שידורחי
אמונה ושמחה מסביב לשעון
האזנה לערוץ 2000 מסר לאולפן לוח שידורים
תיקון הנפטרים

מאמרים - הדבר הנעלה ביותר - הקמת בית

מאת: הרב אבנר קוואס  |  פורסם ב: 04.12.2017 / 11:18:42

הדבר הנעלה ביותר - הקמת בית

השיר המפורסם ביותר שכתב שלמה המלך הוא "שיר השירים". הקורא את "שיר השירים" נוכח לדעת שכולו שיר אהבה בין האיש (הדוד) לאישה (הרעיה). לכאורה, לא מתאים ליהדות לדבר על קשר כזה בפתיחות כזו, ולכאורה לא היה ראוי להכניס שיר כזה לתנ"ך, להיות אחד מעשרים וארבעה כתבי הקודש. אבל חז"ל גילו לנו את דעתם ואמרו: "כל השירים קודש, ושיר השירים קודש קודשים". 

כדי להבין מה כל כך קדוש בשיר הזה נרחיב מעט בנושא הקדושה למדרגותיה: ארץ ישראל מקודשת מכל הארצות. לפנים מן החומה (ירושלים) מקודש מכל ערי הארץ. הר הבית מקודש ממנו. בית המקדש מקודש ממנו. קודש הקודשים מקודש מכולם.

כמה מילים על קודש הקודשים: קודש הקודשים, היה חדר רבוע בגודל של כ- 10 מטרים על 10 מטרים, ללא אבזור מיוחד. ריצפת שָיִש, קירות אבן מחופים בטיח, ובחלקו העליון חלונות ארוכים וצרים. מה שהפך את החדר הזה למקודש כל כך היה הכלי שהיה מונח במרכזו שנקרא 'ארון הברית'. הארון היה תיבת עץ לא גדולה (x75x125   75ס"מ בסה"כ), שהייתה מצופה זהב מבפנים ומבחוץ, ובה היו שלושה פריטים - שברי לוחות ראשונים, לוחות שניים, וספר תורה שכתב משה רבנו.

מקובל אצלנו שאין ביהדות חפצים מקודשים יותר מספר תורה ולוחות הברית. אבל צריך לדעת שיש גבוה מעל גבוה... מעל הארון היה מכסה - 'כפורת', שמשני צדדיו התנשאו שני כרובים פורשי כנפיים, והכל ביציקה אחת, שנאמר: "וַעֲשֵׂה כְּרוּב אֶחָד מִקָּצָה מִזֶּה, וּכְרוּב אֶחָד מִקָּצָה מִזֶּה, מִן הַכַּפֹּרֶת תַּעֲשׂוּ אֶת הַכְּרֻבִים...". מובא בזוהר ובתלמוד, שפני הכרוב האחד זכר, ופני הכרוב השני נקבה. נמצאנו למדים שבקודש הקודשים של עם ישראל, מעל ספר התורה ומעל לוחות הברית, ניצבים במקשה אחת, איש ואישה מזהב.

ויש כאן רמז לדבר נפלא: זוגיות והקמת בית (על פי ההלכה) מקודשים יותר מספר תורה ולוחות הברית. וכן נפסק להלכה בשולחן ערוך: "אין מוכרים ספר תורה אלא כדי ... לִישָׂא אשה". מכאן, שמותר למכור ספר תורה כדי לממן חתונה של בני זוג שאין להם צרכים בסיסיים להקמת בית, כמו שכירת דירה, ריהוט, קייטרינג לחתונה, וכדומה. ספר תורה נמכר כדי שזוג יתחתן! אין ביהדות דבר גבוה יותר מלשאת אישה ולהקים בית, להוליד ילדים ולברוא עולמות חדשים. שכן כל ילד הוא עולם מלא, וכל בית הוא יְקוּם חדש ומיוחד. אין ביהדות קשר מקודש יותר מקשר הנישואין! זאת ועוד, כשבונים שכונת מגורים חדשה, דואגים קודם כל למשפחה ובונים את המקווה תחילה, ורק אחר כך בונים את בית הכנסת. על פי תפישת היהדות הדבר הנעלה ביותר הוא - הקמת בית!

נשים נא לב, שהכרובים הביטו זה בזה באופן לא רגיל. שנאמר: "וּפְנֵיהֶם אִישׁ אֶל אָחִיו, אֶל הַכַּפֹּרֶת הָיוּ פְּנֵי הַכְּרֻבִים". כלומר, הכרובים הביטו בחצי מבט זה על זה, ובחצי מבט כלפי מטה, כמו במבט 'ביישני'. למה הכרובים לא הביטו ישירות זה בפני זה? הסיבה לכך נעוצה בעובדה שבתוך הארון שמתחתם הייתה מונחת התורה. לרמוז, שאת האהבה בין בני הזוג יש לבסס על פי דרכה של תורה.

 

 

 

 

 

 

 

תגובות הגולשים
1. אהבתי
מאת: אודליה שמעון ב 02.02.2014 / 01:41:46.
ההרצאות שלך יפות מחזקות ומענינות
המאמר היה מענין ומחזק
יישר כח גדול .
אתה תורם הרבה לזוגות נשואין
ואני חייבת לציין שההרצאה שלך על מגילת אסתר זוגות במגילה היתה מאוד ענינית ותרמה לי הרבה .
שתמשיך להאיר את הציבור
חזק וברוך .
*2610

עמוד הבית
אפליקציה
תוכניות
וידאו
מאמרים
הספרייה התורנית
מוסיקה

במידה ושכחת את סיסמתך נא הקליד/י את שם המשתמש ואת כתובת הדוא"ל כפי שהזנת בהצטרפות לאתר -
סיסמא חדשה תשלח לדוא"ל שלך.
במידה ושכחת את שם המשתמש שלך נא הקליד/י את סיסמתך ואת כתובת הדוא"ל כפי שהזנת בהצטרפות לאתר -
שם המשתמש שלך יישלח לדוא"ל שלך.