיר נוסטלגי

הבוקר בדרכי לאנשהוא שמעתי איזה שיר נוסטלגי במיוחד שהחזיר אותי אחורנית. לא רק במנהרת הזמן אלא גם ברגשות עצמן.

הרגשתי כאילו נסחפתי לאותו מקום ממש. הכל נהיה מוחשי והצלחתי אפילו לחוש את האווירה עצמה , תמוה, כי בסך הכל מה כבר קרה? שמעתי שיר, שיר נוסטלגי. ובום! קול המערות התעוררו מתרדמה.

השיר זרק אותי אחורנית במנהרת הזמן ממש לסוף שנות השמונים שבהם הייתי נערה תלמידת תיכון כבר אז, עם הרבה רגשות כבדים על הכתפיים.

המוח שלנו איבר חריף במיוחד. מתוכנת כמו הרובוט הכי טוב בעולם, סליחה הביטוי לא כל כך מדויק, אלא הרבה מעבר לכך! שום רובוט לא יוכל להשוות למוח האנושי לא מבחינה פונקציונאלית ולא משום בחינה אחרת. במוח ישנם כל מיני "מגירות" בתוך אזור שנקרא הזיכרון לטווח (LTM) שבהם מאוגדים צפונים וזכורים היטב היטב אירועים, הרגשות, תחושות חוויות שגלולות בתוכן סיפורי חיים מפתיעים, אמיצים ומסעירים שבהם נמצא ריחות, צבעים, בכי ועצב, שמחה וצחוק, יופי ומתיקות, כיעור ורוע. ושם בזיכרון הרחוק הם ממש חיים וקיימים כאילו קרו זה עתה.

אגב, לכן זו הסיבה הרבה פעמים שבתוך התת מודע ישנו איזה שהוא אירוע בלתי פתור ו/או חוויה קשה שמקשה עלינו על המשך תפקוד או שמפר את האיזון הטוב והמאזן החיובי, ואנחנו לא מבינים מדוע זה ככה. יש לדברים הסבר.

נחזור לשיר הנוסטלגי, מה זה לכאורה? כמה מילות סתמיות, פשוטות אשר מתנגנות לרקע ערבוב של צלילים באוקטבות שונות – אבל האסוציאציות, המחשבות שבאות בעקבות הזיכרון שהן מחוברות לאותו השיר, שבעצם נלוות אליו ממש – הן אלו שעושות את ההבדל והן אלו שמשנות אלת כל התמונה. שיר עשוי להיות סתם שיר, אבל אם נלווה אליו ביטוי רגשי הוא כבר נהיה משהו אחר בזיכרון וההתייחסות שלנו אליו תהיה מלאת רגשות , כמו שיר חתונה למשל. 

בעצם, במילים אחרות אפשר לומר את זה בצורה יותר פשוטה שדברים לכשעצמם יכולים להיות אפורים או צבעונים, סתמיים או מלאי תסיסה, חד גוני או רב גוני, תלוי בזיכרון שבו הם נחרטו במוחנו. כלומר, מה שייתן לאירוע את הטעם בזיכרון בין טוב או להיפך, תלוי בחוויה שנקשרת לדבר ו/או לזיכרון עצמו.

ומפה מתחילות הבעיות, אם לאדם תתחבר לחוויה תחושה שלילית ותתלווה אליה הרגשה לא נעימה הוא עלול לפחד ולחשוש מאותו המצב בעתיד. ניתן לומר גם את ההפך, שאם תתחבר לחוויה תחושה נעימה אזי זה ייחרט בזיכרון, בתודעה כדבר חיובי, טוב, נעים ואדרבא נרצה לחזור לשם. לא בכדי כאשר רוצים לטפל בבעיה כלשהיא לעיתים אחד מפתרונות הטיפול יהיה להביא את המטופל למקום שבו ארע האירוע על מנת שיוכל לחוות את התחושות והרגשות ובכך להוציא אותן החוצה ומשם להתחיל את הטיפול באופן פרודוקטיבי.  

במוח שלנו אגור כל המידע מרגע היוולדנו, וכפי שמו"ר הרב שלום ארוש אומר ששום תמונה ושם מראה לא הולך לאיבוד – כך זה גם בא לידי ביטוי בתחושות החווייתיות למול הדברים כדוגמת השיר שהתנגן והזכיר לי חוויות שלמות עם כל הנופך התחושתי, עד כדי כך שיכולתי אפילו לראות בדמיוני את הדברים שנים אחורנית.

אם יכולתי לחתוך את תחושת החשמל של אותם הרגעים הייתי עלולה חלילה להתחשמל, ולא, לא בגלל שזה הזכיר לי דברים טובים ונעימים, ההפך הוא הנכון – ואולי דווקא בשל כך העוצמות קבלו ממד חזק יותר. וכמו באפקט דומינו , מספיק שקלף או קובייה אחת תיפול היא כבר מושכת אחריה את כל המגדל, וכך גם פה.. ניצת הניצוץ ונדלקה המדורה בכדי להזכיר לי את הזיכרונות שאולי, איפשהו, איכשהו, רציתי לשכוח.

לשכוח אי אפשר גם אם נתאמץ מאד, זה כמו שאי אפשר להפסיק לנשום, המערכות הפארסמפטטיות בגוף עובדות נון סטופ ועצמאיות לחלוטין. המוח שלנו חריף ביותר וזוכר דברים ונותן להם את הביטויים השונים ובעיקר בתת מודע, אין כזה דבר שאנחנו מתנהגים בהתנהגות בלתי מוסברת, למוח שלנו וודאי יש את הסיבה הנכונה וההסבר ללמה ככה.

אי אפשר לשכוח אלא אם אדם חס ושלום לוקה באלצהיימר או דמנציה השם ירחם, אבל אם ברוך השם המוח בריא ומתפקד הדברים נמצאים שם לעולמים, לכן באמת צריך כל כך להקפיד על מה אנחנו מכניסים לראש שלנו, הן מבחינת התכנים, והן מבחינת המוזיקה, המראות בעיקר המראות, ואל תשכחו להן נלוות כחלק אינטגרלי בילד אין גם תחושות חוויות והרגשות. וזה כמובן משפיע ישירות על ההמשך והעתיד והתפקוד שלנו. אדם הוא ייצור חי שחווה ומרגיש, לא ייצור סטטי וקפוא וקולט במערך התחושות שלו את העוצמות של הדברים והם אלו שמשפיעים, סובייקטיבי או לא, נכון או לא זה כבר לא השאלה, אלא צריך לבין שזה קיים שם. המודעות לדבר יוצרת יכולת להבין ולהתמודד למול הדברים.

לילה טוב , הלילה מול הים.. ריק הכל.. ומסביב עשן..  אם תהיתם באיזה שיר מדובר, "הלילה לבד" של מני בגר המוכשר.

תגובות הגולשים
*2610

עמוד הבית
אפליקציה
תוכניות
וידאו
מאמרים
הספרייה התורנית
מוסיקה

במידה ושכחת את סיסמתך נא הקליד/י את שם המשתמש ואת כתובת הדוא"ל כפי שהזנת בהצטרפות לאתר -
סיסמא חדשה תשלח לדוא"ל שלך.
במידה ושכחת את שם המשתמש שלך נא הקליד/י את סיסמתך ואת כתובת הדוא"ל כפי שהזנת בהצטרפות לאתר -
שם המשתמש שלך יישלח לדוא"ל שלך.