שידורחי
אמונה ושמחה מסביב לשעון
האזנה לערוץ 2000 מסר לאולפן לוח שידורים
תיקון הנפטרים

מאמרים - זמן איכות עם ילדינו, יש "חיה" כזו?

מאת: שיראל היישטיין  |  פורסם ב: 15.01.2018 / 22:40:01

זמן איכות עם ילדינו, יש "חיה" כזו?

היו זמנים, שהאמהות (רובן אם לא כולן) היו עקרות בית. ובין הבישולים, הכביסות והניקיונות הן הקדישו הרבה מזמנן גם לילדיהן. הזמן האיכותי והחשוב כל כך, שחיוני להתפתחותם של ילדינו: "שעת אימא" - שעה איכותית ואישית שבה אמא רק שלהם. שעה שבמהלכה, אימא מפסיקה עם מטלות הבית, הטלפונים והבישולים ומקדישה להם בלבד. אכן היו זמנים…

היום המציאות קצת אחרת, ורוב האמהות נשים עובדות במשרה מלאה או חלקית ואינן נמצאות בביתן רוב היום. ובתום עבודתן בחוץ מחכה להן "העבודה השנייה" בבית. וכך, כל אחת מי עם הסינר על המותן ומי עם המגבת המונחת לה בקביעות על הכתף, צריכה למלא במרץ את תפקידה השני עייפה אך מרוצה וצריכה למצוא את הזמן הראוי להקדיש לילדים.

שיחה קלילה, שאלה בנוסח "איך עבר עליך היום?" בזמן ארוחת הצהריים/ערב, עזרה בשיעורי הבית, סיפור לפני השינה (ולא תמיד יש כוחות), טיול לגינה להוצאת אנרגיה, ואם נסכם את היום, זמן איכות אמיתי עם ילדינו אין. התקשורת עם הילדים היא שגרתית ויום-יומית, וברובה מסתכמת בהוראות של "עשה ואל תעשה" הסובבת סביב ארוחות, מקלחות, משחקים ומריבות עם האחים והאחיות.

נקודה למחשבה…
לאן נעלמה "שעת אמא" האיכותית שלנו? מדוע קיים קושי גדול לפנות בלוח הזמנים שלנו שעה אחת קטנה, שכל כולה מוקדשת לבילוי אמיתי עם ילדינו? שעה שמביעה אינטימיות, קירבה, חום ואהבה. שעה שחיונית כל כך להתפתחותם ובייחוד של התינוקות שלעיתים "נשכחים" על מזרן הפעילות כי זה הכי נוח, ומשאיר את ידינו פנויות לטפל בילדים האחרים.

והשנים חולפות ביעף, והם גדלים וגם אנחנו. ואיתנו גדלה גם תחושת ההחמצה שלעיתים נורא מצערת. ועד כה, שום מילה על "שעת אבא", מפני שהיום הנורמה המקובלת היא שרוב האבות יוצאים בבוקר לכולל או לעבודה וחוזרים בערב בזמן שהעוללים כבר מתכוננים לשינה או כבר ישנים את שנתם.

נשמע מוכר?
אני נורא רוצה. נורא משתדלת. אבל זה פשוט לא יוצא. אני מאד רוצה לעזוב את מטלות הבית ולשחק עם ילדיי שעה שלמה, אז אני לוקחת פאזל ומתיישבת בסלון עם בני ואנחנו מתחילים במלאכת ההרכבה. לאחר מספר דקות אני קמה "רק לרגע" ואומרת: "רק רגע, תמשיך לשחק אני כבר חוזרת". ומתחילה לשטוף כלים כי הערימה הזו חיכתה לי מאתמול בערב, ואם אני לא אשטוף, מי ישטוף?. מפעילה מכונת כביסה, מקפלת הר של בגדים, מחליפה טיטול לתינוקי או מפרידה בין שתי בנותיי, שרבות על משחק אחר. "אני כבר באה!" קולי מהדהד בין כותלי הבית...

שאלת השאלות
כשנוצרות הזדמנויות, ואנו מעוניינות לארגן לילדינו אחר-הצהריים מהנה וחוויתי, עולה  השאלה הכל-כך מוכרת, "אז מה עושים היום?" ההתלבטות מעיקה עוד יותר, כשאנחנו אוספים את הקטנטנים מהמסגרות, וממשיכים "לשבור את הראש" יחד איתם, לאן נוכל ללכת. כל אימא יודעת, שהביקוש לפעילויות איכותיות גדול הרבה יותר מההיצע. אז לאן נלך? הביתה? משחקים בחדר? לבקר אצל סבא וסבתא?  (משמע עוד בילוי ביתי).

אז מה עושים?
עוזבים הכל ויושבים עם הילדים. כל אחד כפי יכולתו. משחקים ביחד, מקריאים סיפור, הולכים לטייל, יושבים בגינה וכמובן הרשימה עוד ארוכה. יש מה לעשות (עם הילדים). למרות שיש גם מה לעשות בבית, הבית לא יברח, הוא ישאר שם תמיד. אך תקופת הילדות של ילדינו לא תישאר שם לנצח.

תגובות הגולשים
1. זמן איכות עם ילדינו...
מאת: רבקה ב 14.06.2016 / 15:33:43.

אני מרגישה שהדברים ממש מדברים אלי, כאילו מישהוא ראה את ההתנהלות בביתי... מקווה שאצליח לשנות לטובה את ההרגלים שלי עם ילדי. תודה על הדברים היוצאים מן הלב ונקווה שיכנסו ללב שלי ויעשו שינוי לטובה.

2. מצויין
מאת: גינת ב 17.03.2017 / 09:36:38.
מאמר מצויין. מזמינה אתכם לגן שלי. .גינת הבית הקיבוצי ..<br /><br />
*2610

עמוד הבית
אפליקציה
תוכניות
וידאו
מאמרים
הספרייה התורנית
מוסיקה

במידה ושכחת את סיסמתך נא הקליד/י את שם המשתמש ואת כתובת הדוא"ל כפי שהזנת בהצטרפות לאתר -
סיסמא חדשה תשלח לדוא"ל שלך.
במידה ושכחת את שם המשתמש שלך נא הקליד/י את סיסמתך ואת כתובת הדוא"ל כפי שהזנת בהצטרפות לאתר -
שם המשתמש שלך יישלח לדוא"ל שלך.